Bodypump, czyli w grupie ćwiczy się raźniej

Jeśli chodzi na zajęcia fitness, ale czasem chciałabyś zafundować sobie ostry wycisk ze sztangą zajęcia bodypump są dla Ciebie! Prowadzący wyjaśni technikę wykonywania ćwiczeń i zaplanuje za Ciebie trening w taki sposób, żeby wyrzeźbić nogi, pośladki, ramiona i brzuch.

To nie był mój pierwszy raz. Na bodypump chodziłam regularnie przez rok, do momentu, kiedy nie postawiłam na indywidualne treningi. Jestem osobą, która nie lubi zajęć tanecznych, ma słabą pamięć ruchową, za to kocha trening w takim wydaniu, w którym może dać z siebie wszystko.

Zanim zaczęłam trenować siłowo i biegać, przez dwa lata regularnie chodziłam na zajęcia fitness . Ponieważ robiłam to z dość dużą częstotliwością (5 razy w tygodniu) przetestowałam na sobie wszystko. Teraz mam swoje indywidualne cele i skoncentrowałam się na bieganiu, a trening siłowy jest dla mnie uzupełnieniem. W związku z tym lepsze rezultaty osiągnę, jeśli będę trenować według planu ułożonego do moich potrzeb, ale każdemu polecam przygodę z zajęciami fitness. Ja odżyłam na nowo! Dlaczego? Dziś opowiem o zajęciach bodypump.

Wchodzę na salę, jest już kilka osób. Rozglądam się, pytam, co trzeba zrobić, żeby być gotową, zanim instruktor pojawi się w drzwiach. - Szykujemy step , bierzemy sztangę i wybieramy kilka talerzy z różnym obciążeniem. W zależności od tego, którą partię mięśni akurat będziemy trenować, zwiększamy lub zmniejszamy ciężar - wyjaśnia mi zgrabna dziewczyna, która jest świetną wizytówką dla tych zajęć. Za chwilę w drzwiach zjawia się Aneta Nikodemska, instruktorka, która wygląda jeszcze bardziej zachęcająco. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko chwycić sztangę i dać z siebie wszystko!

Czym jest bodypump?

Nigdy wcześniej o tym nie słyszałaś? Nie masz pojęcia co to jest? - Bodypump to oryginalny program treningowy z wykorzystaniem sztangi, który pokochało miliony ludzi na całym świecie. Został stworzony w 1990 roku przez nowozelandzkiego lekkoatletę Les Mills'a. W Polsce w zajęciach Bodypump można uczestniczyć można uczestniczyć od 2 lat - wyjaśnia Lidia Zamyłko z fitness klubu  Holmes Place .

Co daje bodypump?

Dzięki regularnemu chodzeniu na te zajęcia poprawisz nie tylko swoją sylwetkę, ale także kondycję. Program został ułożony w taki sposób, że nie musisz się bać o przyrost masy mięśniowej. Duża ilość powtórzeń da Ci w kość! Co konkretnie daje bodypump?

- zwiększysz siłę funkcjonalną swoich mięśni,

- wzmocnisz i ukształtujesz mięśnie całego ciała,

- wyrzeźbisz mięśnie bez zbędnego przyrostu masy mięśniowej,

- doskonała alternatywa dla ćwiczeń na siłowni,

Jak to wygląda w praktyce?

- Bodypump opiera się na zasadzie wielu powtórzeń (The Rep Effect). Polega to na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem umiarkowanych obciążeń, przy dużej liczbie powtórzeń. Podczas jednego treningu wykonuje się około 800 powtórzeń (70 - 100 na każdą partię mięśni). Choreografia oraz muzyka zmienia się co trzy miesiące (przez 3 miesiące na każdych zajęciach Bodypump na całym świecie jest ta sama choreografia i ta sama muzyka). Dzięki temu mamy czas, aby doskonale nauczyć się poprawnego wykonywania wszystkich ćwiczeń. Taki system treningowy daje możliwość obserwowania postępów w treningu - wyjaśnia Lidia Zamyłko, a ja potwierdzam: na ilość powtórzeń narzekać nie można!

Typowe zajęcia trwają 55 minut. Podczas rozgrzewki ćwiczymy z małymi obciążeniami. W ten sposób bezpiecznie przygotowujemy swoje ciało do większego wysiłku i możemy się zorientować, jaki ciężar wybrać do wykonywania kolejnych ćwiczeń. Instruktor zawsze udziela wskazówek typu: "Teraz będziemy robić ćwiczenia na plecy. Wybierz wagę nieco większą niż ta, jaką miałeś podczas rozgrzewki".

-  Następnie przechodzimy do ćwiczeń na nogi, plecy, klatkę, biceps, triceps, barki i brzuch odpowiednio zmniejszając lub zwiększając obciążenie na sztandze. jak to wygląda w praktyce? Najłatwiej wyobrazić to sobie tak: jeden utwór to ćwiczenia na jedną partię mięśniową.Ponieważ obowiązuje ta sama playlista przez wspomniane 3 miesiące, zobaczysz, że jak później w klubie usłyszysz dany "kawałek" od razu zaczną Cię boleć nogi na wspomnienie wykroków . Ale jest też bardzo miła część, chyba najmilsza podczas każdego treningu: na zakończenie jest rozciąganie i wyciszenie całego ciała.

- W ten sposób zwiększamy zakres ruchu i zmniejszamy ryzyko wystąpienia bólów mięśniowych oraz kontuzji - wyjaśnia instruktorka.

Podczas bodypump liczy się technika

Podczas treningu warto obserwować prowadzącego, by widzieć, jak prawidłowo wykonać przysiad , wiosłowanie w opadzie czy wyciskanie na klatkę piersiową. Możesz też sprawdzać własną sylwetkę w lustrze - to bardzo pomocne!

- Bardzo ważnym elementem treningu jest poprawna technika wykonywania ćwiczeń. Bodypump jest programem tworzonym przez specjalistów najwyższej klasy, testowany oraz systematycznie ulepszany. W ten sposób mamy gwarancję, że przy zachowaniu właściwej techniki, pod okiem wykwalifikowanego instruktora bodypump, a także przy dobraniu właściwych, umiarkowanych obciążeń, trening jest bezpieczny dla wszystkich, bez względu na poziom wytrenowania i przynosi błyskawiczne efekty (również dla kobiet w ciąży ) - mówi Lidia Zamyłko.

Jak często chodzić na te zajęcia?

Zabawa, zabawą, ale przecież chodzi nam o efekt końcowy.

- Aby osiągnąć dobre rezultaty powinno się trenować bodypump 2 - 3 razy w tygodniu z zachowaniem jednodniowej przerwy pomiędzy treningami. Po pierwszych zajęciach możesz czuć ból mięśni. To normalne. Połączenie zajęć bodypump z treningiem cardio wykonywanym 3 razy w tygodniu pozwoli Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty - mówi instruktorka.

Efektem treningu są silne, wyrzeźbione ramiona, zgrabne nogi, jędrne pośladki, mocny brzuch i plecy. Każda choreografia budowana jest w taki sposób, aby umożliwić skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, ale bez zbędnego przyrostu masy mięśniowej. Jaka jest moja ocena? Z przyjemnością chodziłam na te zajęcia przez cały rok i obserwowałam zmiany zachodzące w mojej sylwetce. Miło było powrócić na salę i zrobić to jeszcze raz! Polecam każdemu, kto chciałby się nauczyć poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń siłowych, a nie lubi trenować sam i nie stać go na korzystanie z usług trenera osobistego. To także idealny wstęp do przygody z fitnessem, a potem zaczniesz odkrywać inne aspekty treningu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.