Dieta makaronowa

Gdy myślimy o dietach odchudzających, najczęściej przychodzą nam na myśl dieta głodówka, czasem dieta rybna albo dieta 7-dniowa; prawie nigdy natomiast taka, która byłaby oparta na makaronach. Jak to, makaronach - gorączkują się zapewne już niektórzy. Przecież makarony tuczą, więc jak można mówić o diecie makaronowej? Okazuje się, że można. Bo tuczą nie same makarony, ale ich nadmierna ilość oraz dodatki, jakie zwykliśmy spożywać razem z nimi.

Na czym polega dieta makaronowa?

Przechodząc na dietę makaronową powinniśmy jeść co najmniej jeden posiłek dziennie oparty głównie o makaron (najlepiej z pszenicy durum lub razowy) wraz z warzywami. Z mięsa w czasie trwania diety powinniśmy zrezygnować całkowicie, lub w ostateczności przerzucić się na niezbyt duże ilości ryb i owoców morza. Jeśli wolimy, akceptowalne są także dwa mniejsze dania oparte o makaron - na obiad oraz kolację. Jadłospis diety makaronowej zakłada ponadto spożywanie jeszcze trzech innych, lekkich posiłków dziennie, np. musli z jogurtem naturalnym na śniadanie, kilku sucharków i owocu przed obiadem, a na podwieczorek - jabłka.

Klasycznym przepisem diety makaronowej jest Spaghetti (Pasta) Leonardo.

Składniki:
- oliwa z oliwek;
- kilka (4-6) cienko pokrojonych pomidorów śliwkowych;
- dwa cienko pokrojone, małe kabaczki;
- oregano;
- bazylia;
- czerwona papryka;
- ser parmezan;
- sól;
- ugotowany wcześniej makaron Fusilli lub Spaghetti.

Przygotowanie:
Do głębokiej patelni wlewamy pół szklanki oliwy. Dokładamy pomidory i kabaczki, posypujemy ziołami. Całość gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 minut, aż warzywa staną się miękkie. W międzyczasie nakładamy makaron do miseczek. Po ugotowaniu nakładamy warzywa na makaron, delikatnie kropiąc go oliwą pozostałą z gotowania.

Jakie są efekty diety makaronowej?

Podobnie jak w przypadku innych skutecznych diet o niezbyt wysokim rygorze, w zależności od stanu wyjściowego możemy liczyć na około cztery kilogramy mniej już po dwóch tygodniach trwania diety.

Poza spadkiem wagi makaron przyśpiesza przemianę materii, a to dzięki znacznej zawartości skrobi i błonnika. Dlatego też po zakończeniu diety łatwiej jest utrzymać lub nawet dalej obniżać wagę ciała. Dodatkowo makarony zawierają w sobie witaminy A i D, które pozytywnie wpływają na wzrok oraz na układ kostny i nerwowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA