Pilates - zajęcia, które wzmocnią, uleczą i wyrzeźbią ciało

09.01.2017 18:52
Zdrowe plecy

Zdrowe plecy

"Pilates to straszna nuda!" słyszałam nie raz i sama przez pewien czas tak myślałam. Jednak Miranda Kerr, Jennifer Aniston, Cameron Diaz, czy Kate Hudson są innego zdania. A trudno o lepsza reklamę dla tego rodzaju treningu, niż pięknie wyrzeźbione sylwetki wspomnianych gwiazd.

 

.myfitness.pl

 

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKO O ZAJĘCIACH FITNESS

Pilates - liczy się technika i precyzja

Pilates ma wielu zwolenników, ale są też osoby, które twierdzą, że tego rodzaju trening jest kompletnie bez sensu. Czyli co? Do swojego planu mogą włączyć go tylko niektórzy? Otóż nie. Pilates może wnieść wiele dobrego do życia również tych osób, które na co dzień wolą "przerzucać żelazo", biegać czy grać w tenisa. Przynajmniej raz w tygodniu warto wziąć te zajęcia pod uwagę. Dlaczego? Postanowiłam sprawdzić.

Pilates to trening całego ciała, w skład którego wchodzi ponad 500 ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i treningiem siłowym. Ich istotą jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni. System ten jest ukierunkowany na poprawę elastyczności, siły, równowagi i świadomości swojego ciała - mówi Lidia Zamyłko z klubu fitness Holmes Place. Jak to wygląda w praktyce? Sama przetestowałam na sobie wiele zajęć Pilates, prowadzonych przez różnych trenerów, w różnych krajach. Każdy z nich robił to w inny sposób, z jednych wychodziłam bardzo zmęczona, niektóre dawały mi w kość dopiero kolejnego dnia. Jednak wszystkie miały wspólny czynnik: potrzebujesz czasu, by nauczyć się poprawnie wykonywać ćwiczenia. Często dopiero po kilku sesjach przekonasz się, że twoje ciało naprawdę pracuje. Dlaczego podczas regularnego treningu siłowego od razu poczujesz pracę mięśni, a Pilates wymaga czasu? Przede wszystkim dlatego, że tutaj wszystko się liczy: prawidłowy oddech, kąt nachylenia, odpowiednie ustawienie. Mały błąd i trening rzeczywiście może być bez sensu. Dlatego ważne jest to, by dobrze wybrać instruktora, który poprawi nas w trakcie zajęć i podpowie, co robimy źle.

Pilates - jak wyglądają zajęcia?

Zwykle nie mam w zwyczaju przynudzać i opowiadać historii z gatunku: jak to się zaczęło. Jednak w przypadku tej metody warto zrobić wyjątek.

Ćwiczenia zostały opracowane w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez Josepha Pilatesa, aby umożliwić kontuzjowanym sportowcom oraz tancerzom bezpieczny powrót do treningów i zachowanie kondycji. Od tego momentu metoda Pilatesa została zaadoptowana do użytku dla całego społeczeństwa - wyjaśnia Lidia Zamyłko. Charakterystyczny dla tej metody jest także fakt, że nie skupia się tylko na mięśniach dużych i mocnych, ale wzmacnia też te małe i słabe, o istnieniu których często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie zaczniemy ćwiczyć.

Rzeczywiście, wiele osób zapomina o mięśniach głębokich, które poprawiają nie tylko wygląd naszego brzucha, ale także postawę. Koncentrujemy się na tym, co widać gołym okiem, bo zależy nam na szybkich efektach, a zapominamy o bardzo ważnych sprawach.

Dla kogo jest Pilates?

