Dieta pięciu przemian

W kulturze zachodniej znane są cztery żywioły: woda, ziemia, powietrze oraz ogień. Czasami można też usłyszeć inspirowane starożytnymi traktatami o naturze rzeczy wspomnienie o eterze. Jednak nie jest to jedyne wyobrażenie świata żywiołów. W Chinach na przykład uważa się, że żywiołów jest pięć: drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Tamtejsi mistrzowie kuchni już dawno zdecydowali, że doskonałym pomysłem będzie użycie pięciu smaków jako reprezentacji żywiołów. Tak właśnie pojawiła się chińska dieta pięciu przemian.

Jakie są żywioły w kuchni chińskiej?

 

Pięciu żywiołom w kuchni chińskiej odpowiada pięć smaków:
- kwaśny - kefir, jogurt, mąka, drób, kwaśne owoce, pomidory;
- gorzki - orzechy włoskie, kawa, papryka słodka i niektóre inne przyprawy;
- słodki - groszek, ziemniaki, marchew, słodkie owoce, miód;
- ostry - cebula, czosnek, kalafior;
- słony - sól, ryby morskie, wieprzowina, wędliny, zimna woda.

Chińska dieta pięciu przemian - zasady

 

Podstawową zasadą diety jest jedzenie produktów sezonowych. Chińczycy wierzą, że utrzymanie zdrowia to utrzymanie równowagi między temperaturą otoczenia a ciała, a odpowiednia dieta ma tę równowagę wzmacniać. Wedle tradycyjnej medycyny chińskiej różne pory roku sprzyjają różnym dolegliwościom. Dieta pięciu smaków ma im zapobiegać, dostarczając akurat tych składników, których organizm akurat potrzebuje.

Dieta pięciu przemian - przepis

 

Przykładowym daniem idealnie komponującym się z czasem letnim jest sałatka z kalafiora i zielonego groszku. Potrzebne będą:
- ugotowany zielony groszek,
- ugotowany kalafior,
- posiekana natka pietruszki,
- tymianek, sól, pieprz, majonez.

Gotowane warzywa należy ostudzić i odcedzić, a następnie wymieszać z przyprawami.

Jakie są opinie o diecie pięciu przemian?

 

Dieta pięciu przemian zbiera całkiem niezłe opinie, gdyż proponowane przez nią dania są najzwyczajniej w świecie smaczne i zdrowe. Niektórzy twierdzą, że stosując się do jej zaleceń można schudnąć dwa-trzy kilogramy miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że jest to nie tyle dorywcza dieta, co sposób życia. Jeśli więc oczekujemy konkretnych efektów w określonym czasie, lepiej wybrać np. dietę Kwaśniewskiego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA