• Link został skopiowany

Nordic walking - wybieramy kijki

Kusi cię, by spróbować tego modnego sportu? Super! Warto też zachęcić do formy aktywności innych członków rodziny. Jedyne, czego potrzebujecie, to kijki - pomożemy wam wybrać odpowiednie.

O zaletach nordic walking przeczytasz tu: Marsz w oparciu o kije >>

Nordic walking nie wymaga dużych inwestycji: oprócz wygodnych butów i nie krępującego ruchów stroju, które każdy przecież ma, zaopatrzyć trzeba się w specjalne kije. Ich ceny wahają się od 60 do 250 zł. Wielu początkujących myli kijki trekkingowe z  tymi do nordic walking (trekkingowe są masywniejsze, służą bowiem do podpierania się podczas górskich wycieczek), najlepiej więc kupować sprzęt w sklepach, w których wykwalifikowany personel pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu.

Na początek, można wybrać tańsze kijki, by zyskać pewność, czy zagustuje się w tej formie aktywności. Jeśli "łyknie się bakcyla", warto nabyć nieco droższy sprzęt, który jest trwalszy i wygodniejszy, a używane uprzednio kijki przekazać innym, np. sąsiadom, co daje szansę na powiększenie grona miłośników tego sportu. Może uda się zmontować grupę regularnie spotykającą się na spacerach?

Długość

...to podstawowa kwestia przy wyborze kijków do nordic walking. Dobiera się ją do wzrostu użytkownika - a precyzyjniej: do długości jego nóg. Należy stanąć prosto i trzymając je w dłoni zgiąć ręce w łokciu pod kątem prostym - jeśli kijki stoją pionowo, są odpowiednie. Zamierzasz zrobić z kijków do nordic walking prezent dla swoich dziadków lub rodziców? Musisz znać dokładny wzrost osoby, która ma z nich korzystać:

To zestawienie nie gwarantuje idealnego dopasowania, dlatego warto umówić się ze sprzedawcą na ewentualną wymianę kijków (W takim przypadku zawsze trzeba zachować paragon).

Ważne szczegóły

Kupując kijki, trzeba zwrócić uwagę na ich zakończenia - ostre czubki dobrze wbijają się w naturalne podłoże, jednak marsz po mieście wymaga gumowych lub plastikowych nakładek.

Kolejny istotny szczegół to przymocowane do rączki specjalne paski umożliwiające prawidłowy chwyt kijka podczas marszu. Najczęściej można je łatwo dopasować do wielkości dłoni, warto jednak jeszcze w sklepie sprawdzić, czy nie sprawia to problemów. Droższe modele kijków bywają wyposażone w wygodne zatrzaski, dzięki którym można całkowicie wypiąć paski i wpiąć je ponownie, co ułatwia użytkowanie kijków.

Istnieją kijki z regulowaną wysokością, które można idealnie dopasować do wzrostu użytkownika. Może też z nich korzystać kilka osób, są również wygodniejsze w transporcie. Ale, niestety, to one najczęściej ulegają awariom: blokują się lub wyłamują. Warto rozważyć nabycie kijków z amortyzacją, bo długotrwały nacisk dłoni na podłoże skutkuje sporym obciążeniem stawów i mięśni rąk oraz barków. Modele z amortyzacją przydadzą się zwłaszcza osobom chodzącym na długie trasy.

Zachęć seniora!

To nie przypadek ani kwestia sezonowej mody, że coraz częściej w parkach, na plażach, leśnych ścieżkach i mniej ruchliwych drogach widuje się starsze osoby maszerujące z kijkami w rękach. Nordic walking nie stawia bowiem ciału szczególnych wymagań i spróbować może go praktycznie każdy, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Od zwykłego marszu ten z kijkami różni się tym, że angażuje nie tylko dolną, ale i górną część ciała - dzięki temu, mięśnie wzmacniają się równomiernie, spala się też więcej kalorii. Poza tym, sport ten uprawia się na wolnym powietrzu, co lepiej dotlenia organizm od ćwiczeń wykonywanych w domowym zaciszu.

Wielu lekarzy rekomenduje swoim pacjentom nordic walking jako ćwiczenie rehabilitacyjne, jest też zalecany osobom z nadwagą, bo nie obciąża kolan. Zachęć więc do niej starszych członków swej rodziny! Najłatwiej ci to przyjdzie, gdy zaoferujesz pomoc i własne towarzystwo.

Więcej o nordic walking: Idealny sport dla kobiet w ciąży >> Ulepszona wersja nordic walking >>

Dołącz do nas na Facebooku