Surowe kakao - pochodzenie
Surowe kakao, czyli ziarna kakaowca. To niewielkie, wiecznie zielone drzewa, które rosną w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ziarna wydobywa się z owoców kakaowca, a następnie suszy się na liściach bananowca przez niecały tydzień. Przez ten czas ziarna zaczynają fermentować.
Gdy są już dobrze wysuszone, poddaje się je oczyszczaniu, sortowaniu i mieleniu, a następnie oddziela proszek kakaowy od masła kakaowego.
Surowe kakao - właściwości
Kakao jest uważane za jedną z najzdrowszych roślin na świecie, a zwłaszcza to w postaci surowej. Ziarna kakao są źródłem wapnia, magnezu, żelaza, witamin A, B, C i E, fosforu, chromu, cynku i miedzi.
Zawierają też tryptofan, który przyczynia się do powstawania serotoniny, odpowiadającej za dobry humor i samopoczucie. To właśnie ona zapobiega depresji i poprawia nastrój.
Ziarna kakaowca posiadają też bardzo dużo antyoksydantów, dzięki czemu pomagają zachować młody wygląd, neutralizując wolne rodniki.
Spożywanie kakao sprzyja też poprawie koncentracji, ułatwia zapamiętywanie, wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy i obniża ciśnienie tętnicze.
Surowe kakao - zastosowanie
Należy pamiętać, że obróbka termiczna ziaren kakaowca sprawia, że tracą one wiele cennych wartości odżywczych. Dlatego właśnie warto wybrać surowe ziarna kakaowca. W sklepach ze zdrową żywnością z łatwością znajdziemy je w formie sproszkowanej. Są one doskonałym dodatkiem do zdrowych słodyczy, deserów, czy koktajli. Dobrze łączą się z przyprawami korzennymi i nadają przyjemny aromat.
Surowe ziarna kakaowca można też spożywać w całości, na przykład jako przekąskę w ciągu dnia. Warto po nie sięgać, gdyż to właśnie surowe kakao posiada najwięcej właściwości prozdrowotnych i zapewni nam energię oraz zniweluje stres.