Nieustraszony Felix skoczy z 37 km

Skok człowieka z wysokości 37 kilometrów nad poziomem morza i lot z prędkością ponad dźwiękową... Niemożliwe? Nie dla Felixa Baumgartnera, który w 2010 roku planuje próbę pobicia rekordu prędkości uzyskanej w wyniku spadku swobodnego w ramach projektu Red Bull Stratos.

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu podobny skok wykonał Joseph Kittinger z Sił Powietrznych Stanów zjednoczonych. Skoczył wtedy z wysokości 30 kilometrów. ''Przez pięćdziesiąt lat ludzie starali się pobić mój rekord i wielu z nich zginęło nie osiągając celu'' - powiedział Kittinger na styczniowej konferencji prasowej. ''Jednak olbrzymie doświadczenie i determinacja Felixa pozwalają mi myśleć spokojnie o jego próbie.''

Austriak Felix Baumgartner znany do tej pory z przelotu nad kanałem La Manche i skoków z najwyższych budowli na świecie spróbuje teraz przekroczyć kolejną granicę ludzkich możliwości.

Na potrzeby projektu tworzony jest specjalny kombinezon który ma umożliwić przeżycie w trakcie skoku, kiedy temperatura spadnie znacznie poniżej zera, ilość tlenu będzie bardzo mała, a ciśnienie zabójczo niskie.

''Najbardziej martwi nas fakt, że nie wiemy, jak zareaguje ciało ludzkie pozbawione ochrony zapewnianej przez np. samolot, przy okazji zdobywając informacje przydatne przy planowaniu kolejnych lotów kosmicznych'' - mówi dr Jonathan Clark, dyrektor medyczny projektu Red Bull Stratos.

Na wysokość 37 kilometrów Felixa wyniesie specjalny helowy balon. Skoczek wyposażony będzie również w spadochron hamujący, stworzony po to by w razie potrzeby zapewni stabilizację i pomoże zapobiec niekontrolowanym obrotom - typowym dla swobodnie spadających obiektów.    

W tej chwili trwa wielostopniowy program testowy, obejmujący sprawdziany sprzętu, treningi w tunelach aerodynamicznych, kabinach ciśnieniowych, oraz próbne skoki z coraz większych wysokości.

"Trudno przewidzieć co może się wydarzyć podczas takiego skoku. Trudno też przewidzieć reakcję ludzkiego organizmu na tak dużą prędkość," tłumaczył Baumgartner. "Dlatego musimy to sprawdzić osobiście. Dzięki temu może powstanie specjalny program awaryjny dla pilotów kosmicznych, którzy będą mieli większe szanse na przeżycie podczas katastrof kosmicznych." Specjaliści od lotów kosmicznych potwierdzają przydatność danych, które zostaną zebrane podczas skoku Felixa. "Jednak największą zaletą może być inspiracja dla młodych pokoleń astronautów. W końcu projekt Red Bull Stratos przypomina wczesne doświadczenia astronautów i kosmonautów."

Całe wydarzenie Red Bull Stratos będzie transmitowany na żywo dzięki przekazowi internetowemu Microsoft Silverlight. Transmisje dostępne będą także na specjalnych platformach komórkowych udostępnionych dzięki firmie Nokia. BBC i National Geographic zamierzają stworzyć film dokumentalny o całym wydarzeniu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.