Sernik na zimno - najlepszy deser na lato

Sernik na zimno jest prosty do przygotowania, a na dodatek jego przyrządzenie nie zajmuje wiele czasu. To świetny wakacyjny deser - jest lekki, zimny i słodki w takim stopniu w jakim chcemy. Jak go zrobić? Jakie owoce najlepiej komponują się z takim sernikiem?

Sernik na zimno z truskawkami

Truskawki to z pewnością najbardziej lubiane letnie owoce. Nic dziwnego, że sernik z nimi cieszy się tak dużą popularnością.                                                                     Oprócz 600 g truskawek potrzebujemy do niego także: zmielonego twarogu z wiaderka, małą paczkę biszkoptów, 150 g śmietanki 36%, 1 galaretkę truskawkową, ¼ szklanki mleka, opakowanie cukru wanilinowego, 2 łyżek żelatyny i ¾ szklanki cukru pudru. Jeśli zależy nam na tym, by deser był trochę bardziej „fit” możemy zamienić śmietankę 36% na 30%, a cukier puder na ksylitom.                                                             Przygotowujemy galaretkę i odstawiamy do ostygnięcia. Truskawki opłukujemy i odrywamy szypułki. Na spodzie tortownicy lub brytfanki kładziemy papier do pieczenia, a na nim biszkopty. Żelatynę rozpuszczamy w 5 łyżkach gorącej wody cały czas mieszając. Następnie dodajemy do niej mleko nie przerywając mieszania. Twaróg mieszamy w misce z cukrem pudrem, cukrem wanilinowym i śmietanką. 2 łyżki zyskanej masy dodajemy do jeszcze ciepłej żelatyny i mieszamy. Czynność powtarzamy kilka razy, a później dodajemy resztę sera i wszystko razem dokładnie mieszamy. Do uzyskanej masy dodajemy większość przekrojonych na pół truskawek (zostawiamy trochę do dekoracji). Wszystko delikatnie mieszamy i wylewamy na spód z biszkoptów. Wkładamy do lodówki, by masa stężała. Kiedy sernik jest już lekko sprężysty wbijamy na wierzch resztę truskawek i zalewamy galaretką używając do tego łyżki. Ponownie wkładamy go do lodówki aż do całkowitego stężenia.

Nie tylko biszkopty i ser                                                                                           Sernik na zimno możemy zrobić nie tylko na spodzie z biszkoptów. Tutaj idealnie sprawdzają się także herbatniki. Mogą być całe lub pokruszone. Jeśli wybieramy drugą opcję herbatniki należy rozdrobnić wałkiem do ciasta lub w blenderze. Następnie dodajemy do nich masło i łączymy dłońmi aż do uzyskania stabilnej masy, którą możemy wyłożyć spód brytfanki. Jeśli decydujemy się na herbatniki w całości po prostu kładziemy ich warstwę na spodzie. Może również położyć je na wierzchu między serem, a galaretką. Twaróg możemy natomiast zastąpić serami homogenizowanymi lub gęstymi jogurtami waniliowymi. Masa z nimi stężeje tak samo jak z twarogiem, a przy tym jest nieco lżejsza i równie dobrze smakuje.

Co oprócz truskawek?                                                                                               Oczywiście truskawki nie są jedynymi owocami, z którymi można przyrządzić tego typu deser. Sernik na zimno z brzoskwiniami, jagodami, wiśniami czy owocami leśnymi jest równie pyszny. Wówczas należy także zmienić galaretkę, dopasowując ją do wybranych owoców. Sprawdzą się niemal wszystkie owoce, które lubimy. Dlatego sernik na zimno nie jest deserem, który można przygotować tylko latem.

Sernik na zimno dietetyczny

Lato to nie tylko czas owocowych zimnych deserów, ale również dbania o sylwetkę. Jeśli chcemy być „fit” wcale nie musimy rezygnować z pysznego sernika na zimno. Wystarczy, że zastąpimy niektóre składniki nieco mniej kalorycznymi.                     Świetnym przykładem może być sernik na zimno z malinami, do którego dodajemy 700 g nisko tłuszczowego serka homogenizowanego, 250 ml mleka o małej zawartości tłuszczu, aromat waniliowy, 4 łyżki ksylitolu, 2 łyżki żelatyny i 80 g biszkoptów. Serek homogenizowany mieszamy z mlekiem, zostawiając trochę mleka do rozpuszczenia żelatyny. Dodajemy ekstrakt z wanilii i ksylitol i wszystko dokładnie mieszamy. Pozostałe mleko gotujemy i rozpuszczamy w nim żelatynę. Następnie łączymy żelatynę z masą serową i odkładamy do lodówki, aby trochę stężała. Na brytfance lub tortownicy wykładamy warstwę biszkoptów. Po lekkim stężeniu masy wyjmujemy ją z lodówki i miksujemy, by uzyskać delikatną piankę. Piankę wylewamy na biszkopty, ozdabiamy malinami i wkładamy do lodówki. Oczywiście do tego typu sernika także możemy dodać galaretkę.

Sernik na zimno to pyszna i lekka alternatywa dla tradycyjnych ciast. Można zrobić go w wersji niskokalorycznej, dlatego bez obaw mogą sięgać po niego osoby będące na diecie. Ponadto idealnie komponuje się z niemal każdymi owocami, więc świetnie sprawdza się o każdej porze roku.

Pudding chia z musem z mango [HAPS FIT]

Copyright © Agora SA