Triathlon kobiet. Jak się wyposażyć do zawodów?

Triathlon jest dyscypliną sportu wymagającą bardzo dobrego przygotowania - odpowiedniej kondycji fizycznej, znajomości własnych możliwości, a także odpowiedniego sprzętu, pozwalającego na osiągnięcie jak najlepszego wyniku.

Triathlon to zawody określane mianem dyscypliny dla ludzi z żelaza. Najkrótszy z dystansów – Super Sprinterski – wynosi niespełna 19 km (0,6 km pływania, 15 km jazdy rowerem, 3 km biegu), natomiast najdłuższą odległość do pokonania mają kobiety i mężczyźni biorący udział w Mistrzostwach Świata Ultraman, które trwają 3 dni, a ich całkowity dystans to aż 515 km (10 km pływania, 421 km jazdy rowerem, 84,4 km biegu). Każde zawody triathlonu wymagają od uczestników świetnego przygotowania fizycznego oraz odpowiedniego sprzętu, który pomoże im ukończyć wyścig w możliwie jak najkrótszym czasie.

Pływanie – co powinno się znaleźć w ekwipunku?

Kobiety posiadają wiele naturalnych zalet, dzięki którym są przystosowane do pływania lepiej niż mężczyźni. Proporcjonalnie dłuższe nogi w stosunku do wzrostu oraz większa tolerancja na zimną wodę za sprawą większego udziału procentowego tłuszczu w organizmie to główne atuty kobiet biorących udział w zawodach pływackich.

Do treningu warto jest zaopatrzyć się w dobrze dopasowane płetwy i łopatki pływackie, dzięki którym doskonali się ruchy ramion oraz nóg. Warto pamiętać, że na samych zawodach dozwolone są tylko podstawowe elementy wyposażenia takie jak jednoczęściowy strój kąpielowy, czepek oraz gogle okulary do pływania. Jeśli temperatura wody nie przekracza 28,5 stopnia Celsjusza, to dozwolonym jest użycie kombinezonu ze specjalnej pianki.

Rower triathlonowy – każdy szczegół ma znaczenie

Jednoślad musi być idealnie dopasowany do postury rowerzystki. Zbyt duży rower sprawi, że sylwetka zawodniczki będzie nienaturalnie ułożona podczas jazdy. Zbyt duże wychylenie do przodu i tym samym nadmierne wyciągnięcie rąk będzie powodować ból ramion oraz szyi, a także znacząco ograniczy ruchy. Długość korby, rozstaw kół oraz sam rozmiar opon również muszą współgrać ze wzrostem zawodniczki. Przy źle dobranych parametrach jednośladu rowerzystka może w skrajnych przypadkach nawet zahaczać stopami o przednie koło podczas wykonywania manewrów. Rozstaw chwytów kierownicy nie może być za szeroki (powinien wynosić ok. 40 cm), a sama kierownica powinna być nieznacznie większa od rozstawu ramion. Siodełko natomiast powinno być wąskie i mieć miękki nos.

Osoby chcące jak najlepiej dobrać rower do swoich warunków fizycznych, powinny poszukać sprzedawcy mającego w swojej ofercie rowery triathlonowe (np. Liv). Doświadczony pracownik sklepu pomoże wybrać odpowiedni model.

Należy również pamiętać o dodatkowym wyposażeniu. Obowiązkowym elementem dla każdego uczestnika wyścigu jest kask, który zapewnia bezpieczeństwo podczas zawodów. Ponadto strój triathlonowy powinien zostać wykonany z przewiewnego materiału i zapewniać dobrą cyrkulację oraz wspierać mięśnie podczas trwania zawodów.

Bieganie – odzież zapewniająca komfort i bezpieczeństwo

Buty są najważniejszą częścią odzieży dla biegacza. Dobrze dobrane obuwie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Przed zakupem należy upewnić się, że podeszwa zapewni odpowiedni komfort i bezpieczeństwo, a sama wkładka będzie odpowiednio dopasowana do profilu stopy. Ponadto buty nie mogą być luźne i muszą dobrze trzymać stopy. Kolejną ważną kwestią jest zakup dobrego sportowego biustonosza, który w żadnym wypadku nie może być za ciasny, aby nie utrudniać oddychania.

Kompleksowe podejście kluczem do sukcesu

Zarówno kobiety jak i mężczyźni decydujący się na wzięcie udziału w triathlonie muszą zadbać o solidny trening każdej z dyscyplin wchodzących w jego skład. Zadbanie o wysokiej jakości sprzęt dopasowany do budowy anatomicznej zawodnika, jak również stopniowanie swoich treningów oraz ich regularność pozwolą na wzmocnienie kondycji, pokonanie własnych lęków i przekraczanie kolejnych granic. Konsekwentne działanie może prowadzić nie tylko do poprawy wyników, ale również do najważniejszego celu, jakim jest zwycięstwo w zawodach.

Triathlon to dyscyplina, na udział w której decyduje się coraz więcej kobiet. Uczestnictwo w konkretnych zawodach wymaga nie tylko bardzo dobrej kondycji fizycznej, ale również bardzo dobrego stanu zdrowia, pełnej wiedzy na temat możliwości własnego organizmu oraz wyposażenia dodatkowo zwiększającego szanse na zwycięstwo.