Hydroxyzinum - dawkowanie, ulotka, cena

Hydroxyzinum to lek o działaniu uspokajającym, nasennym, łagodzącym stany lękowe, a także przeciwhistaminowym, przez co stosowany jest jako lek na alergię. Hydroxyzinum espefa syrop to, obok Hydroxyzinum vp tabletki jego najpopularniejsza forma.

Hydroxyzinum espefa syrop

Hydroxyzinum espefa to syrop uspokakający, ułatwiający zasypianie, stosowany często przy alergii. Składnikiem czynnym jest hydroxyzyna.

Hydroxyzinum vp

Jest to postać leku w tabletkach. Jakie jest działanie Hydroxyzinum? Swoje działanie łagodzące stres i lęki zawdzięcza hamowaniu ośrodków podkorowych w mózgu. Dodatkowo - wykazuje działanie przeciwhistaminowe, blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1). Zmniejsza odczyn wywołany działaniem histaminy, a także świąd w różnych postaciach pokrzywki, wyprysku i zapalenia skóry. Działa także przeciwwymiotnie.

Hydroxyzinum działanie:

  • łagodzi uczucie zagrożenia, niepokoju
  • zmniejsza napięcie mięśniowe.
  • powoduje wydłużenie snu, skrócenie okresów przebudzeń w nocy i szybsze zasypianie

 

Hydroxyzinum opinie

Bralam hydroxizinum odkad pamietam doraznie na stany nerwicowe kiedy mnie zycie zgnebilo i mialam od tego silna nerwice serca nie pozwalajaca zasnac! oslabiajaca mnie calkowicie! lek ten OD RAZU przynosi ulge.
 Ja miałam przepisany lek Hydroxizinum z powodu częstych dusznosci i nerwów z tym zwiazanych. Pani doktor przepisała Mi właśnie ten lek - w formie syropu. mialam pić tylko doraznie. Muszę przyznac ze pomogło! do dziś go piję bo zawsze pomaga. Polecam go ten lek jest na recepte.

 

Hydroxyzinum dawkowanie

Po podaniu doustnym hydroksyzyna dobrze się wchłania, jej działanie uspokajające występuje po 5–10 minutach w przypadku stosowania syropu i po 30–45 minutach w przypadku stosowania tabletek, a stężenie maksymalne uzyskiwane jest w ciągu 2 godzin po przyjęciu preparatu. 

Objawowe leczenie lęku: 50 mg na dobę w 2–3 dawkach podzielonych; w ciężkich przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę do 100 mg na dobę.

Objawowe leczenie świądu: początkowo 25 mg przed snem, w miarę potrzeby lekarz może zalecić zwiększanie dawki stopniowo do 25 mg 3–4 razy na dobę.

Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi: 50–100 mg jednorazowo.

U dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.

Hydroxyzinum dla dzieci

Objawowe leczenie świądu: dzieci od 12. miesiąca życia 1–2 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.

Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi: 0,6 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce.

U dzieci o masie ciała do 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg/kg masy ciała na dobę. U dzieci o masie ciała większej niż 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.

U dzieci od 12. miesiąca–6. roku życia zalecane jest podawanie preparatu w postaci syropu doustnego, co umożliwi odmierzenie właściwej dawki i zmniejszy ryzyko zachłyśnięcia.

U osób w podeszłym wieku zaleca się zmniejszenie dawki początkowej o połowę a u chorych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dostosowanie dawkowania (lekarz zaleci odpowiednie zmniejszenie dawek).

U osób w podeszłym wieku dawka maksymalna wynosi 50 mg na dobę.

Hydroxyzinum w ciąży

Stosowanie Hydroxyzinum u kobiet w ciąży jest przeciwskazane. Stosowanie każdego leku powinno być skonsultowane z lekarzem.  

Hydroxyzinum tabletki

Tabletki należy połykać w całości (nie rozgryzać) popijając wodą, przyjmować po posiłkach.

Hydroxyzinum cena w aptece

Hydroxyzinum tabletki kosztuje ok. 12 zł, Hydroxyzinum syrop możesz kupić za ok. 13 zł. 

Hydroxyzinum ulotka

Działanie
Lek o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Mechanizm działania prawdopodobnie polega na zahamowaniu aktywności niektórych podkorowych obszarów o.u.n. Nie wpływa natomiast hamująco na czynność kory mózgowej. Zmniejsza stan napięcia wewnętrznego, uczucie niepokoju, lęku, chwiejność emocjonalną oraz napięcie mięśniowe. Wykazuje także właściwości przeciwhistaminowe, przeciwbólowe oraz przeciwwymiotne. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 2 h od podania. Działanie przeciwhistaminowe rozpoczyna się ok. 1 h po podaniu, działanie sedacyjne po 5-10 min od przyjęcia syropu i po 30-45 min od przyjęcia tabletek. Jest w znacznym stopniu metabolizowana (główny metabolit to cetyryzyna). Metabolity są wydalane z moczem. T0,5 wynosi 14 h. U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby T0,5ulega wydłużeniu.

Wskazania
Leczenie lęku. Objawowe leczenie świądu. Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na hydroksyzynę, cetyryzynę, inne pochodne piperazyny, aminofilinę, etylenodiaminę lub pozostałe składniki preparatu. Porfiria. Pacjenci ze znanym nabytym lub wrodzonym wydłużeniem odstępu QT oraz ze znanym czynnikiem ryzyka wydłużenia odstępu QT (m.in. choroba układu krążenia, nagła śmierć sercowa w wywiadzie rodzinnym, znaczące zaburzenia elektrolitowe, takie jak hipokaliemia lub hipomagnezemia, znacząca bradykardia, jednoczesne stosowanie leków wydłużających odstęp QT i (lub) wywołujących zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes). Ciąża i karmienie piersią. Nie stosować w leczeniu lęku u dzieci. Syrop zawiera maltitol ciekły i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Hydroxyzinum czy uzależnia

Producent podaje na stronie, że nie wywołuje zaburzeń pamięci, po przerwaniu stosowania nie występują objawy odstawienne.