Klasyczny longboard czy elektryczny GoBoard? Podpowiadamy, który sprzęt wybrać!

Elektryczne deskorolki cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Samobalansujący sprzęt podbija rynek, wypierając swój klasyczny odpowiednik. Czy warto inwestować w jego zakup, czy może lepiej postawić na zwyczajną deskę? Podpowiadamy!

GoBoard

fot. Shutterstockfot. Shutterstock 

Elektryczna deskorolka zdecydowanie różni się wyglądem od klasycznej deski. Zbudowana jest z dwóch ruchomych względem siebie części, które służą do kierowania sprzętem. Sama jazda nie jest zbyt skomplikowana, najwięcej problemu sprawia jedynie utrzymanie równowagi. Elektryczną deskorolką steruje się balansując ciałem - ruszamy przechylając stopy palcami w dół, a skręcamy dociskając lewą lub prawą stopę. Wydawać by się mogło, że poruszanie się na takim sprzęcie nie wymaga żadnego wysiłku. Nic bardziej mylnego! Ciągłe balansowanie i utrzymywanie równowagi jest na tyle męczące, że kilkadziesiąt minut jazdy może zastąpić porządny trening. Na GoBoardzie możemy jednak poruszać się jedynie po płaskich i równych powierzchniach. Niewskazane jest używanie go na drogach gruntowych, kostce chodnikowej czy nieutwardzanej ziemi. Dużym minusem jest także konieczność ładowania tej elektrycznej deskorolki. W zależności od modelu, na jednej baterii będziemy mogli jeździć od 45 minut do 2 godzin, więc o dłuższych wycieczkach bez dostępu do kontaktu nie ma raczej mowy. Równie problematyczna jest także waga sprzętu. Elektryczne deskorolki nie należą do najlżejszych, a ich ciężar wynosi zazwyczaj około 10 kg

Potrzebujesz gotówki na nowy sprzęt? Sprawdź oferty pożyczki*

Longboard

fot. Shutterstockfot. Shutterstock 

Longboard to dłuższa wersja klasycznej deskorolki. Ze względu na swoją budowę pozwala on na osiąganie zdecydowanie większych prędkości niż te, które zapewnia nam jazda na zwykłej desce. Longboardy dzielą się na trzy kategorie ze względu na swoje przeznaczenie. Deski downhillowe (95-100cm) używane są do jazdy z dużą prędkością. Charakteryzują się one dużą sztywnością i są zazwyczaj grubsze od innych modeli. Ich skrętność jest dosyć mocno ograniczona, dlatego nie poleca się ich do jazdy po mieście. Deski slalomowe (68- 89cm) - jak wskazuje nazwa - służą do jeżdżenia slalomem. Są one krótsze i nieco węższe niż inne modele, co zdecydowanie ułatwia wchodzenie w zakręty. Również krawędzie ich kółek są ostro zakończone, dzięki czemu mocno trzymają się każdej powierzchni. Deski używane do transportu i cruisingu (100-130 cm) to najbardziej popularne deski. Są one miękkie, elastyczne i stosunkowo długie. Jazda na desce tego rodzaju jest płynna i przyjemna, a jedno odepchnięcie się od podłoża może zastąpić nawet kilkanaście kroków.

Co wybrać?

Zarówno klasyczny longboard, jak i elektryczny GoBoard mają wiele zalet. To, który sprzęt wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od tego, gdzie i do czego zamierzamy go używać. GoBoard znakomicie sprawdzi się na krótkie wycieczki, zakupy w centrum handlowym czy jako alternatywa dla komunikacji miejskiej. Jednakże, przez ograniczony czas działania, elektryczna deskorolka nie będzie dobrym wyborem, gdy zamierzamy pokonać dłuższą trasę. Klasyczny longboard jest o tyle wygodniejszy, że nie wymaga ładowania, możemy więc jeździć nim bez żadnych czasowych ograniczeń. Drugim ważnym aspektem jest cena. Za GoBoard będziemy musieli zapłacić około 1000 złotych, choć na rynku pojawia się teraz coraz więcej tańszych modeli. Longboard jest stosunkowo tańszy. Ceny tej klasycznej deski zaczynają się już od 150 złotych, lecz za profesjonalny i dobrej jakości model możemy zapłacić nawet 500-600 złotych. Jazda na obydwu sprzętach zapewnia dużo frajdy, jeśli jednak zależy nam na ich praktycznym zastosowaniu, to longboard będzie w tym wypadku o wiele bardziej funkcjonalny.

*Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 328,03% dla reprezentatywnego przykładu pożyczki przy następujących założeniach: okres kredytowania 60 dni, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 550 zł, całkowita kwota do zapłaty 698,50 zł, spłata całkowita 1 raty w wysokości 698,50 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt pożyczki 148,50 zł (w tym: prowizja 148,50 zł, odsetki 0 zł)

Więcej o:
Komentarze (10)
Klasyczny longboard czy elektryczny GoBoard? Podpowiadamy, który sprzęt wybrać!
Zaloguj się
  • atp-pl

    Oceniono 2 razy 0

    Hitem gdzie? Przestal byc jak kilka sie zapalilo przez wadliwe baterie wiele lini lotniczych ich nie pozwala brac na poklad!

  • daflippi

    0

    Ej, wie ktoś, jak jest w Polsce z legalnością hoverboardów? Np. w Niemczech można ich używać tylko na prywatnej posesji. Jazda po chodniku, drodze rowerowej i tym bardziej ulicy kończy się sprawą karną (jak się trafi na policjantów). Powód jest durny: ma silnik, osiąga ponad 10km/h, a więc jest samochodem. Samochód musi mieć OC. Brak OC to w Niemczech przestępstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX