Dieta Alleluja

Dieta Alleluja została opracowana przez Amerykańskiego pastora George'a Malkmusa, który z kolei zainspirował się fragmentem z księgi rodzaju: "I rzekł Bóg: ?Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem." Jak widać z samego tego fragmentu, dieta Alleluja jest dietą opartą na roślinach, a mówiąc ściślej - dietą w pełni wegańską, z niektórymi elementami diety raw.

Dieta Alleluja - surowy jadłospis

 

W jadłospisie diety Alleluja powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju świeże i suszone warzywa i owoce, ziarna w każdej postaci, orzechy i niektóre oleje roślinne - awokado, oliwa z oliwek i olej lniany (stanowiący zresztą podstawę diety dr Budwig). Wszystko to powinno być surowe. Jedynie 15% całego spożywanego jedzenia może być przetworzone.

Wyeliminować z kolei należy alkohol, kofeinę, produkty na bazie mleka i soi, mięsa, jaja i słodycze.

Przykładowy przepis diety Alleluja to świeża sałatka warzywna. Zmieszaj miks sałat z oliwkami, gotowaną cukinią, pomidorkami koktajlowymi i startymi na paseczki marchewką i burakiem. Podlej całość oliwą z oliwek i posyp orzechami nerkowca.

Jakie są opinie na temat diety Alleluja?

 

Sam pastor Malkmus twierdzi, że stosowanie się do zasad biblijnych przyniosło cudowne skutki - jego guz cofnął się, a wszystkie inne dolegliwości, jakie mu towarzyszyły przez lata, stopniowo zniknęły.

Co na ten temat sądzą dietetycy? Otóż okazuje się, że dieta zawierająca bardzo wiele świeżych warzyw i owoców o niskim stopniu przetworzenia faktycznie wpływa pozytywnie na serce i układ krążenia. Niestety jednak dieta tajest niezbilansowana i nie odpowiada na wszystkie potrzeby organizmu. Szczególnie niepokojący jest brak witamin z grupy B, które znajdują się zazwyczaj w produktach odzwierzęcych. Dieta jest również niskobiałkowa, co może narazić nas na utratę odporności. Pamiętać jednak należy, że podobne argumenty można wysuwać także i przeciwko "normalnym" dietom wegetariańskim i wegańskim, a jednak miliony ludzi na świecie z nich korzysta bez najmniejszych problemów. Oczywiście warto mieć to na uwadze, choćby po to, by prowadzić odpowiednią suplementację, jednak nie powinien to być zbyt wielki problem.

Pamiętać też należy, że nie istnieje coś takiego jak dieta cud.

Zobacz: Deser na śniadanie? Tak! Blogerka Paulina Kuczyńska zdradza 5 ulubionych przepisów na słodkie fit śniadania

Więcej o:
Copyright © Agora SA