• Link został skopiowany

Jak dbać o dłonie w zimie?

Dłonie w zimie potrzebują szczególnie troskliwej opieki. Zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na powietrzu. Zobacz, jak je pielęgnować, jakiego kremu używać i co robić, jeśli dłonie przemarzną.
delawell kosmetyki do rąk

Od lewej: 1. Maść na popękaną i suchą skórę (ok. 27 zł) przynosi natychmiastową ulgę w przypadku objawów suchej skóry, leczy lekkie zadrapania i przyspiesza gojenie ran (dzięki beta-glucanowi); 2. Peeling cukrowy Gold Sugar Scrub (ok. 39 zł) zawiera kryształki cukru trzcinowego, które intensywnie złuszczają martwe komórki naskórka, witamina E chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników; 3. Krem do dłoni i stóp Gold Rich Cream (ok. 31 zł) nawilża skórę i łagodzi podrażnienia, wygładza oraz lekko wybiela. Zawiera witaminę C.; 4. Krem do dłoni i stóp Sensual Fruit Cream (ok. 45 zł) działa antyoksydacyjnie, opóźniając procesy starzenia, zawiera składniki naturalne: acerola, liczi, mocznik, olej z kiełków pszenicy, masło kakaowe; 5. Intensywna Odżywka Keratynowa (ok. 29 zł) regeneruje zniszczone i uszkodzone paznokcie.

Skóra dłoni jest szczególnie wrażliwa

Skóra dłoni różni się znacznie swoją budową od skóry reszty ciała. Ma bardzo cienką tkankę podskórną, która niedostatecznie chroni przed urazami mechanicznymi. Pozbawiona jest też prawie całkowicie gruczołów łojowych, co redukuje wydzielanie sebum, które w sposób naturalny chroni nasze ręce przed przesuszeniem. W skórze zlokalizowanych jest wiele gruczołów potowych, które zwiększają utratę wody. Ta specyficzna budowa powoduje, że skóra dłoni jest bardzo delikatna i w okresie zimowym wymaga właściwej pielęgnacji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Zimowa pielęgnacja

Skóra dłoni jest bez przerwy poddawana niekorzystnym czynnikom atmosferycznym, jak słońce, mróz, wiatr oraz czynnikom chemicznym, takim jak mydła, detergenty. Prowadzą one do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, co z kolei powoduje napięcie skóry, jej wysuszanie i bolesne pęknięcia naskórka.

Zacznij od peelingu

Peeling to kosmetyk wszechstronny. Nie tylko złuszcza naskórek, ale nawilża, odżywia i pobudza komórki do tworzenia nowego kolagenu i elastyny.

Peeling dobieramy w zależności od stanu skóry: jej grubości i zmian, jakie występują na skórze. W przypadku skór grubych, zrogowaciałych wskazane jest zastosowanie peelingów peelingów gruboziarnistych, np. z naturalnymi kwasami AHA, po którym skóra stanie się jaśniejsza, gładka i gotowa na działanie substancji zawartych w kremach. Jeżeli skóra jest mocno podrażniona, zaczerwieniona i napięta, używamy peelingu w formie żelu. W przypadku bolących pęknięć naskórka warto całkowicie zrezygnować z peelingu.

Zadbaj o paznokcie i skórki?Nie zapominajmy również o paznokciach i suchych skórkach przy paznokciach. Do ich pielęgnacji warto użyć oliwek, które w swoim składzie zawierają olej winogronowy, jojoba, rycynowy, witaminy. Kilka kropli nałóż na skórki i wmasuj kosmetyk

Unikaj gorącej wody

Skóra źle znosi wysoką temperaturę, dlatego powinno się myć ręce w ciepłej, a nie gorącej wodzie, używając delikatnego mydła nawilżającego. Nie powinno się myć rąk bezpośrednio przed wyjściem z domu, można natomiast kilka minut wcześniej natłuścić ręce ochronnym kremem przeznaczonym do skóry dłoni.

Krem nawilżający niech poczeka do wiosny

Do pielęgnacji rąk w domu używaj tłustych kremów. Różnica między kremem nawilżającym a tłustym polega na ilości składników natłuszczających, które po odparowaniu wody pozostają na powierzchni skóry, tworząc warstwę ochronną. Kremy nawilżające zawierają mniej tzw. fazy olejowej, dlatego warstwa lipidów pozostająca na skórze jest cieńsza. Kremy tłuste posiadają więcej fazy olejowej, dlatego chronią skórę nieco lepiej.

Co na przemarznięte dłonie?

Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio skóry przed działaniem mrozu i stanie się ona zaczerwieniona i sina, co może świadczyć o przemrożeniu, to w domu musimy je rozgrzać, zanurzając dłonie w letniej wodzie, następnie delikatnie rozmasować. Bezpośrednio po przemarznięciu rąk nie wolno stosować gorących okładów czy wody ani ogrzewać ich nad kaloryferem. Stopniowo można podnieść temperaturę wody. Gdy dłonie staną się cieplejsze, smarujemy je kilkakrotnie kremem do rąk z witaminami A i E, gliceryną i kolagenem, po czym nakładamy bawełniane rękawiczki.

Artykuł pochodzi ze strony delawell.pl