Wbrew powszechnej opinii Pilates jest nie tylko dla kobiet, które nie lubią się spocić lub boją się treningu siłowego, bo wciąż żyją w przekonaniu, że w ten sposób przybędzie im zbyt dużo masy mięśniowej. To metoda treningowa, która jest idealnym uzupełnieniem dla wielu dyscyplin sportowych. Sama w swoim życiu przechodziłam przez różne fazy. Przez dwa lata poświęcałam mnóstwo czasu na trening siłowy, potem zakochałam się w bieganiu. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, starałam się raz w tygodniu znaleźć czas, by pójść na Pilates. Gdy trenowałam siłowo, miałam to szczęście, że moja bardzo dobra koleżanka namawiała mnie na indywidualne treningi i prowadziłyśmy handel wymienny: ja organizowałam trening siłowy, ona Pilates. Pamiętam, jak każde z pozoru banalne ćwiczenie, sprawiało mi wiele bólu i trudności, bo mięśnie były zbite, przemęczone przysiadami, pompkami i martwym ciągiem. Z kolei podczas przygotowań do maratonu, fizjoterapeuta, do którego zgłosiłam się z bólem biodra, sam polecił mi Pilates, żeby wzmocnić mięśnie głębokie i poprawić postawę, jaką mam podczas biegu. Specjaliści potwierdzają moje doświadczenia:

- Technika ta jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od wieku czy stanu zaawansowania. Podczas ćwiczeń nie wykonujemy gwałtownych ruchów i podskoków - jest to metoda doskonała dla osób z bólami stawów i kręgosłupa, osób z nadwagą ograniczającą możliwość aktywnych ćwiczeń, oraz dla tych, którzy długo nie ćwiczyli - mówi Lidia Zamyłko.

Pilates krok po kroku

Zazwyczaj na zajęciach Pilates panuje nieco inna atmosfera niż w przypadku standardowego TBC czy Body Pump. Pomieszczenie jest delikatnie oświetlone, z głośników płynie łagodna muzyka lub nie ma jej wcale. Trzeba się rozluźnić, skoncentrować na oddechu, zapomnieć o całym świecie.

- Typowy trening Pilates składa się z zestawu ćwiczeń nie trwających dłużej niż 90 minut. Jedną z ogromnych zalet metody jest fakt, że nie wymaga od nas powtarzania ćwiczeń w nieskończoność. Każde ćwiczenie robimy ok. 10 razy, dzięki czemu unikamy uczucia znudzenia i zmęczenia - mówi Lidia. - Podczas ćwiczeń ważna jest także dbałość o poprawne oddychanie i kontrola przepony. Aby uzyskać maksymalne korzyści, należy ćwiczyć Pilates minimum dwa, trzy razy w tygodniu. Pierwsze efekty pojawiają się szybciej niż w innych systemach, bo już po pierwszych 10-20 sesjach - dodaje.

Pilates czasem wymaga konsultacji z lekarzem

Pilates jest całkowicie bezpieczną metodą, jednak w szczególnych przypadkach niektóre osoby powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń.

W szczególności są to:

- kobiety w ciąży,

- osoby w wieku powyżej 40 lat,

- osoby z chorobami układu krążenia,

- osoby z chorobami i zaburzeniami układu kostnego i mięśni,

- osoby, które bardzo długo nie podejmowały wysiłku fizycznego,

- osoby z nadwagą i otyłe.

  Zobacz także
  Komentarze (12)
  Pilates - zajęcia, które wzmocnią, uleczą i wyrzeźbią ciało
  Zaloguj się
  • arthaus

   Oceniono 22 razy 18

   Pilates jest świetny, rzeczywiście rzeźbi sylwetkę, wpływa na sposób poruszania się i świetnie działa na kręgosłup. Od 3 lat jestem fanem tych treningów (2x 2 godz./tyg.) i w mojej grupie "pilatesowej" nie brakuje ludzi po operacjach kręgosłupa. To szczególnie dobre dla osób prowadzących siedzący tryb życia (biura, pisanie itd.).

  • Oceniono 1 raz 1

   A o Pilates w wodzie słyszeliście? www.diety.pl/poolates-pilates-wodzie/ bardzo proszę

  • Brus Wylis

   0

   Skorzystałam z promocji w Saturn Fitness u nas w Krakowie i poszłam na zajęcia z pilates i muszę przyznać że to świetna sprawa bo na drugi dzień czułam wszystkie mięśnie czyli jak to mówi mój chłopak "ćwiczenia weszły". Pilates świetna sprawa zachęcam

