• Link został skopiowany

W 75% przypadków wirusa HIV nie znamy przyczyn zarażenia!

1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Dlatego z samego rana warto o garść danych: od wdrożenia badań w Polsce od 1985 roku do 30 września 2011 roku odnotowano  14 910 przypadków zakażenia wirusem HIV, 2 662 osóby zachorowały na na AIDS, a 1 117 - chorych zmarło. Ile osób nawet nie wie o tym, że ma wirusa HIV?

Dołącz do nas na Facebooku

Niestety w Polsce wciąż mało osób decyduje się na dorzucenie testu na obecność wirusa HIV do innych badań. I choć można to zrobić w wielu punktach w naszym kraju za darmo i anonimowo, wciąż usłyszymy wymówki typu: "Ale po co? Nie mam żadnych podstaw ku temu, by się obawiać". Być może Ty nie masz, ale czy masz stuprocentową pewność, że każdy z Twoich partnerów seksualnych wiódł podobny tryb życia do Ciebie? Poza tym przypominamy, że wirusem HIV można się zarazić nie tylko poprzez kontakty seksualne.

Ze statystyk prowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że spora grupa osób zaraża się wirusem HIV od brudnych igieł używanych podczas przyjmowania narkotyków dożylnie.

A oto dane Instytutu:

We wrześniu 2011 r. zarejestrowano 107 nowo wykrytych zakażeń HIV u obywateli Polski, 22 zachorowania na AIDS oraz 7 zgonów osób chorych na AIDS. Nie odnotowano przypadków zakażeń u osób innego obywatelstwa, przebywających na terenie Polski. Spośród 107 zarejestrowanych we wrześniu przypadków zakażeń HIV, 1 był rozpoznany w roku 2004 i 1 w roku 2008, a pozostałe przypadki w roku 2011.

W przypadku 74,2% zarejestrowanych we wrześniu nowo wykrytych zakażeń HIV nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna, która wymaga podjęcia działań ze strony wszystkich osób współpracujących przy monitorowaniu sytuacji epidemiologicznej HIV/AIDS w Polsce. Brak wiedzy dotyczącej dróg szerzenia się HIV w Polsce pozostawia bez przekonującej odpowiedzi pytanie o przyczynę wzrostu liczby zakażeń HIV w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu i ogranicza możliwość odpowiedniego ukierunkowania działań profilaktycznych HIV w naszym kraju. (żródło: www.pzh.gov.pl)

Najwięcej przypadków zarażenia wirusem HIV oraz zachorowań na AIDS do tej pory zostało odnotowanych w poszczególnych województwach: woj. śląskie 3.8 (średnia roczna liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w latach 2006-2010 na 100 000 mieszkańców), woj. opolskie i woj. mazowieckie - 2.7 woj. łódzkie 2.0.