Pierwsze buty do biegania - czy wybór faktycznie jest tak trudny?

Odejście od halówek jeszcze z czasów szkolnych i zakup pierwszej pary butów biegowych to poważny krok w stronę bardziej profesjonalnego podejścia do biegania. Ale czy zakup pierwszych butów biegowych musi być trudny?

Prawdą jest, iż coraz poważniej podchodzimy do kwestii odpowiedniego obuwia biegowego. Mamy coraz większą wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego doboru takich butów i przez to mniej jesteśmy skłonni sięgnąć po parę trampek z dna szafy.

Mimo to z trudem przychodzi nam zakup pierwszej pary butów biegowych. Kupujemy buty źle dobrane do naszej stopy, często szukamy tańszych zamienników, a także nie zastanawiamy się do jakiego rodzaju biegu takie buty nam się przydadzą. Co należy wiedzieć, aby uniknąć błędów?

Pierwsze buty do biegania: Nawierzchnia

Rzecz, o której należy pomyśleć na samym początku to nawierzchnia. Pierwsze buty do biegania, powinny być kupowane z myślą o uniwersalnym zastosowaniu. Warto sprawdzić różne rodzaje nawierzchni nim skupimy się na jednej, na której najlepiej nam się biega.

Kupowanie specjalistycznych butów do biegania, takich jak buty na bieżnie, buty przeznaczone do biegania po twardej nawierzchni, czy do biegania w górach na samym początku przygody z bieganiem nie ma większego sensu.

Pierwsze buty do biegania: Dopasowanie

Nie ma nic gorszego od źle dopasowanego obuwia. Aby nie czuć poźniej dyskomfortu, zaczynajmy od podstaw, czyli zmierzenia rozmiaru stopy. Buty należy przymierzać w skarpecie sportowej, a więc tak jakbyśmy mieli zaraz wyjść na trening biegowy. 

Pięta w bucie nie może się przemieszczać - gdy tak się będzie działo, buty będą nas systematycznie obcierać. Z kolei przód buta może być nieco luźniejszy, ale zbyt dużo przestrzeni na czubku buta, również nie jest wskazany.

Pierwsze buty do biegania: Podeszwa

Wiele artykułów w internecie poświęconych jest tematowi kształtu stopy i temu jak ważne jest odpowiednie dopasowanie do niej podeszwy. Na samym początku należy jednak wybierać buty neutralne, czyli takie które nadadzą się dla osób o odmiennym kształcie i sposobie kładzenia stopy w trakcie biegu.

Istotny jest też, że jeśli odczujemy w takich butach, iż stopa potrzebuje nieco odmiennego wsparcia, możemy w łatwy sposób dopasować takie obuwie za pomocą wkładek.

Pierwsze buty do biegania: Pozostałe

Ale nie zapominajmy także o innych elementach obuwia. Kupując Pierwsze buty do biegania obowiązkowo sprawdzamy podstawowe parametry, a zatem ich wagę oraz sposób wentylacji. Dodatkowym atutem butów będą rozmaite systemy wspomagania, a także materiały, które zostały wykorzystane do produkcji butów. To ważne między innymi pod kątem żywotności butów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.