Szkoła wybaczania

Gdy ktoś cię skrzywdzi lub sprawi ci przykrość, możesz albo się wściec i myśleć o zemście, albo zdobyć się na wybaczenie i żyć dalej w spokoju.

Każdego ktoś kiedyś skrzywdził złym słowem lub uczynkiem. Może matka niesłusznie krytykowała sposób w jaki zajmujesz się dziećmi, albo partner w czasie kłótni zachował się nieelegancko. Wiele sytuacji może pozostawiać po sobie uczucie krzywdy, złości i goryczy. Jeśli będziesz w sobie pielęgnować te uczucia, zamiast o nich zapomnieć, wybaczając winowajcy, nie będziesz szczęśliwy. Zdobywając się na wybaczenie zyskujesz spokój, nadzieję, dobre samopoczucie i radość.

Wybaczenie jest decyzją, która pozwala zapomnieć o urazie i odwecie. Pozwala zmniejszyć napięcie psychiczne, skupić się na bardziej radosnych stronach życia, a nawet wydobyć z głębi duszy pozytywne uczucia wobec osoby krzywdzącej.

Wybaczenie nie oznacza, że zwalniasz winowajcę z odpowiedzialności za zły uczynek, ani nie umniejsza zła, które zostało wyrządzone. Można przecież wybaczyć człowiekowi bez usprawiedliwiania jego postępku.

Wybaczając innym ich nieodpowiednie zachowanie, masz szanse zbudować zdrowsze relacje z ludźmi. Możesz stać się silniejszy psychicznie i emocjonalnie. Zyskując spokój psychiczny, obniżysz swoje ciśnienie krwi, zminimalizujesz ryzyko depresji i wpadnięcia w nałogi.

Nie chowaj urazy Gdy zostaniesz skrzywdzony, złościsz się, smucisz lub stajesz zdezorientowany. Myśląc w nieskończoność nad przykrymi wydarzeniami i hołubiąc negatywne uczucia, stajesz się sfrustrowany, zawzięty i nieprzyjazny. Jeśli te negatywne uczucia stłumią te dobre, możesz stać się zgorzkniały i żyć w poczuciu wiecznej niesprawiedliwości. Chowanie urazy i niewybaczanie innym może zatruwać kontakty z innymi, nawet dopiero poznawanymi ludźmi. Twoje życie może zostać zdominowane przez doznane krzywdy, co uniemożliwi ci dostrzeganie radości, w które obfituje życie. Stracisz umiejętność nawiązywania przyjacielskich kontaktów i ufania ludziom. Wybaczanie krok po kroku Wybaczanie polega na zaangażowaniu się w proces mający na celu zmienić twoje podejście do doznanej krzywdy. Zacznij od uświadomienia sobie, co zyskasz, gdy zdobędziesz się na wybaczenie. Później przemyśl okoliczności zdarzenia, przypomnij sobie własną reakcję i uczucia jakie się w tobie wzbudziły i jak wpłynęły na twoje samopoczucie, zdrowie, relacje z innymi. Następnie świadomie zdobądź się na wybaczenie winowajcy. Przestań czuć się ofiarą zajścia i postaraj się nie wracać już myślami do całej sytuacji. Gdy uczucie urazy zacznie mijać, uwolnisz się i swoje życie od cienia tego, czego doznałeś.

Co zrobić, gdy nie potrafisz komuś wybaczyć? Wybaczanie może być trudne. Najtrudniej jest przebaczyć komuś, kto nie poczuwa się do winy. Gdy stwierdzisz, że proces wybaczania utknął w miejscu, zacznij pisać pamiętnik, spróbuj medytacji, możesz też się pomodlić, jeśli jesteś wierzący. Czasami pomaga rozmowa z przyjazną, mądrą osobą, która może stać się mentalnym przewodnikiem ku wybaczeniu. Wspomnij też chwile, kiedy to ty mogłeś być przyczyną czyjegoś żalu lub smutku i przypomnij sobie ludzi, którzy kiedyś tobie wybaczyli.

Czy wybaczenie gwarantuje pojednanie? Jeśli problem dotyczy ciebie i osób ci bardzo bliskich, wybaczenie niemal na pewno będzie początkiem odbudowywania dawnych relacji. Z osobami mniej z tobą związanymi uczuciowo, może być trudniej. O pojednaniu nie ma mowy, gdy osoba do której czujesz żal, zmarła lub nie chce mieć z tobą do czynienia. Czasami pojednanie jest wręcz niemożliwe, gdy próbujesz wybaczyć komuś fizyczną napaść czy molestowanie. Jednak nawet w tych przypadkach, wybaczenie jest możliwe, choć o pojednaniu nie może, a nie powinno być mowy. Co zrobić, gdy muszę pozostawać w kontakcie z osobą, która mnie skrzywdziła? Jeśli nie udało ci się wybaczyć, przebywanie w pobliżu winowajcy może być bardzo trudne. Aby sprostać temu zadaniu pamiętaj, że często masz wybór, czy brać udział we wspólnych przedsięwzięciach i spotkaniach. Szanuj swoje uczucia i rób to, co nie przyprawi cię o dodatkowy stres. Jeśli musisz, albo decydujesz się na przebywanie w pobliżu winowajcy, z pewnością twoje emocje będą silne. Zrób co w twojej mocy, by zachować spokój. Czasami "narażanie" się na kontakty z kimś, komu nadal masz coś za złe, może przybliżyć cię do wybaczenia.

Co robić, gdy osoba, której wybaczyłem nadal sprawia mi przykrości? Celem wybaczenia nie jest zmiana sposobu zachowania się winowajcy. Wybaczanie to przynoszenie ulgi samemu sobie, danie sobie szansy na spokojniejsze życie, radość, duchowe uzdrowienie.

A jeśli to ja potrzebuję cudzego wybaczenia? Przyznaj się do błędu, porozmawiaj z osobą, od której oczekujesz wybaczenia. Przeproś, powiedz, że ci przykro, po prostu poproś o wybaczenie. Daj osobie skrzywdzonej czas na to, by przemyślała sprawę, by świadomie zechciała ci wybaczyć. Traktuj skrzywdzonych przez siebie ludzi z szacunkiem i zrozumieniem.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.