Szczotka do zębów dobrze serwisowana

Zadziwiające, jak wielu ludzi nie potrafi właściwie obchodzić się z tak prostym przedmiotem! I nie chodzi wcale o czyszczenie zębów, lecz  o to, co dzieje się ze szczoteczką przed oraz po.

Wilgotne włosie szczotki do zębów łatwo staje się wylęgarnią potencjalnie szkodliwych bakterii! Nie dopuścisz do tego: traktując swoją szczotkę z należną uwagą.

1. Po każdym użyciu opłucz dokładnie szczoteczkę pod bieżącą wodą i przechowuj ją w pozycji pionowej, np. w specjalnym uchwycie ew. w przeznaczonym wyłącznie do tego kubku, by woda ściekała w główki wzdłuż rączki. Nie przechowuj szczotki na stałe w zamykanym plastikowym pojemniku - używaj go tylko w celach transportowych.

2. Nie dopuszczaj do tego, by twoja szczoteczka dotykała szczoteczek innych domowników.

3. Po każdej infekcji w obrębie jamy ustnej (np. opryszczka, afty ) oraz dotyczącej dróg oddechowych (katar, angina) wymieniaj szczotkę na nową.

4. Wymieniaj szczoteczkę na nową nie rzadziej niż co 3 miesiące, nawet gdy wydaje się jeszcze "całkiem dobra".

5. Zależy ci bardzo na nienagannej czystości szczotki do zębów? Zamocz ja na 20 minut w antybakteryjnym płynie do płukania ust - to wytępi z niej podejrzane mikroby. W raz użytej płukance nie mocz jednak szczoteczki kolejny raz.

Uwaga: "pranie" szczotki do zębów w zmywarce do naczyń i "gotowanie" jej w mikrofalówce nie ma sensu - badania naukowe nie potwierdziły skuteczności tej metody dezynfekcji. Takie praktyki mogą natomiast uszkodzić włosie szczoteczki.

źródło: "Co się sprawdza, a co nie. Wszystko, co najważniejsze o zdrowiu", wyd. Rider's Digest 2011

Dołącz do nas na Facebooku