Stres, zmęczenie, złe samopoczucie? Zlikwiduj te dolegliwości, stosując te sposoby

Brak energii, poddenerwowanie i złe samopoczucie, to sygnały od organizmu, że coś jest nie tak. Najprawdopodobniej czegoś mu brakuje. Dowiedz się czego dokładnie, napraw to i ciesz się wiosną!

Wyśpij się

Każdy z nas potrzebuje innej ilości snu, żeby w pełni się zregenerować i rozpocząć kolejny dzień z dużą dawką energii i dobrego samopoczucia. Naukowcy nie są zgodni co do tego, ile powinniśmy spać, bo medycyna wciąż odkrywa kolejne fakty dotyczące naszego mózgu i snu. Z badań opublikowanych przez amerykańskich naukowców z National Sleep Foundation wynika, że optymalna długość snu dorosłego człowieka to 7-9 godzin. Ze względu jednak na intensywny tryb życia, coraz częściej skarżymy się na kłopoty z zasypianiem. Ma je ponad połowa Polaków po 30. roku życia. Żeby łatwiej zasnąć, po godzinie 18 unikaj picia napojów energetycznych i kawy. Pamiętaj, aby przewietrzyć sypialnię i nie funduj sobie wieczorem pobudzających atrakcji typu: intensywny trening, czy seans horroru. Jeśli zdarzyło Ci się zjeść późną, ciężkostrawną kolację,  także możesz mieć kłopot z zaśnięciem. Wypij wtedy szklankę wody z sokiem z aloesu – doskonale wspomaga układ trawienny.

Nasze sposoby na walkę ze zmęczeniem i poprawę samopoczuciaNasze sposoby na walkę ze zmęczeniem i poprawę samopoczucia Materiały partnera

Zadbaj o dietę

Zmęczenie, złe samopoczucie, problemy z koncentracją i pamięcią, a także skurcze i zawroty głowy, to objawy niedoboru magnezu. Ten wspaniały pierwiastek  jest potocznie nazywany lekiem na współczesność, bo jego niedobór jest częsty u osób, które zbyt dużo pracują i bardzo intensywnie trenują. Bierze udział w syntezie adrenaliny i noradrenaliny, czyli korzystnie wpływa na układ nerwowy. Według norm ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, dzienne zapotrzebowanie na magnez to u dorosłych kobiet 300, a u mężczyzn 400 mg. Magnezu jest sporo w kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, suszonych owocach i kakao. Możesz wspomóc się także suplementami diety lub napojami wzbogaconymi o magnez, które znajdziesz w drogeriach Super-Pharm. 

Nasze sposoby na zmęczenieNasze sposoby na zmęczenie Materiały partnera

Sprawdź, czy nie brakuje ci żelaza

Zdarza się to często u osób, które nie poświęcają wystarczająco dużo uwagi swojemu menu. Niedobór żelaza jest niebezpieczny dla zdrowia, ale też wyjątkowo uciążliwy. Ogarnia nas apatia i ciągłe zmęczenie. Nie mamy siły pracować, unikamy sportu, przestają nas cieszyć codzienne przyjemności. Nasze myśli krążą wyłącznie wokół chęci ucięcia sobie drzemki. Dochodzi jeszcze do tego bladość cery, łamliwość paznokci i suchość skóry, łatwiej robią się siniaki. Jeśli podejrzewasz, że brakuje Ci tego pierwiastka, koniecznie zrób badanie krwi lub wykonaj domowy test, który kupisz w drogerii.

Nasze sposoby na brak energiiNasze sposoby na brak energii Materiały partnera

Podkręć metabolizm

Za jego tempo odpowiada m.in. chrom, który w naszym organizmie występuje w śladowych ilościach, ale jego niedobór potrafi bardzo dać w kość. Według specjalistów od żywienia z National Academy of Science w USA, kobieta w przedziale wiekowym 19-50 lat powinna dziennie dostarczać organizmowi 25 mikrogramów tego pierwiastka. Zwykle nasza dieta, nawet jeśli nie jest perfekcyjnie zbilansowana, zaspokaja to zapotrzebowanie. Chrom jest zawarty w pieczywie pełnoziarnistym, rybach, jajkach, jabłkach. Jeśli jednak mamy trudniejszy okres w pracy lub uczymy się do sesji i brak nam czasu na jedzenie czegoś poza kanapkami lub batonikami z automatu, warto zadbać o uzupełnienie poziomu chromu. Najwygodniej sięgnąć wtedy na drogeryjną półkę po odpowiedni suplement diety.

Nasze sposoby na walkę ze zmęczeniem i poprawę samopoczuciaNasze sposoby na walkę ze zmęczeniem i poprawę samopoczucia Materiały partnera

Nie zapomnij o błonniku

Największym wrogiem dobrego samopoczucia, szczególnie u kobiet, jest zaburzona praca jelit, a co za tym idzie - uciążliwe zaparcia. Z pomocą śpieszy błonnik. Błonnik w organizmie człowieka ma masę pracy: zapobiega zaparciom, jest świetnym wsparciem w trakcie odchudzania, reguluje poziom glukozy we krwi i pomaga eliminować z organizmu toksyny. Jednym słowem – nie może go zabraknąć. Najwięcej błonnika jest oczywiście w owocach i warzywach, ale nie tylko. 100 g otrębów pszennych zawiera aż 42 g błonnika, soja i groch po 15, a suszone śliwki i morele ok. 10. Pamiętaj też, że w warzywniakach niebawem pojawią się nowalijki. To świetny moment na to, żeby do swojej diety włączyć więcej owoców i warzyw. Do tego czasu możesz wspomóc się suplementacją.

Nasze sposoby na walkę ze zmęczeniem i poprawę samopoczuciaNasze sposoby na walkę ze zmęczeniem i poprawę samopoczucia Materiały partnera


Więcej podobnych produktów znajdziesz w nowej gazetce Super-Pharm! 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.