Jak zrobić leczo na 4 sposoby?

Zaczerpnięte z kuchni węgierskiej leczo cieszy się dużą popularnością na polskich stołach. Jest jednym z flagowych dań obiadowych w sezonie letnim, kiedy w rozkwicie są jego podstawowe składniki - papryka i pomidory. Podobnie jak większość potraw, również i leczo możemy przygotować w sposób klasyczny, możemy też urozmaicić jego smak innymi składnikami oraz zrobić jego wegetariańską wersję. Poznaj 4 przepisy na leczo.

Leczo – kalorie

Leczo węgierskie wyróżnia się głębokim, pomidorowo-paprykowym smakiem i należy do niezwykle udanych dań. Obok walorów smakowych ma jeszcze inną ważną zaletę, mianowicie – nie jest tuczącą potrawą, więc możemy je jeść bez obaw, nawet na diecie odchudzającej. Oczywiście pod warunkiem, że nie dodamy do nie go zbyt dużej ilości kiełbasy, wybierzemy jej chudszy gatunek oraz zrezygnujemy z tłustych wędzonek (np. boczku). W 250-gramowej porcji leczo z kiełbasą jest ok. 200 kcal. W takiej samej porcji leczo z kurczakiem zawartość kaloryczna to ok. 150 kcal. Zdecydowanie najmniej kalorii ma leczo warzywne – ok. 90 kcal w 250-gramowej porcji.

Tradycyjne leczo z kiełbasą

Niezbędne składniki na leczo węgierskie to świeża papryka (najefektowniej będzie jeśli damy papryki w różnych kolorach), dorodne pomidory i cebula. Nie powinno też zabraknąć dobrej gatunkowo, podwędzanej kiełbasy. W tradycyjnych przepisach pojawiają się także skwarki z boczku lub słoniny oraz smalec, na którym podsmażane są warzywa, jednak są to na tyle tuczące dodatki, że lepiej z nich zrezygnować. Leczo na pewno nie straci na smaku, jeśli z dodatków mięsnych ograniczymy się tylko do kiełbasy. Oto, jak zrobić węgierskie leczo:

Przygotowujemy:

1 kg pomidorów
4-5 papryk w różnych kolorach
2-3 cebule
300 g cienkiej kiełbasy
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki papryki słodkiej mielonej i pół łyżeczki ostrej
sól, pieprz

Sparzone pomidory obieramy i kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej lub smalec. Wrzucamy pokrojoną w półplasterki cebulę, po chwili dodajemy pokrojoną w kostkę kiełbasę. Smażymy kilka minut, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy mieloną słodką i ostrą paprykę, mieszamy. Następnie dodajemy pokrojony w cienkie plasterki czosnek i pokrojoną w paski paprykę. Smażymy przez kolejnych kilka minut co chwilę mieszając. W dużym garnku dusimy przez ok. 15 minut pomidory, po czym dodajemy do nich podsmażone warzywa i kiełbasę. Dusimy potrawę na małym ogniu ok. pół godziny co jakiś czas mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem.

Przepis na leczo z cukinią

Szukając urozmaicenia dla klasycznego leczo warto wypróbować przepis na lekkie leczo z cukinii. Potrzebne składniki to:

1 duża lub 2 mniejsze cukinie
4-5 pomidorów
3 papryki
2 cebule
200 g kiełbasy
3 ząbki czosnku
papryka słodki i ostra, pieprz, oregano, natka pietruszki, sól

Sparzone pomidory kroimy w małe kawałki. Cukinię i paprykę kroimy w dużą kostkę, cebulę i czosnek w plasterki. Na patelni podsmażamy lekko cebulę, dodajemy kiełbasę, smażymy ok. 5 minut. Następnie dodajemy łyżeczkę papryki słodkiej i pół łyżeczki ostrej oraz czosnek, mieszamy. Po chwili na patelnię wrzucamy cukinię i paprykę, dusimy ok. 15 minut. Zawartość patelni łączymy z pomidorami, potrawę dusimy jeszcze ok. 15 minut, doprawiamy solą, pieprzem, oregano, posypujemy natką pietruszki.

Miks letnich warzyw, czyli leczo z bakłażanem, kabaczkiem i cukinią

Leczo z kabaczka, cukinii, bakłażana, pomidorów, cebuli i papryki dosyć mocno odbiega od swej klasycznej formy, jednak nadal pozostaje pysznym i dietetycznym daniem, które zachwyca różnorodnością kolorów i intrygującym, warzywnym smakiem. Możemy przygotować je w wersji jarskiej albo dodać nieco chudej kiełbasy bądź pokrojoną w kostkę pierś kurczaka.

Przygotowujemy: 2 bakłażany, 2 małe lub jedną dużą cukinię, 1 kabaczka, 5 pomidorów, 3 papryki, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, bazylię, oregano, paprykę słodką i ostrą, sól. Opcjonalnie pokrojoną w kostkę i podsmażoną pierś kurczaka lub podsmażoną kiełbaskę.

Cebulę podsmażamy na oleju, dodajemy paprykę mieloną, posiekany czosnek, pokrojoną w kostkę paprykę, cukinię, kabaczek i bakłażany. Dusimy ok. 10 minut do miękkości warzyw. W osobnym garnku dusimy (ok. 10 minut) pokrojone w kostkę pomidory, po czym łączymy je z pozostałymi warzywami (i opcjonalnie mięsem lub kiełbasą). Potrawa powinna dusić się ok. 20 minut. Na koniec doprawiamy ją bazylią, oregano, solą.

Wegetariańskie leczo z pieczarkami

Leczo wegetariańskie, w którym dodatek mięsny został zastąpiony przez pieczarki, to kolejny ciekawy wariant węgierskiego dania. Przygotujemy je z: 1 kg pomidorów, kilku różnokolorowych papryk, 2 cebul, ok. 300 g pieczarek, 3 ząbków czosnku. Niezbędne przyprawy do leczo z pieczarkami to: papryka słodka, papryka ostra, pieprz, sól.

Obrane i pokrojone pomidory kroimy w kostkę i dusimy ok. 10 minut. Na patelni podsmażamy cebulę i paprykę, dodajemy czosnek i mieloną paprykę, po czym wrzucamy je do garnka z pomidorami. Następnie na patelni podduszamy pokrojone w plasterki lub w ósemki pieczarki i również wrzucamy je do garnka z pomidorami. Mieszamy, dusimy danie jeszcze ok. 15 minut, doprawiamy do smaku.

Copyright © Agora SA