Hemoroidy - przyczyny, objawy i leczenie

Trudno o chorobę, która budziłaby równie duży wstyd i zażenowanie co hemoroidy, a przecież według ankiet przynajmniej raz w życiu borykał się z nimi nawet co drugi Polak. Co zatem warto wiedzieć na ich temat i jak skutecznie z nimi walczyć?

Hemoroidy – przyczyny

Nie ma jednej tylko przyczyny powstawania hemoroidów, nie da się jednak ukryć, że bez większego trudu możemy wskazać na takie czynniki, które im sprzyjają. Najczęściej są to
• siedzący tryb życia,
• niski poziom aktywności fizycznej,
• niewłaściwa dieta (zwłaszcza pozbawiona odpowiednich ilości płynów i błonnika),
• ciąża (w przypadku, gdy płód uciska układ żylny),
• poród (konsekwencja nadmiernego parcia),
• zwolniona perystaltyka jelit (charakterystyczna zwłaszcza dla pacjentów po 50 roku życia),
otyłość

Hemoroidy – objawy

Hemoroidy są problemem zdrowotnym, który narasta w czasie. Ich objawy nie tylko nie są w stanie ustąpić samoczynnie, ale z czasem nasilają się stanowiąc coraz większe zagrożenie dla pacjenta. Najczęściej pierwszym sygnałem wysyłanym przez organizm jest dokuczliwe swędzenie odbytu, zdecydowana większość chorych ma jednak tendencję do jego ignorowania. Świąd zwykle jednak jedynie narasta, w późniejszej fazie zaczyna zaś iść w parze z podrażnieniem śluzówki i wydzieliną, która jest w stanie doprowadzić do zapalenia odbytu. Kolejnym etapem jest towarzyszące pacjentowi przez cały czas uczucie, że wypróżnienie było niepewne, a także śladowe ilości krwi widocznej na papierze toaletowym. Ostatnie etapy rozwoju choroby związane są z wypadaniem i samoistnym cofaniem się guzków, choć w sytuacji w skrajnej do powstawania żylaków dochodzi także poza odbytem, co sprawia, że pojawia się konieczność ich wyeliminowania na drodze operacji.

Jak leczyć hemoroidy?

Gdy w grę wchodzą hemoroidy leczenie tego schorzenia jest w dużej mierze uzależnione od tego, w jakiej fazie się ono znajduje. Im szybciej choroba jest rozpoznana, tym większa jest szansa nie tylko na jej wyleczenie, ale i na to, że dolegliwości nie będą powtarzać się w przyszłości.
Najbardziej popularne domowe sposoby na hemoroidy to przede wszystkim nasiadówki, a więc kąpiele ziołowe przeprowadzane w dość chłodnej wodzie. Można je odbywać nawet w zwykłej wannie, najskuteczniejszym preparatem okazuje się przy tym wywar z rumianku uzupełniony o korę dębu, rdest oraz szałwię. Jeśli jednak domowe sposoby nie przynoszą spodziewanego rezultatu, objawy nie ustępują, a nawet – nasilają się, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.
We wczesnych fazach choroby skuteczne okazują się też tabletki na hemoroidy wydawane z przepisu lekarza, pacjent nie powinien być przy tym zaskoczony sugestiami dotyczącymi zmiany diety oraz zadbania o większą niż dotychczas aktywność fizyczną. W hemoroidach II i III stopnia powszechnie stosowane jest też tak zwane gumkowanie zakładające umieszczenie bezpośrednio na nasadzie guza gumowego pierścienia, który sprawia, że guz nie ma dostępu do krwi.
W najpoważniejszych przypadkach zastosowanie znajduje cięcie operacyjne. Zabieg jest refundowany, a zastosowana metoda cięcia jest każdorazowo dobierana po analizie indywidualnego stanu pacjenta.

Hemoroidy – profilaktyka

Lekarze często zwracają uwagę na to, że ich pacjenci powinni zastanawiać się nie tyle nad tym, jak wyleczyć hemoroidy, ile nad tym, jak im zapobiegać. Okazuje się, że zadanie to nie jest wcale aż tak skomplikowane, jak mogłoby się to nam początkowo wydawać.
Na pierwszy plan wysuwa się tu pielęgnowanie zdrowych nawyków takich, jak choćby aktywny tryb życia, właściwa higiena intymna, a nawet… noszenie bielizny z bawełny. Warto mieć też na uwadze to, że niebezpieczne bywa już samo długotrwałe napinanie mięśni brzucha podczas wizyty w toalecie oraz występowanie częstych zaparć, które, same w sobie, powinny skłaniać do złożenia wizyty lekarzowi.

Copyright © Agora SA