Sezam nie tylko w sezamkach

Sezamki, czyli słodkie, chrupiące ciasteczka, które większość z nas zajadała, będąc dzieckiem, jest źródłem sezamu. Te drobne, jasne ziarna stanowią bogactwo wielu składników odżywczych. Jak spożywać sezam i do czego można go dodawać?

Sezam - co to jest?

Mówi się, że sezam to małe ziarenka z wielką mocą i tak też jest w istocie. Sezam był znany już w starożytności. Uprawia się go w Chinach od blisko 2 tys. lat, a od wieków jest doskonale znany w Azji i w Afryce. Znane powszechnie ziarenka sezamu to w rzeczywistości nasiona pozyskiwane z niedużej rośliny - byliny, która ma liście i kwiaty, a na górze torebkę z owocami. W jednej zielonej torebce jest około 80 ziaren sezamu. Na ogół sezam otrzymuje się z egzotycznej rośliny sezamu indyjskiego. Nasiona spożywa się na surowo, wykorzystuje się je do produkcji słodyczy, dodaje do pieczywa i do różnych potraw, zwłaszcza kuchni indyjskiej, albo tłoczy się wartościowy olej sezamowy.

Sezam - na co pomaga?

Sezam jest źródłem cennych dla zdrowia składników odżywczych, wśród których wymienić należy witaminy A, B (kwas fitynowy), E oraz mikroelementy takie jak żelazo, cynk, magnez i białko. Spożywając regularnie sezam, dostarczamy do naszego organizmu duże ilości wapnia - sezam zawiera więcej tego dobroczynnego pierwiastka niż mleko krowie. Zawarte są w nim przeciwutleniacze - wspomniany kwas fitynowy, sesamol i sesamolina, które pomagają usuwać z organizmu nadmiar metali i wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Spowalniają ponadto procesy starzenia się skóry, obniżają ciśnienie tętnicze krwi i niwelują zjawisko wchłaniania się z pożywienia tzw. złej frakcji cholesterolu LDL.
Nie należy zapominać o tym, że w sezamie zawarte są kwasy tłuszczowe omega-6 oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone, istotne w profilaktyce antycholesterolowej. Sezam wspiera przemianę materii, pomaga w prawidłowej pracy całego układu pokarmowego. Przypisuje się mu korzystny wpływ na pracę żołądka, trzustki i śledziony. W niektórych regionach Azji sezam uznawany jest za afrodyzjak.

Jak jeść sezam?

Sezam niełuskany i łuskany - dwie odmiany tego samego produktu, które jednak zupełnie inaczej się spożywa. Jak jeść sezam niełuskany? Można go spożywać na surowo lub po uprażeniu. Dobrze sprawdzi się w postaci zdrowej przekąski, jako panierka, dodatek do deserów, czy też podstawa pasty tahini.
Najczęściej spożywamy sezam w postaci złocistych nasionek, dodawanych do potraw mięsnych i do sałatek, ale można także spożywać olej sezamowy, utrzymując te same, liczne właściwości odżywcze. Sezam biały ma lekko orzechowy, słodki smak. Mniej rozpowszechniona w Polsce odmiana czarnego sezamu cechuje się słodkim smakiem i intensywnym aromatem. Sezam można jeść na surowo lub po uprażeniu - np. na blasze, w 175 stopniach Celsjusza. Wystarczy, aby ziarna delikatnie się zarumieniły. Dodawajmy je do pieczenia chleba, ciasteczek i babeczek. Sezam jest głównym składnikiem słodyczy, m.in. wspomnianych już sezamków i chałwy. Można go wykorzystać do przyrządzenia gomasio, przyprawy nazywanej solą sezamową, która np. w Japonii jest używana jako zamiennik tradycyjnej soli.
 

Zdrowe i energetyczne batoniki owsiane [HAPS FIT]



Więcej o:
Copyright © Agora SA