Najlepsze z natury - 4 składniki, których warto szukać w kosmetykach

Olejki, wody kwiatowe czy naturalne ekstrakty roślinne to składniki, które nawilżą przesuszoną skórę, zregenerują ją i ochronią. Zobacz, dlaczego są tak cenne dla skóry, gdzie je znaleźć i jak ich używać?
Olej arganowy Olej arganowy Fot. Shutterstock

Oleje z orzechów opóźniają procesy starzenia

Olejki do włosów: jak ich używać, żeby nie obciążyły włosów? Radzimy!

Źródła wiecznej młodości istnieją nie tylko w bajkach. Nie są to jednak wodospady z cudowną wodą życia, lecz olejki uzyskiwane z bogatych w składniki odżywcze orzechów, przede wszystkim arganowych i makadamia. Na czym polegają ich wyjątkowe właściwości?

Oleje tłoczone z tych orzechów są nieocenionym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olejek makadamia zawiera aż 57% kwasu olejowego i 25% kwasu oleopalmitynowego, natomiast o właściwościach oleju arganowego decydują kwasy oleinowy i linolowy, każdy z nich stanowi ok. 40% jego składu. Oba olejki wykazują cenne właściwości odżywcze, nawilżające i regenerujące, głównie dzięki bogactwu witamin i mikroelementów. Olej arganowy zawiera dwukrotnie więcej witaminy E niż oliwa z oliwek, natomiast olej makadamia zapobiega odwodnieniu skóry. A co najważniejsze, oleje te charakteryzują się wysoką skutecznością w niwelowaniu wolnych rodników oraz opóźniają starzenie się komórek.

Olej migdałowy natomiast działa łagodząco, ujędrniająco i odmładzająco na każdy rodzaj skóry.

Oczywiście, ich cenne właściwości mogą mieć zbawienny wpływ na nasze ciało, jeżeli eliksiry młodości występują w składzie kosmetyku w ilościach większych niż śladowe, dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety.

Kosmetyki naturalne ze wszystkimi cennymi składnikami znajdziesz w sklepie internetowym Love Me Green (love-me-green.pl)

Oleje z pestek moreli i granatów regenerują

Maski do włosów: nawilżające, regenerujące, odżywcze [TEST]

Orzechy arganowe i makadamia nie są jedynymi źródłami cennych dla skóry i włosów naturalnych olejków. Nieocenione są też właściwości olejów tłoczonych m.in. z pestek moreli i granatów. Olejek morelowy odżywia i regeneruje skórę, dzięki wysokiej zawartości kwasów: oleinowego (66%), linolowego (25%), palmitynowego (5%) oraz stearynowego (1%). Ponadto zawiera dużo witamin A i E, a także ujędrnia skórę.

Olej z pestek granatów działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, wspomaga tworzenie nowych naczyń krwionośnych w skórze, a nawet spłyca zmarszczki. Olej sezamowy leczy skórę głowy, poprawia jej ukrwienie, a tym samym pozwala skutecznie walczyć z łupieżem i trądzikiem, dostarczając przy okazji wielu cennych kwasów tłuszczowych. Za pomocą oleju kokosowego można w naturalny sposób zregenerować ciało narażone na szkodliwe działanie silnego słońca. Nie ma chyba wątpliwości, że wszystkie te olejki śmiało zasługują na miano olejów życia.

Naturalne ekstrakty roślinne

Olejki do włosów [TEST]

Zadaniem naturalnych ekstraktów z liści i owoców roślin wykazujących właściwości lecznicze jest przede wszystkim dostarczanie witamin, antyoksydantów i soli mineralnych. I tak cennym składnikiem balsamów do ciała może być łagodzący stany zapalne i wspomagający tworzenie bariery ochronnej skóry wyciąg z liści zielonej herbaty. Wzbogacenie ich o ekstrakt z nasion zielonej kawy sprawia, że balsamy zwalczają wolne rodniki oraz chronią materiał genetyczny komórek skóry. Wyciąg z liści winorośli reguluje elastyczność skóry oraz chroni ją przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń absorbowanych ze środowiska, dlatego świetnie nadaje się do produkcji regenerujących maseczek.

Wielorakie zastosowania ma ekstrakt z papai, chroniący włosy przed przesuszeniem, oczyszczający skórę, a także wspomagający absorpcję składników odżywczych dzięki zawartości papainy, enzymu wykorzystywanego nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale też w medycynie. Biały łubin natomiast wspomaga odbudowę włókien kolagenowych skóry, dlatego jest idealnym składnikiem kremów, balsamów i maseczek. Z kolei aloes zapobiega utracie wody i stanowi naturalny filtr UV.

ziolowyzakatek.com.pl/maslo-karite-shea/ ziolowyzakatek.com.pl/maslo-karite-shea/ ziolowyzakatek.com.pl/maslo-karite-shea/

Masło shea zapobiega powstawaniu rozstępów

Domowy peeling: jak go zrobić? 4 sposoby

Nie ma nic bardziej korzystnie działającego na skórę od masła shea, substancji pozyskiwanej z owoców drzew rosnących dziko na zachodnioafrykańskiej sawannie. Jest ono tłuszczem doskonale rozpuszczającym substancje odżywcze zawarte w składnikach kosmetyków, a jednocześnie substancją aktywnie natłuszczającą, wygładzającą i regenerującą skórę. Natomiast używane przy pielęgnacji włosów zapobiega ich łamliwości. Masło shea może być stosowane nawet w czystej postaci (choć niektórych odrzuca jego zapach), zazwyczaj jednak stanowi podstawowy składnik naturalnych kremów i balsamów do ciała. Świetnie zapobiega powstawaniu rozstępów, dlatego cieszy się rosnącą popularnością zwłaszcza wśród kobiet w ciąży.

Maroko, róże, płatki róż Maroko, róże, płatki róż Fot. Shutterstock

Wody kwiatowe chronią skórę

Wpadanie włosów: jak sobie poradzić z tym problemem?

Naturalne wody kwiatowe stosowane przy produkcji kosmetyków organicznych mają za zadanie nie tylko uwodzić pięknym zapachem, ale też korzystnie wpływać na organizm. I tak woda z kwiatów róży zatrzymuje wilgoć w skórze, opóźniając w ten sposób jej starzenie i niwelując zmarszczki, a woda z kwiatów lipy łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. W utrzymaniu właściwej homeostazy skóry pomaga też gliceryna, dlatego zawsze przy wyborze kosmetyku warto zwracać uwagę na to, czy jest ona naturalnego pochodzenia.

Copyright © Agora SA