Czy mydło wysusza skórę?

O mydle krążą złe opinie. Podobno wysusza skórę, ma szkodliwe detergenty i nadaje się jedynie do prania. Zapytaliśmy eksperta marki Barwa, czy słusznie unikamy mycia mydłem, jak wygląda receptura tradycyjnego mydła Barwa i czy mydła mogą używać osoby ze skórą wrażliwą i trądzikową.

mydła

Od lewej: Delikatne mydełko dla dzieci i niemowląt, Bebi, ok. 2 zł; Mydło specjalne siarkowe, Siarkowa Moc, ok. 7,30 zł; Tradycyjne polskie szare mydło, ok. 1,50 zł; Mydło różane Barwy Harmonii Rose, ok. 8 zł; Mydło specjalne antybakteryjne z olejkiem z drzewa herbacianego, Balnea, ok. 7,30 zł.

Czy mydło wysusza skórę? Dlaczego jest taki pogląd?

Pogląd o wysuszających właściwościach mydeł wynika z ich wyższego pH. Trzeba jednak pamiętać, że zanieczyszczenia na naszej skórze to głownie łój, pot, złuszczony naskórek i bakterie i właśnie z nimi mydło ze względu na swoje pH i właściwości myjące doskonale sobie radzi. Obecnie w celu zwiększenia łagodności mydeł dodaje się do nich dodatki uszlachetniające: masła, olejki i ekstrakty.

Są zwolennicy jak i przeciwnicy stosowania mydła w kostce, ale należy się zastanowić co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze. Chcemy zmyć ze skóry zanieczyszczenia mydłem, aby skóra była czysta wolna od bakterii i potu czy jak obiecują producenci żeli pod prysznic natłuścić, odżywić, zregenerować?. Chyba zapomnieliśmy o myciu, czy to wszystko nie brzmi zbyt marketingowo?

Jak tworzone są mydła firmy Barwy? Jakie korzyści wynikają z tradycyjnego procesu tworzenia mydła?

Proces produkcji kostek mydlanych jest niezmienny od lat. Wiórka powstałe w wyniku procesu zmydlania miesza się z dodatkami, podgrzewa i formuje w kostki. Mydła tworzone są na bazie oleju z ziaren palmowca. Dlatego doskonale się pienią, są twarde i nie ulegają rozmiękaniu i pękaniu w trakcie użytkowania i są śnieżnobiałe, przez co nie wymagają stosowania barwników w celu uzyskania białej kostki.

Jakie mydła wybierać do skóry suchej? Czy osoby ze skórą wrażliwą i trądzikową też mogą używać mydła?

Do skóry suchej najlepiej stosować delikatne mydełka dla niemowląt lub wybierać mydła z dodatkiem składników natłuszczających i nawilżających jak np. masło shea. W przypadku skóry wrażliwej wato sięgać po kostki bez alergenów, barwników i ekstraktów roślinnych, a najlepiej po mydło szare. Do skóry tłustej i trądzikowej najlepsze będzie mydło ze składnikami antybakteryjnymi jak np. siarka czy z prebiotykami.

Czy mydła można używać codziennie? Czy może lepiej stosować je zamiennie ze zwykłymi żelami czy olejkami do mycia?

Jak wiadomo również z myciem nie wolno przesadzać. Ciągłe i zbyt częste odłuszczanie skóry powoduje jej nadmierne przesuszenie, zmywany jest płaszcz tłuszczowy, skóra staje się bardziej wrażliwa. Mydło najlepiej stosować raz dziennie i po każdym myciu pamiętać o stosowaniu balsamu, olejku czy mleczka do ciała.

Jakie są inne zastosowania mydła? Podobno osoby z alergią czy wrażliwą skórą w nim piorą?

Mydło doskonale nadaje się do prania. Szare mydła lub płatki mydlane sprawdzą się w praniu odzieży alergików lub niemowląt, podobno można je stosować bezpiecznie w przypadku prania odzieży termoaktywnej, do której nie zaleca się stosowania proszków i płynów do płukania. Mydło stosowane jest również często do moczenia stóp przed zabiegiem pedicure.

Odpowiedzi udzieliła Karolina Wójcik, ekspertka marki Barwa.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.