Sprawdź inne superfoods: NASIONA CHIA , AMARANTUS
Olej lniany: słowiański sposób na skórę
Olej lniany powstaje z tłoczonych na zimno nasion lnu, znanych nam na co dzień jako siemię lniane. Jego dobroczynne dla organizmu i cery właściwości znane są już od wieków. Oddziaływanie oleju lnianego doceniali już starożytni Egipcjanie, a ojciec medycyny, Hipokrates podkreślał dobroczynny wpływ nasion lnu na bóle brzucha oraz biegunki.
W Średniowieczu Słowianie zasłynęli z umiejętności tłoczenia oleju lnianego, który w tamtych czasach stosowano nie tylko w potrawach, ale również jako składnik emulsji i okładów stosowanych w przypadkach podrażnień skóry i innych jej chorób.
Olej lniany: dobroczynny wpływ omega-3
Olej lniany zawiera 45 procent tłuszczu, w którym znajdują się kwasy omega-3, niezbędne w procesie transportowania lipidów we krwi, przede wszystkim cholesterolu. Dlatego też dzięki kwasom zawartym w oleju lnianym obniżany jest tzw. zły cholesterol LDL w naszym organizmie przy jednoczesnym zwiększaniu wskaźnika dobroczynnego cholesterolu HDL. Dzięki ich wyrównywaniu stosowanie oleju lnianego pomaga walczyć z chorobami układu krążeniowego.
Olej lniany poprzez dostarczanie omega-3 do organizmu, uzupełnia ich niedobory, które bardzo często mają wpływ na układ nerwowy, problemy z koncentracją czy pamięcią, a także ciśnieniem tętniczym. Olej lniany dzięki omega-3 wpływa również na układ pokarmowy: przyspiesza przemianę materii, a także wpływa na aktywność karnityny, która pomaga w spalaniu tłuszczu.
Olej lniany ze względu na kwasy omega-3 stosowany jest nie tylko jako składnik spożywczy, ale stosuje się go również do smarowania: szczególnie polecany dla skóry wrażliwej, w przypadkach atopowego zapalenia skóry i egzemy.
Zobacz też: OMEGA-3 ZMNIEJSZA ŁAKNIENIE
Witamina E i fenole wpływają na nasz wygląd
Olej lniany oprócz omega-3 zawiera również bardzo dużo witaminy E zwanej również witaminą młodości - pobudza krążenie krwi, a co za tym idzie ukrwienie tkanek, dzięki czemu polepsza wygląd skóry.
Olej lniany zawiera także fenole, działające przeciwutleniająco, które w kosmetyce bardzo często wykorzystywane są jako środki dezynfekujące. Fenole posiadają właściwości bakteriobójcze i złuszczające, korzystnie wpływają na skórę i włosy.
Olej lniany: pomocny przy oparzeniach i w diecie przeciwnowotworowej
Dobroczynne działanie oleju lnianego na nasz organizm i skórę sprawia, że wykorzystywany jest on zarówno jako składnik diety antyrakowej, jak i leczniczych maści i kosmetyków. Olej lniany jest składnikiem wielu maści, plastrów, stosowany jest do leczenia oparzeń i odmrożeń, a także jest składnikiem wielu mydeł.
Olej lniany jest przede wszystkim głównym składnikiem diety przeciwnowotworowej opracowanej przez dr Budwig, określanej przez nią dietą olejowo-białkową. Oprócz oleju lnianego w diecie wykorzystywany jest chudy twaróg zawierający około 20 procent białka. Połączenie obydwu składników nazywane jest pastą dr Budwig, która dostarcza organizmowi kwasy omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty.
Zobacz także: PRZEPIS NA PASTĘ DR BUDWIG
Jak stosować olej lniany? Kilka przepisów
Olej lniany z uwagi na swe wyjątkowe składniki nie nadaje się do smażenia. Kwasy nienasycone pod wpływem wysokich temperatur ulegają przemianom w związki niebezpieczne dla zdrowia. Olej lniany służy wspaniale jako dodatek do sałatek i sosów. Do innych potraw może być dodawany po zakończeniu obróbki termicznej.
Poznaj przepisy z olejem lnianym:
1. Wigilijna kapusta z olejem lnianym: 4 kg kapusty kiszonej, 250 ml oleju lnianego, 2-3 szklanki suszonych grzybów leśnych, 4 cebule. Przepis tutaj mojegotowanie.pl
2. Sos do gotowanych warzyw: 100 g chudego twarogu, 4 łyżki oleju lnianego, pół kubeczka jogurtu, ząbek czosnku, szczypta świeżo tartego imbiru, kolendra, gałka muszkatołowa i mielone ziele angielskie. Cały przepis znajdziesz tu barwyzdrowia.pl
3. Koktajl truskawkowy z olejem lnianym: 300g truskawek, średniej wielkości kefir lub maślanka, 1-2 łyżki oleju lnianego, łyżka miodu i kilka liści melisy. Zobacz przepis vivetia.com
4. Pasta rybna: filet z wędzonej makreli, 150g chudego twarogu, ząbek czosnku, 1-2 łyżki oleju lnianego, koperek. Przepis znajdziesz na vivetia.com
Materiały partnerów
zobacz wybrane produkty