5 błędów wpływających na zdrowie, które zapewne popełniłeś w ciągu godziny

Każdego dnia zdarza nam się popełniać błędy, które mniej lub bardziej wpływają na nasze zdrowie. Świadomie dbamy o aktywność fizyczną, dietę, unikamy używek. Istnieją jednak czynności, wykonywane zupełnie nieświadomie, które mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Oto błędy, które większość ludzi popełnia każdego dnia. Najwyższy czas zdać sobie jednak sprawę z tego, że codzienne ich powtarzanie, nie tylko nie pozostaje obojętne dla zdrowia, ale wręcz mu szkodzi powodując nieprzyjemne dolegliwości.

Dotykasz twarzy

Wiele razy w ciągu dnia dotykamy nieświadomie czoła, policzków oraz ust. W czym tkwi problem? W tym, jakich rzeczy dotknęliśmy wcześniej. Myszka komputera, klamki od drzwi w toalecie czy poręcz w autobusie. Na każdej takiej powierzchni roi się od bakterii, które bezwiednie przenosimy na twarz. Przez to zwiększamy ryzyko pojawienia się pryszczy na twarzy, różnego rodzaju wysypek, a także narażamy się na szybsze łapanie grypy lub innych infekcji.

Jesz przy biurku

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, ile bakterii znajduje się na naszym stanowisku pracy. Jedząc przy biurku zdarza nam się również zapominać o umyciu rąk przed posiłkiem lub jednocześnie jemy i korzystamy z klawiatury, co absolutnie nie jest higieniczne. Dodatkowo, jedząc przed monitorem komputera, zjadamy znacznie więcej, co skutkować może przybieraniem na wadze.

Zagracasz miejsce pracy

Chaos na biurku nie tylko źle wpływa na organizację pracy, ale udowodniono również, że w takiej sytuacji częściej podejmujemy mniej racjonalne decyzje. Naukowcy z Uniwersytetu Minnesota sprawdzili to na grupie osób, której zaproponowano w trakcie pracy przekąskę - jabłko lub czekoladowego batonika. Osoby pracujące w zagraconym otoczeniu częściej sięgały po słodycze, natomiast osoby mające wokół siebie porządek dokonywały mądrzejszych wyborów i decydowały się na owoce.

Ignorujesz potrzebę skorzystania z łazienki

W natłoku pilnych zadań często ignorujemy potrzeby naszego organizmu. Wstrzymanie moczu o kilka minut raz na jakiś czas nie jest niczym złym, natomiast problem pojawia się, jeśli dzieje się tak regularnie. W efekcie może to powodować problemy z pęcherzem oraz drogami moczowymi – powracające infekcje, zapalenia, a w skrajnych przypadkach kłopoty z utrzymaniem moczu.

Nie ruszasz się z krzesła

Przez kilka godzin nie ruszasz się sprzed biurka, pozostając przez dłuższy czas niemalże nieruchomo?  Może to odbić się na stanie naszego zdrowia, gdyż nawet jeśli regularnie uprawiamy aktywność fizyczną, to nie jesteśmy w stanie wyeliminować negatywnych skutków braku ruchu przez większą część dnia. Zwiększa to ryzyko nadwagi, problemy z krążeniem oraz stawami. Warto pamiętać, by co 30-60 minut wstać zza biurka i choć przez chwilę rozprostować ciało.

 
Więcej o:
Komentarze (18)
5 błędów wpływających na zdrowie, które zapewne popełniłeś w ciągu godziny
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 16 razy 4

  5 błędów wpływających na zdrowie, które zapewne popełniłeś w ciągu godziny:

  1.Czytasz pierdoły na GW
  2.Czytasz pierdoły na GW
  3.Czytasz pierdoły na GW
  4.Czytasz pierdoły na GW
  5.Czytasz pierdoły na GW

 • patryk.nijaki

  Oceniono 6 razy 4

  no wiecie z tym bałaganem na biurku to lekka przesada. wyznaje zasadę że geniusz panuje nad chaosem.

 • polsilver100

  Oceniono 2 razy 2

  Choroby ciała to jeszcze można jako tako leczyć, gorzej z chorobami psyche i ducha po przeczytaniu idotyzmów, oglądaniu Siwiec i dupy Leeandowskiej. Jabcok, dupa i larma kupa

 • feelek

  Oceniono 2 razy 2

  ja mam jeszcze:
  1. oddychasz, czemu nie przestaniesz, będzie więcej tlenu dla np. zwierząt, roślin,
  2. jeździsz SUVem (2 na 3 nowe samochody), czemu nie kupisz czołgu? zanieczyszczenie środowiska będzie mniejsze,
  3. jesz słodycze, mięso, gdy powinieneś sałatę, brokuły...
  4. pijesz coca - colę, przecież nie jesteś zardzewiałą śrubą,
  5. oglądasz zdjęcia pięknych kobiet, wolisz linię gitary, gruszki, a nie elipsy, jak u red..., czy modelki ...
  6. robisz powyższe z przyjemnością, miast z odrazą, poczuciem winy

 • lilo150

  Oceniono 8 razy 2

  błąd szósty - przeczytałem te brednie.

 • polsilver100

  Oceniono 1 raz 1

  5 rzeczy które mają wpływ na zdrowie? pozytywny albo negatywny?

 • dr_bloger

  0

  Uojezu! Dotykam myszy, twarzy... przyestańcie się wygłupiać. Jedyne w tym wykazie, co rzeczywiście szkodzi zdrowiu, to siedzenie plackiem.

 • roso102

  0

  Zeta bym nie dał za taki artykuł.

 • michalinn

  0

  my to nawet okularów nie potrafimy kupić a co dopiero myśleć o innych błędach www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Raport-gdzie-Polacy-kupuja-okulary,190123,10.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX