Ketonal. Działanie, dawkowanie oraz skutki uboczne

Ketonal to niesteroidowy lek przeciwzapalny, którego substancją czynną jest ketoprofen. Ketonal wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Działa zdecydowanie mocniej niż lek z ibuprofenem, czy paracetamolem. Ze względu na mozliwe działania niepożądane przepisywany jest na receptę.

Czym jest lek Ketonal? 

Ketonal to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ketoprofen. Zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ketonal ma zatem działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.

Jakie formy ma lek Ketonal?

  • Ketonal oraz Ketonal Forte, czyli tabletki oraz kapsułki do stosowania doustnego
  • Ketonal w ampułkach do wstrzykiwania domięśniowego
  • Żel Ketonal do stosowania na skórę

Kiedy stosować lek Ketonal?

Według ulotki, preparat wskazany jest w leczeniu objawowym zwyrodnieniowych, zapalnych oraz metabolicznych chorób reumatycznych, a także niektórych zespołów bólowych. Wskazaniami do stosowania jest reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, bolesne miesiączkowanie oraz inne bóle o umiarkowanym nasileniu.

Czy lek Ketonal jest dostępny bez recepty?

Warto wiedzieć, że od października 2017 roku, Ketonal dostępny jest w polskich aptekach bez recepty. Lek zawiera 50 mg ketoprofenu w jednej tabletce. Aby kupić dawki 100 i 200 mg (w jednej tabletce) wciąż potrzebna jest recepta od lekarza.

Czy można spożywać alkohol po zażyciu leku Ketonal?

Ketonal jest bardzo silnym lekiem i jak każdy inny lek w połączeniu z alkoholem może być niebezpieczny. Nie należy zatem łączyć go z alkoholem, gdyż może to zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Jakie jest dawkowanie leku Ketonal?

Dorośli i dzieci po 15. roku życia - zwykle 100 mg (1 tabletka) 1–2 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 200 mg na dobę. Jeśli ketonal ma formę tabletki, należy przyjąć ją w trakcie posiłku.

U osób w podeszłym wieku należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę i kontrolować pod kątem wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego przez 4 tygodnie od rozpoczęcia leczenia.

Czy maść Ketonal również jest na receptę?

Maść Ketonal, podobnie jak tabletki o dawkach 100 i 200 mg w jednej tabletce, jest nadal na receptę.

Jakie są skutki uboczne stosowania leku Ketonal?

Skutki uboczne, które mogą pojawić się podczas stosowania leku Ketonal to nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, podrażnienie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka, bóle głowy, zaburzenia świadomości, obniżenie nastroju, drżenia mięśni, a także zawroty głowy, neuropatia, szum w uszach, czy zaburzenia osobowości.

Zobacz podobne: Hydroxyzinum - dawkowanie, ulotka, cena