Jaki filtr na lato?

Słoneczna pogoda skłania do treningów na świeżym powietrzu. Jaki filtr wybrać, by kosmetyk dobrze chronił przed promieniowaniem UV?

Ćwiczenia na dworze są nawet o 10 proc. bardziej efektywne od tych wykonywanych pod dachem. Korzystaj więc z dobrej pogody i trenuj w plenerze. Zadbaj jednaj o to, by nadmiar słońca nie zaszkodził twej skórze - oraz zdrowiu. Rozwiązaniem są, rzecz jasna, preparaty z filtrem. Jaki wybrać?

Filtry oznaczone jako SPF lub IP zatrzymują promieniowanie UVB, które sprawia, że ciało rumieni się, a niekiedy ulega poparzeniu. Filtry PPD lub IPD chronią przez promieniowaniem UVA, które najgłębiej penetruje skórę i zwiększa ryzyko wystąpienia nadzwyczaj złośliwego nowotworu skóry: czerniaka. Symbol IR oznacza, że preparat dodatkowo zabezpiecza przed promieniowaniem podczerwonym, którego nadmiar sprzyja powstawaniu na skórze tzw. pajączków (teleangiektazji). Najlepszy jest kosmetyk zawierający wszystkie trzy ww. filtry. W praktyce, na opakowaniu najczęściej widnieje tylko numer SPF.

Oczywiście, im wyższy numer filtra, tym lepsza ochrona przeciwsłoneczna. Lecz o ile lepsza? W tym wypadku kierowanie się intuicją jest zawodne. Filtr SPF 5 zatrzymuje bowiem 70 proc. promieni UVB docierających do skóry, SPF 10 neutralizuje je w 85 proc., a SPF 15 - w 95 proc. Powyżej tej wartości skuteczność filtrów szybko spada: SPF 30 blokuje 97 proc. UVB, a SPF 50 - ok. 98 proc. Jak widać, różnica w efektywności między "piętnastką" a "pięćdziesiątką" jest... kosmetyczna .

Na skuteczność przeciwsłonecznego specyfiku wpływa też to, w jakiego typu filtry go wyposażono. Najskuteczniejsze są filtry chemiczne (jest ich wiele), bo głębiej wnikają w skórę, choć mogą ją podrażnić. Filtry mineralne (kaolin, krzemionka, talk, mika, dwutlenek tytanu lub cynku) pozostają na powierzchni skóry, są więc odpowiedniejsze dla alergików, cechuje je jednak mniejsza trwałość i trzeba je nakładać nieco częściej. Tzw. filtry naturalne to oleiste wyciągi roślinne, które chronią zaledwie na poziomie SPF 2.

Latem nie usiedzisz w miejscu, do tego kochasz kąpiele w morzu, jeziorze lub basenie? Na opakowaniu ochronnego kosmetyku szukaj informacji "wodoodporny" (co oznacza również odporność na pot), oraz "fototrwały" - te ulegają rozpadowi pod wpływem słońca znacznie wolniej.

Pamiętaj: niezależnie od tego, jako kosmetyk wybierzesz, ponawiaj nakładanie go na skórę co dwie-trzy godziny i rób to również po każdej kąpieli.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.