Dieta dla nastolatków - ważne jest zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu

Dojrzewający organizm przedstawia szczególne potrzeby żywieniowe, zatem właściwie skomponowana dieta dla nastolatków jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na jego właściwy rozwój. Niedobór witamin i minerałów jest realnym zagrożeniem dla młodych osób, które częściej od domowych posiłków wybierają dania typu fast-food.

Jak powinna być skomponowana zdrowa dieta dla nastolatków?

Niezwykle istotną kwestią jest zaspokojenie potrzeb energetycznych młodego organizmu. Dieta dla nastolatków 13 lat powinna dostarczać 2200 kcal w przypadku chłopców i 1800 kcal w przypadku dziewcząt, podobnie jak dieta dla nastolatków 14 lat. Z kolei dieta dla nastolatków 15 lat, dieta dla nastolatków 16 lat i dieta dla nastolatków 17 lat powinna zwiększyć tę wartość o 500 cal.

Z kolei dieta dla nastolatków z nadwagą powinna ograniczać dzienną wartość kaloryczną, ale nie więcej niż o 200 kcal. W przypadku dorastających chłopców i dziewcząt wszelkiego rodzaju głodówki są nie tylko niewskazane, ale wręcz zabronione. Podobnie jak dieta dla otyłych skomponowana z myślą o osobach dorosłych, także jadłospis młodej musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu. Dieta dla nastolatków powinna być zatem zbilansowana, aby schudnąć należy postawić przede wszystkim na wzmożoną aktywność fizyczną.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest dostarczenie wszystkich witamin i składników mineralnych, które warunkują prawidłowy rozwój i wzrost. Dieta powinna obfitować w żelazo, wapń, białko, cynk, kwas foliowy oraz w witaminy z grupy B. Szczególnie istotną rolę odgrywa żelazo, które wzmaga utlenienie mięśni, wspomaga pracę układu odpornościowego oraz wywiera korzystny wpływ na wszystkie funkcje mózgu.

Dieta dla nastolatków – jadłospis

Zdrowa dieta dla nastolatków przewiduje jadłospis obfitujący we wszystkie składniki, które zaspokajają wzmożone potrzeby dorastającego organizmu. Poniżej prezentujemy przykładowy jadłospis dla dorastających osób, który obfituje we wszystkie niezbędne składniki odżywcze:

• śniadanie – mleko 3,2% z płatkami musli, kukurydzianymi lub owsianymi, pomidor;
• drugie śniadanie – bułka pszenna z żółtym serem, szynką, sałatą i rzodkiewką, sok marchwiowy;
• obiad – zupa jarzynowa, panierowany filet z kurczaka, ryż i gotowane na parze brokuły;
• podwieczorek – jogurt naturalny, świeże owoce;
kolacja – 2 kromki pieczywa razowego z niewielką ilością masła, serek homogenizowany.

Więcej o:
Copyright © Agora SA