Propolis, nazywany inaczej kitem pszczelim, jest mieszaniną żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin pszczelich. Są nim pokryte pączki drzew, dzięki czemu są chronione przed grzybami, bakteriami oraz innymi owadami.
Propolis jest też wykorzystywany przez pszczoły do uszczelniania i wypełniania otworów w ulu. Jego ściany pokrywane są tą substancją. Propolis jest także naturalną barierą, która broni pszczoły przed dostaniem się drobnoustrojów.
Warto podkreślić, ze propolis jest bogactwem witamin, mikroelementów, steroli, enzymów, związków fenolowych i flawonoidów. Dlatego warto po niego sięgać i cieszyć się zdrowiem.
Liczne badania potwierdziły, że propolis niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Polecany jest przy wszelkich chorobach ogólnoustrojowych. Ponadto podnosi odporność, wspomaga leczenie grypy i przeziębień, obniża ciśnienie tętnicze.
Kit pszczeli sprawdzi się w przypadku osób zmagających się z zapaleniem jamy ustnej, aftami, czy paradontozą. Wskazany jest też przy ranach, które znajdują się na skórze - zapobiega zakażeniu, przyspiesza regenerację tkanki skórnej, a w efekcie ich gojenie.
Propolis wykazuje niezwykle korzystne działanie na układ oddechowy i pokarmowy.
W domu z propolisu w łatwy sposób można przygotować wyciąg lub maść propolisową. Z kolei w sklepach propolis jest dostępny w postaci proszku lub niewielkich grudek. Spotkać też można gotowe preparaty zawierające propolis w postaci wyciągów, tabletek, maści, czy granulatów.
Kit pszczeli, dzięki swoim właściwościom nawilżającym i antybakteryjnym, zastosowanie znajduje też w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystywany jest, jako składnik past do zębów, maści, kremów, balsamów, szminek do ust.
Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości kitu pszczelego, należy pamiętać, że nie każdy może po niego sięgnąć.Propolis jest silnym alergenem i zawiera wiele substancji uczulających, dlatego trzeba z nim uważać.
Zobacz: Dieta na zimę. Kilka prostych zasad i rozgrzewających przepisów, by nie marznąć