Czy warto używać szamponów organicznych?

Kosmetyki naturalne i organiczne na dobre zagościły na naszych półkach. Coraz częściej zastępujemy nimi tradycyjne kosmetyki, coraz częściej także sięgamy po organiczne i naturalne szampony i odzywki. Jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi i organicznymi?

(Od lewej): Szampon Bamboo Shine, Alterna, ok. 93 zł (w Perfumerii Douglas); Szampony Bentley Organic: z lawendą, aloesem i jojobą oraz z pomarańczą, cytryną i rumiankiem, ok. 30 zł (ekodrogeria.pl); Szampon regenerujący z hawajskim imbirem Awapuhi, Organix, ok. 30 zł.

Kosmetyki naturalne często z drażniącymi substancjami

Okazuje się, że wiele osób nieświadomie używa zamiennie określeń kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne. Jednak one się od siebie różnią. Oczywiście w kosmetykach naturalnych większość składników musi być pozyskiwana z roślin, minerałów lub zwierząt - są to wszelkiego rodzaju tłoczone oleje, glinki lub wydzieliny zwierzęce (ambra, piżmo itp.). Warunki, jakie musi spełnić kosmetyk naturalny są jasno określone przez światowe organizacje. Powstał nawet system certyfikatów, które uwiarygodniają to, że wybierany przez nas kosmetyk jest naturalnym.

Jednakże trzeba uważnie czytać skład takich kosmetyków, gdyż mogą niekiedy zawierać drażniące substancje pochodzenia petrochemicznego, parabeny, a także często stosowane w kosmetykach do włosów detergenty sles i sls, czyli substancje powodujące pienienie się szamponu. Substancje te mogą uczulać i wywoływać podrażnienia. Również niektóre olejki eteryczne mogą powodować uczulenia. Dlatego ważnie jest, aby wybierać kosmetyki certyfikowane, w składzie których nie ma wyżej wspomnianych substancji.

Kosmetyki organiczne - lepsze składniki, ale co z użytkowaniem?

Jeśli zaś chodzi o kosmetyki organiczne, to przy ich produkcji stosowane są bardziej restrykcyjne reguły. Większość ich składników musi pochodzić z upraw ekologicznych - na takich uprawach, często prowadzonych specjalnie na zlecenie zakładów kosmetycznych, nie używa się nawozów sztucznych, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Czyli można powiedzieć, że kosmetyki organiczne są kosmetykami ekologicznymi. Jakość takich składników jest o wiele wyższa, niż tych pochodzących z upraw standardowych. Kosmetyki nie zawierają substancji sztucznych - między innymi dlatego kosmetyki organiczne słabiej się pienią lub nie pienią się w ogóle.

Najważniejsza zaleta szamponów organicznych to to, że one nie obciążają włosów zbędnymi substancjami chemicznymi. Te substacje (silikony, parabeny, sles i sls) oblepiają włosy i na początku wydaje nam się, że są gładsze i bardziej miekkie, ale po pewnym czasie włosy są obciążone, przylegają do głowy, a ta otoczka, nagromadzona na włosach, nie dopuszcza do nich substancji odżywczych.

Szampony organiczne - gdzie je znaleźć?

Kosmetyki organiczne oferuje marka Bentley Organic. Znajdziesz w jej ofercie szampon do codziennego stosowania z pomarańczą, grejpfrutem, cytryną i rumiankiem oraz szampon do włosów normalnych i suchych z lawendą, aloesem i jojobą.  70% składników w nich zawartych pochodzi z ekologicznych upraw. Inne marki, które oferują szampony organiczne to m.in. Alterna i Organix.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.