Zupa pomidorowa - szybki i zdrowy posiłek, który zawsze smakuje

Zupa pomidorowa z ryżem lub makaronem to posiłek, który warto wprowadzić do swojej diety zarówno ze względów smakowych, jak i zdrowotnych. Przygotowanie tego rodzaju zupy nie wymaga wiele czasu, wysiłku, umiejętności kulinarnych, ani pieniędzy. Zwłaszcza za sprawą zawartości likopenu w pomidorach, jej spożywanie pozwala zapobiegać groźnym chorobom przewlekłym. Dowiedz się zatem jak ugotować zupę pomidorową i poznaj korzyści jakie uzyskasz dzięki jej spożywaniu.

Zupa pomidorowa – przepis

Przepis na zupę pomidorową powinien obejmować jedynie naturalne składniki, dzięki czemu będzie ona zapewniać maksimum korzyści. Pamiętaj, że gotowa zupa z paczki nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Udaj się więc do warzywniaka albo – najlepiej – lokalnego rolnika po następujące produkty:

1. jeden por średniej wielkości;
2. trzy marchewki;
3. pięć świeżych pomidorów;
4. 1/3 korzenia selera;
5. łyżka oliwy z oliwek lub masła klarowanego;
6. łyżka jogurtu naturalnego;
7. jedna natka pietruszki;
8. dwie cebule;
9. trzy liście laurowe;
10. kilka ziarenek ziela angielskiego;
11. ekologiczna warzywna kostka rosołowa bez dodatku konserwantów.

W zależności od tego, czy zdecydujesz się na zupę pomidorową z ryżem czy makaronem, będziesz musiał również zaopatrzyć się w:

- 4 łyżki brązowego ryżu (biały to jedynie puste kalorie);
- jedno opakowanie makaronu pełnoziarnistego w preferowanej formie.

Jak przygotować zupę z pomidorów?

Rozpoczynamy od sporządzenia warzywnego wywaru. Warzywa umieszczamy w naczyniu z wodą, a następnie dodajemy liście laurowe, ziele angielskie oraz oliwę z oliwek (opcjonalnie masło klarowane). Czas gotowania pod przykryciem nie powinien przekraczać 45 minut. Teraz możemy już przejść do zagotowania makaronu lub ryżu, kierując się sugestiami zamieszczonymi na etykiecie. Przygotowany wywar wymaga wyciągnięcia warzyw, a umieszczenia w garnku obranych ze skórki pomidorów.

Całość umieszczamy na ogniu, gotując przez około kwadrans. Po tym czasie należy pomidory zblenderować oraz dodać przyprawy. W przypadku chęci uzyskania gęstej konsystencji (zupa pomidorowa krem), blenderem trzeba zmiksować także pozostałe warzywa. Zupa kres z pomidorów to najzdrowsza forma na jaką możemy się zdecydować. Na koniec możemy dodać jeszcze opcjonalnie jogurt naturalny oraz natkę pietruszki. Dzięki temu zupa nabierze bardziej wyrazistego smaku.

Zupa pomidorowa dla zdrowia

Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów (zwłaszcza sezonowych) jest znacznie zdrowsza w porównaniu do tej sporządzonej na bazie koncentratu. W pomidorach zawarty jest bowiem cenny flawonoid noszący nazwę likopen. Co istotne, dostarczymy go znacznie więcej do organizmu w przypadku obróbki cieplnej (zwłaszcza gotowania), niż gdybyśmy spożywali pomidory w stanie surowym. Dlatego właśnie zupa pomidorowa jest tak zdrowa. Oprócz tego pomidory oraz pozostałe warzywa dodawane do zupy to gwarancja zaopatrzenia organizmu w komplet niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin oraz minerałów. Dzięki temu, iż zupa pomidorowa to danie jednogarnkowe, nie tracimy jakichkolwiek cennych wartości odżywczych – co ma przecież miejsce w przypadku smażenia, pieczenia czy nawet gotowania potraw na parze.

Zwłaszcza za sprawą likopenu uwzględnienie zupy pomidorowej w menu pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, a także choroby serca i nadciśnienie tętnicze. Poza tym zyskamy wówczas efekt obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL. Jak w przypadku wszystkich flawonoidów możemy być także pewni zwiększenia odporności organizmu, a także spowolnienia procesów starzenia. Zawarte w pomidorach składniki odpowiadają poza tym za prawidłowy przebieg procesów myślenia. Nie musimy się poza tym obawiać ryzyka przytycia jedząc często zupę pomidorową. Kalorie przypadające na jedną porcję zamykają się bowiem w wartości około 170.

Wartość odżywcza zupy pomidorowej

Na zakończenie warto także zapoznać się z najważniejszymi danymi dotyczącymi wartości odżywczych zupy pomidorowej (jedna porcja):

1. 173 kalorie;
2. około 11 gramów białka;
3. 11 gramów tłuszczu;
4. 15 gramów węglowodanów;
5. 227,6 µg witaminy A;
6. 31,3 mg witaminy C;
7. 2 gramy błonnika pokarmowego.

Podsumowanie

Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów to zatem doskonały pomysł na szybki, prosty, pożywny, a co najważniejsze bardzo zdrowy obiad. W celu zwiększenia wartości odżywczej i kalorycznej, warto zdecydować się na zupę pomidorową z makaronem razowym lub brązowym ryżem. Będziemy wówczas znacznie bardziej najedzeni, bez ryzyka przytycia. Zupa z pomidorów z dodatkiem produktów z pełnego ziarna jest bowiem pełna błonnika pokarmowego, wpływającego na przyśpieszenie procesu przemiany materii.

Częste gotowanie zupy pomidorowej jest uzasadnione zwłaszcza ze względu na zawartość w niej flawonoidu likopenu, który uaktywnia się podczas obróbki cieplnej. Aby zyskać jak najwięcej korzyści zdrowotnych warto w przepisie uwzględnić jak najwięcej ekologicznych warzyw i w miarę możliwości wszystkie ze sobą zblenderować. Zupa pomidorowa krem ze świeżych pomidorów to prawdziwa bomba witaminowa!

Rozgrzewające złote mleko [HAPS FIT]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.