Awokado - owoc o cudownych walorach zdrowotnych i kulinarnych

Pochodzące z Meksyku awokado coraz częściej znajduje zastosowanie i u nas. Jest owocem obfitującym w wiele ważnych dla zdrowia składników, nie tylko z palety witamin i minerałów. Jakie wartości odżywcze kryje w sobie awokado? Jak wykorzystać ten owoc o specyficznym smaku i konsystencji w kuchni?

Awokado – właściwości zdrowotne

Moc witaminy E i A, cała gama witamin z grupy B, witamina K, C, kwas foliowy oraz bogata lista minerałów (m.in. potas, magnez, cynk, mangan, żelazo, fosfor, miedź) – wszystko to znajdziemy w owocu awokado. Obfituje on także w fitosterole i zawiera dużo substancji o charakterze przeciwutleniaczy. Ponadto jest dobrym źródłem białka oraz drogocennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Imponujący skład awokado przesądza o jego wysokiej wartości pod względem zdrowotnym. Owoc ten dodatnio wpływa na pracę mózgu, wzmacnia zdolności umysłowe, pomaga regulować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, korzystnie działa na wątrobę. Ponadto przeciwdziała nowotworom, miażdżycy i chorobie Alzheimera. Poprawia przyswajalność składników pokarmowych z pożywienia, polepsza kondycję skóry, włosów i paznokci, pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

Awokado – kalorie

W 100 g awokado mieści się 160 kcal. Zjadając jeden owoc dostarczymy organizmowi ok. 230 kcal. W porównaniu z innymi owocami wartości te nie są najniższe, aczkolwiek nie ma sensu martwić się o to, że jedząc awokado przytyjemy. Wręcz przeciwnie, owoc ten obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wręcz pobudzają przemianę materii, sprzyjając odchudzaniu. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe w połączeniu z błonnikiem pokarmowym wzmagają uczucie sytości oraz przeciwdziałają skokom cukru we krwi, a tym samym niwelują ryzyko sięgania po nadprogramowe jedzenie.

Wszechstronne awokado – przepisy na smaczne i zdrowe pasty do smarowania

Tłusta, miękka konsystencja miąższu awokado oraz jego neutralny smak sprawiają, że owoc ten genialnie nadaje się na bazę do rozmaitych past. Możemy ich użyć do smarowania pieczywa, placków tortilli, naleśników, tostów, nachosów i krakersów, a także jako dip do warzyw oraz dodatek do zapiekanek, farszów, makaronów.

Najpopularniejszą pastą z awokado jest tradycyjne meksykańskie guacamole. W podstawowej wersji przyrządzane jest z rozgniecionego awokado wymieszanego z sokiem z limonki, solą, pieprzem, chilli, czosnkiem i kolendrą. Znane są także inne warianty guacamole, na przykład z siekanymi pomidorami, cebulą, oliwkami.

Ciekawym wariantem smarowidła do kanapek lub grzanek jest pasta jajeczna z awokado. Genialnie zaspokaja głód, będąc jednocześnie bombą cennych składników odżywczych. Gotujemy 2-3 jajka na twardo, studzimy je i ścieramy na tarce. Miąższ awokado rozgniatamy widelcem, dodajemy łyżkę soku z cytryny, łyżeczkę oliwy i opcjonalnie łyżkę jogurtu naturalnego oraz starte wcześniej jajka. Mieszamy dokładnie, doprawiamy solą, pieprzem oraz wybraną zieleniną (np. kolendrą, natką pietruszki), ponownie mieszamy.

Miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej z pewnością docenią pastę z awokado i suszonymi pomidorami. Awokado obieramy i ścieramy na tarce na dużych oczkach bądź rozgniatamy owoc widelcem. Dodajemy ok. 4-6 posiekanych wcześniej suszonych pomidorów, łyżkę oleju z zalewy z suszonych pomidorów, łyżkę jogurtu naturalnego, posiekany ząbek czosnku, garść posiekanej świeżej bazylii lub łyżeczkę suszonej oraz sok z cytryny, sól i pieprz do smaku. Dokładnie mieszamy.

Ciekawym smakiem i ogromem wartości odżywczych wyróżnia się pasta z awokado, orzechów i ziaren. Miąższ awokado miażdżymy widelcem. Dodajemy łyżkę soku z cytryny, łyżkę rozdrobnionych orzechów włoskich i łyżkę ziaren słonecznika lub pestek dyni. Następnie dodajemy posiekaną natkę pietruszki, rzeżuchę lub kolendrę, łyżeczkę oliwy oraz sól, pieprz, czosnek, gałkę muszkatołową do smaku i mieszamy.

Witalny koktajl z awokado

Dodający energii, witalności i zdrowia koktajl z awokado przygotujemy z: miąższu awokado, 2 kiwi, 1 banana, 1 łyżki soku z cytryny, dużej garści świeżego szpinaku. Wszystkie składniki blendujemy. Gdy koktajl jest za gęsty dodajemy wodę mineralną niegazowaną w odpowiedniej proporcji.

Sałatka z awokado – przepis dla zabieganych

Lekka sałatka z awokado z pewnością zadowoli osoby szukające pomysłów na dietetyczne przekąski, których przygotowanie nie wymaga dużej ilości czasu. Niezbyt dojrzałe awokado obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy pokrojone na pół pomidorki koktajlowe, pokrojone na pół zielone oliwki, porwane liście sałaty, kawałki sera mozzarella, pokrojonego w kostkę ogórka. Doprawiamy oliwą, sokiem z cytryny, kolendrą lub bazylią, czosnkiem, solą i pieprzem oraz odrobiną cukru lub miodu.

Krem czekoladowy z awokado

Krem czekoladowy à la Nutella z awokado to kapitalny sposób na zaspokojenie apetytu na słodycze w dietetyczny sposób. Przygotowujemy: duże, dojrzałe awokado, 3 łyżki kakao (lub tabliczkę roztopionej gorzkiej czekolady), 1-2 łyżki miodu, 2-3 łyżki mleka. Awokado rozdrabniamy, dodajemy kakao lub czekoladę, miód, mleko. Dokładnie mieszamy lub miksujemy wszystkie składniki na jednolitą masę i gotowe!

Śniadanie mistrzów. Kanapka z awokado i jajkiem po benedyktyńsku [HAPS FIT]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.