  • craig7

   0

   Najlepsze ćwiczenia Pilates: super-brzuch.pl/pilates

  • Gość: Muhammed

   Oceniono 14 razy -2

   Salut,Je suis fan de leur 1e jeu fitness et j'attend la soitre du 2e J'ai lu des infos dessus que je partage ici :Ce sera compatible avec le Wii Balance Board et le Wii Motion Plus.Il y aura des programmes dâ??entraeenement e0 customiser anime9s par des vrais entraeeneurs via vide9os et audio voix-off.Il y aura des exercices standard (117) et de core techniques (4), ainsi que des techniques de respiration, relaxation, et me9ditation.Les hommes en profitent de plus en plus de Pilates pour renforcer le centre, ame9liorer la souplesse, lâ??e9quilibre et un de9veloppement uniforme. Le Pilates est un excellent technique pour tout le corps et fournit une base solide pour cross-training avec des autres sports.En fait, je fais des e9tudes pour devenir prof de Pilates. Merci!

  • chocolate75

   Oceniono 5 razy -5

   Płyta DVD z Callanetics z polskim lektorem. Oryginalne z lat 90-tych. 1h z Callan Pickney.
   Zgrane z kasety VHS. Płyta nowa, jakość obrazu dobra.
   Wysyłka poleconym, płatność przy odbiorze lub przedpłata. Bardzo skutecznie wyszczuplające
   Cardio i Evolution - j.ang

   50 zł, chocolate75@gazeta.pl

  • ciotka_ltd

   Oceniono 24 razy -6

   A fe, gazeto.pl - pilates na Zachodzie juz nie sa trendy. Co to za lansowanie przebrzmialego lansu?
   A na powaznie, to ktos tu chyba ocipial:
   "Technika ta jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od wieku czy stanu zaawansowania. Podczas ćwiczeń nie wykonujemy gwałtownych ruchów i podskoków - jest to metoda doskonała dla osób z bólami stawów i kręgosłupa, osób z nadwagą ograniczającą możliwość aktywnych ćwiczeń, oraz dla tych, którzy długo nie ćwiczyli - mówi Lidia Zamyłko",
   I zaraz po wypowiedzi trenerki, a wiec badz co badz fachowca mamy:
   "Pilates jest całkowicie bezpieczną metodą, jednak w szczególnych przypadkach niektóre osoby powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń. W szczególności są to:/.../
   - osoby w wieku powyżej 40 lat,
   - osoby z chorobami i zaburzeniami układu kostnego i mięśni,
   - osoby, które bardzo długo nie podejmowały wysiłku fizycznego,
   - osoby z nadwagą i otyłe."
   Wiecie, gdzie ja mam wasze porady?

  • Gość: Alf

   Oceniono 17 razy -7

   A mnie po kilku miesiącach pilatesa bardzo rozbolał kręgosłup i zrezygnowałam z zajęć

  • prossto

   Oceniono 9 razy -9

   Zapraszam na rewelacyjny trening Pilates do Studia PROSSTO-Pilates i Zdrowie.
   Sama będąc instruktorem bardzo mocno propaguję tę metodę ćwiczeń jako mądry i bezpieczny ruch dla każdego. Pilates jest dla każego ale ćwiczenia należy dostosować do wieku, stanu zdrowia i kondycji. Inaczej będzie ćwiczyć seniorka a inaczej młoda osoba z dobrą kondycją. To co najważniejsze w Pilatesie to skuteczność i prozdrowotność - cała rehabilitacja oparta jest właśnie na tej metodzie i osoby po kontujach, urazach lub mające problemy zdrowotne czy dysfunkcje aządów ruchu również mogą ćwczyć ale mądrze.
   Zapraszam do PROSSTO na PILATES ponieważ to:
   -Mądry, bezpieczny i bardzo skuteczny ruch
   -Super skuteczne ćwiczenia na brzuch, pośladki, zgrabne nogi
   -Rewelacyjny trening pozwalający na rzeźbienie, wzmacnianie, wydłużanie mięśni i całego ciała
   -Siła mięśni i zdrowy kręgosłup
   -Piękna postawa i smukła sylwetka
   -Relaksacja i odprężenie
   -Wyjątkowe i osobiste podejście
   -Zajęcia w małych grupach (do 12 osób) oraz zajęcia indywidualne
   -Pasja, doświadczenie i zaangażowanie

   www.prossto.pl / 602 311 445
   FB: www.facebook.com/pages/Prossto-Pilates-i-Zdrowie/422877664478732?fref=ts

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX