Joga dla dzieci - aktywność od małego

Potrzeba ruchu dzieci jest mocno ograniczana poprzez zmuszanie do siedzenia w ławkach, w samochodach, coraz więcej maluchów spędza czas przed telewizorem, monitorem komputera czy tabletem. Na zajęciach jogi dzieci wyrabiają koordynację ruchową, rozwijają zmysł równowagi, budują kształtują świadomość ciała i, co bardzo istotne - dostarczają wiele radości.

Joga - jak zacząć ćwiczyć? Jak joga działa na sylwetkę?

Joga dla dzieci

W wieku przedszkolnym (5-6 lat) u dzieci zachodzą zmiany w strukturze budowy ciała, aparatu ruchu, a także myślenia, kojarzenia i zachowania się. W tym wieku również większość dzieci powinna i potrafi już dobrze biegać, skakać czy wykonywać skomplikowane kombinacje ruchowe. W trakcie tych wszystkich czynności dzieci bardzo często popełniają wiele błędów, które powtarzane przez lata utrwalają się i skutkują np. wadami postawy. Korygować nieodpowiednie ruchy można np. poprzez zajęcia jogi dla najmłodszych, przy prowadzeniu których wykorzystuje się zabawy ruchowe stymulujące rozwój cech fizycznych (ćwiczenia ruchowe dbające o poprawny rozwój postawy ciała), psychicznych (nauka relaksu i poprawnego oddychania w celu rozluźnienia się) i społecznych (poprzez branie udziału w zajęciach grupowych z rówieśnikami).

Joga to inwestycja w przyszłość

Dzieci bardzo lubią ruch i różnorodność, którą oferują zajęcia jogi. Na zajęciach zarówno u młodszych, jak i u starszych dzieci kształtowana jest prawidłowa postawa ciała i poprawne nawyki oddechowe (poprzez poznanie pranajamy, czyli techniki pracy z oddechem) wpływające na zdolności koncentracji i relaksacji. Praktykowanie asan odpowiednich dla dzieci z kolei rozwija elastyczność i wytrzymałość mięśni, podnosi sprawność całego ciała, w tym narządów wewnętrznych. To z kolei podnosi odporność i zapobiega chorobom. Poprzez wspólną zabawę ruchem na zajęciach jogi dzieci dobrze się bawią, równocześnie ćwicząc samodyscyplinę wykonując asany indywidualnie i zarazem grupowo.

Parivrtta janu sirsasana (pozycja głowy obróconej do kolan)

jogajoga Joga Wiktor Morgulec, joga-joga.pl

Jak zrobićpozycję?

1. Usiądź w Dandasanie, z prostym kręgosłupem i wydłużonymi nogami wyciągniętymi do przodu. Zegnij prawe kolano, przyciągając piętę do prawej pachwiny. Lewą nogę mocno wciśnij w podłogę, z pietą prostopadłą do podłogi. Ustaw równo oba biodra.

2. Podnieś prawe ramię na bok i skręć je do stawu barkowego, taka by wnętrze dłoni zwrócone było do tyłu Odkręć tułów w prawo, w stronę ugiętej nogi, zaczynając od dołu brzucha a na barkach kończąc. Umieść prawa rękę z tyłu za plecami i opleć ją za nimi, tak aby prawą dłonią sięgnąć prawego biodra, umieść dłoń na udzie.

3. Wyciągnij lewe ramię do góry, pozwól by ręka wyciągnęła tułów do góry, a następnie skieruj lewą rękę do lewej wyciągniętej nogi. Chwyć dłonią za piętę. Staraj się utrzymać wyciągnięty tułów równolegle do wyprostowanej nogi. Przesuń prawy bark do góry i do tyłu, co pozwoli otworzyć klatkę piersiową.

4. Przyciągnij lewy łokieć do podłogi. Wygnij żebra lewego boku do środka, a prawego na zewnątrz, tak aby kręgosłup przybrał kształt litery "C"

5. Palce lewej dłoni, oplatając lewą stopę powinny być zwrócone do góry. Zdejmij prawą dłoń z biodra i unieś ją do góry a następnie przenieś w kierunku lewej nogi. Dłońmi prawej ręki obejmij zewnętrzną część lewej stopy. Jeżeli nie możesz sięgnąć stopy - użyj paska. Przesuń do tyłu prawy bok, tak aby znalazł się bezpośrednio nad lewym barkiem. Zegnij jeszcze mocniej lewy łokieć, tak aby lewy bark przybliżyć bardziej do podłogi. Rozciągaj zewnętrzny prawy bok tułowia. Spójrz ku górze, pod górnym ramieniem.

6. Utrzymaj pozycję przez minutę. Aby wyjść z pozycji na początku odkręć tułów, następnie na wdechu powróć do pozycji pionowej. Powtórz wszystkie kroki na druga stronę.

Urdhva hastasana

Urdhva hastasanaUrdhva hastasana wiktor morgulec Wiktor Morgulec, joga-joga.pl

Jak zrobić tę pozycję?

1. Stań w tadasanie ( zobacz, jak zrobić tę pozycję )

2. Opuszczając barki w dół podnieś ręce do góry

3. Wnętrza dłoni skierowane do siebie, stopy dociśnięte do podłogi, rzepki kolan w górze

4. Opuszczając barki w dół - użyj dłoni i wyciągnij całkowicie ręce do góry

5. Łokcie proste, palce dłoni do sufitu

6. Wnętrza dłoni równolegle do siebie

7. Oddychaj swobodnie, łopatki skieruj do środka pleców

8. Stój w pozycji nieruchomo, podeszwy stóp wyciągnięcie aż do koniuszków palców dłoni

9. Twarz rozluźniona

10. Żeby wyjść z pozycji powoli opuść wyprostowane ręce w dół - przejdź do tadasany

II Górski Maraton Jogi odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia 2014, w Wierchomli

jogajoga joga joga

Autor: Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara, prekursor jogi dla dzieci w szkołach Montessori w Polsce. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: "Joga dla początkujących START". Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Od 2005 roku prowadzi w ramach Akademii Asan wakacyjne i weekendowe kursy jogi. Założyciel Akademii Asan, portalu Joga-Joga.pl oraz Żoliborz w Warszawie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA