Dieta na jesienną chandrę. Co jeść, by mieć dobry humor i dużo energii?

Nadchodzi jesień, a ty od razu czujesz spadek energii oraz ochotę na słodycze? Kiedy brak słońca i chłód dają się we znaki, warto zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Zobacz, co włączyć, a co wykluczyć z jadłospisu, by uniknąć jesiennej depresji.

Latte z batata, korzenny grzaniec, kawa pomarańczowa. Rozgrzewające jesienne kawy w wersji fit

To, co jemy, ma ogromny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną naszego organizmu, ale również na samopoczucie - szczególnie wtedy, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza i jedyne, na co mamy ochotę to ciepły koc i książka lub film.

Podstawą poprawienia nastroju w okresie jesienno-zimowym jest odpowiednia dieta dostarczająca niezbędnych składników odżywczych, których często brakuje nam jesienią. Niestety, zamiast dostarczać organizmowi wartościowego jedzenia, pełnego witamin oraz składników mineralnych, zajadamy puste kalorie jak batoniki, chipsy czy paluszki. Co w takim razie jeść, by nie dać się jesiennej chandrze?

Warzywa i owoce. Najlepiej postawić na te sezonowe i umieścić je w każdym posiłku w ciągu dnia. 

Kiszonki. Zawierają żywe kultury bakterii probiotycznych, które trafiają do naszych jelit i wzbogacają ich florę bakteryjną.

Węglowodany złożone. Ziemniaki, bataty, czy kasza jaglana idealnie sprawdzą się podczas jesiennej szarugi. Nie tylko zapewnią uczucie sytości, ale także dostarczą mnóstwa energii

Jaja, ryby oraz rośliny strączkowe. Zawierają one witaminy z grupy B, które działają przeciwdepresyjnie oraz łagodzą objawy jesiennej chandry.

Kwasy omega-3 (EPA, DHA). Odpowiadają one za rozwój pewnych obszarów mózgu, a ich spożycie może wpływać na walkę z depresją. 

Dieta na jesienną chandręDieta na jesienną chandrę fotolia.com

5 produktów, których nie może zabraknąć w twojej diecie

O dietę na jesienną chandrę zapytaliśmy dietetyczkę sportową z placówki Healthy Center by Ann - Alicję Krajowską-Kukiel:

Aby zmniejszyć ryzyko pogorszenia się nastroju jesienią wato zadbać o odpowiednią ilość kwasów omega 3 w diecie. Warto w niej umieścić tłuste ryby, nasiona oraz orzechy. Pomocna może okazać się także gorzka czekolada (min. 70%), która wpływa na poprawę nastroju. Należy jednak uważać na jej ilości, ponieważ jest dosyć kaloryczna. Podstawą każdego posiłku powinny być warzywa oraz owoce, które zawierają pokaźne ilości przeciwutleniaczy, które również korzystnie wpływają na układ nerwowy. 
Należy z kolei unikać kupnych słodyczy, które zawierają kwasy tłuszczowe typu trans (zawarte w utwardzanych olejach roślinnych) oraz cukier powodujący wahania poziomu cukru we krwi. To może spowodować wahania nastroju i samopoczucia. Powinniśmy wyeliminować żywność przetworzoną i typu fast-food oraz oczyszczone produkty zbożowe (typu biały makaron, pieczywo). Te warto zastąpić pełnoziarnistymi produktami, zawierającymi witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Oprócz odpowiedniej diety należy także pamiętać o aktywności fizycznej. Podczas długich, jesiennych wieczorów często ostatnią rzeczą, o której się myśli jest trening. Mimo to warto zmobilizować się do aktywności przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jeśli nie lubisz siłowni, wybierz basen, trampoliny lub zajęcia taneczne - z pewnością nie pożałujesz!

Trening, który zrobisz w łóżku. Pomoże ci się rozbudzić i spalać kalorie przez cały dzień

Kiedy zadbamy już o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia - sen. Jeśli zadbasz o jego odpowiednią ilość, będziesz mieć więcej energii oraz mniej ochoty do podjadania w ciągu dnia. Jak dbać o jakość snu, aby organizm skutecznie się regenerował? 

  • Zasypiaj nie później niż o 23:00,
  • Śpij przynajmniej 7 godz.,
  • Ostatni posiłek zjedz około 2-3 godz. przed snem,
  • 2 godz. przed snem unikaj naświetlania się niebieskim światłem telefonu, telewizora, czy komputera.

Wprowadź do swojej diety te 6 produktów i śpij smacznie

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA