Kodeina. Łagodzi objawy chorobowe, ale może uzależniać

Kodeina, metylomorfina - organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów fenantrenowych, wchodzący w skład opium (0,7-2,5%). Jest zaliczana do grupy substancji opioidowych stosowanych w leczeniu bólu , jako leku przeciwkaszlowego, biegunki i dominującego zespołu biegunki jelita drażliwego.

Kodeina - działanie

Kodeina zaczyna swoje działanie po półgodzinie z maksymalnym efektem po dwóch godzinach. Całkowity czas trwania efektów to  około czterech do sześciu godzin.

Kodeina to pochodna morfiny, z której jest chemicznie otrzymywana. W lecznictwie stosowana głównie w postaci fosforanu kodeiny, który jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego.  Do obrotu wprowadzono kodeinę zarówno jako lek jednoskładnikowy, jak i w preparatach złożonych z paracetamolem (jako współ-kodamol), z aspiryną (jako współ-kodapryną ); lub z ibuprofenem (jako Nurofen Plus). Te kombinacje zapewniają większą ulgę w bólu niż każdy z nich sam ( synergia leku).  Produkty zawierające tylko kodeinę można uzyskać na receptę w postaci tabletki o przedłużonym uwalnianiu.

Zobacz: Insulina - niezbędny lek dla cukrzyków

Kodeina - zastosowanie

Kodeina jest również wskazana do stosowania na suchy i uporczywy kaszel , bóle gardła i chrypę. Do obrotu wprowadzona została w tabletkach i w syropach na kaszel i przeziębienie.  Leki na kaszel bez recepty są przeznaczone dla osób zmagających się z kaszlem, swędzeniem lub gęstą wydzieliną w gardle. Jednak coraz częściej są one stosowane w zupełnie innym celu. Wszystko dlatego, że w lekach na kaszel  jest kodeina, która ma ogromny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i w dużych dawkach działa jak narkotyk - powoduje urojenia i stany euforyczne.  W ostatnim czasie bardzo sławna wśród nastolatków. Młodzi ludzie biorą tabletki lub piją syropy nie po to, żeby się leczyć, tylko by przetrwać - w domu, w szkole, zagłuszyć problemy z nauką, z rodzicami. Tracą jednak w ten sposób całkowicie kontakt z rzeczywistością. Wiedzę o tym oraz wymianę informacji wśród nastolatków na temat "zalet" tej substancji, zwłaszcza ile trzeba jej zażyć, by mieć odlot, jak jej używać, by znaleźć się na tzw. haju, można bez problemów czerpać z internetu np. na największym polskim repozytorium o substancjach psychoaktywnych - hiperreal.info. Nikt tego nie kontroluje ani nie zabrania.

Kodeina - skutki uboczne

Typowe działania niepożądane związane ze stosowaniem kodeiny obejmują senność i zaparcia. Rzadziej występują swędzenie, nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej, zwężenie źrenic, niedociśnienie ortostatyczne, zatrzymanie moczu, euforia, dysforia i kaszel . Rzadkie działania niepożądane obejmują anafilaksję, drgawki, ostre zapalenie trzustki i depresję oddechową. Podobnie jak w przypadku wszystkich opiatów, efekty długoterminowe mogą się różnić, ale mogą obejmować zmniejszenie libido, apatię i utratę pamięci. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne na kodeinę, takie jak obrzęk skóry i wysypki. Objawy przedawkowania kodeiny, czyli przyjęcia zbyt dużej dawki, dają objawy tożsame z objawami przedawkowania narkotyków: pobudzenie, splątanie, halucynacje, agresja, stany lękowe i ataki paniki, zaburzenia równowagi, dreszcze (wraz z dygotaniem ciała). Działanie kodeiny może powodować także zaburzenia przemiany materii oraz pracy serca. Nie mówiąc już o uzależnieniu - i to zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Kodeina to substancja, która może prowadzić nawet do śmierci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA