Czy faworki mogą być lekką przekąską?

Najczęściej w okresie karnawału w cukierniach pojawiają się faworki, nazywane również chrustem. To zdawałoby się lekkie ciasteczka, które można zjeść w każdej ilości. Są pyszne i słodkie, zwłaszcza posypane tradycyjnie cukrem pudrem. Niemniej fakt, że są smażone na smalcu, czyni z nich prawdziwą bombę kaloryczną. Co zrobić, aby przygotować faworki w wersji light?

Faworki - przepis tradycyjny


Istnieje wiele przepisów na faworki. Są to chrupiące ciasteczka, które robimy z samych żółtek jaj, mąki pszennej oraz z dodatkiem octu lub spirytusu, proszku do pieczenia, gęstej, kwaśnej śmietany i szczyty soli. Ze wszystkich składników zagniatamy ciasto do czasu, aż powstanie jednolitej konsystencji kulka, którą tłuczemy wałkiem, aby uelastycznić ciasto i wtłoczyć w nie powietrze.
Sztuką jest jak najcieńsze rozwałkowanie ciasta na faworki. Przepis prosty, więc i wykonanie nie jest wymagające, prócz oczywiście wałkowania. Najlepiej wykorzystać do tego celu ciężki, solidny wałek, który ułatwi nam pracę. Nożem lub specjalnym, pofalowanym radełkiem wycinamy paski z nacięciem na środku, za pomocą którego przewlekamy jeden koniec ciasta.

Przepis na faworki może zakładać ich smażenie w głębokim oleju roślinnym lub na smalcu rozpuszczonym w garnku. Faworki smaży się szybko, na złoty kolor, po maksymalnie 60 sekund na każdej stronie, a następnie układa na ręcznikach papierowych. Po ostudzeniu, posypujemy faworki cukrem pudrem i możemy podawać je swoim gościom lub samemu pałaszować tradycyjny karnawałowy chrust.
Niestety, faworki kruche zawierają sporą dawkę kalorii. W 100 g przysmaku, jakim są faworki, znajduje się 511 kcal. 5-6 faworków dostarcza nam do organizmu prawie 50 g węglowodanów, 31,6 g tłuszczu i 8,8 g białka. Przepis na faworki domowe, chruściki, ocieka tłuszczem, ale można je zrobić w wersji właściwej dla osób odchudzających się i dbających o linię.

Faworki - przepis dietetyczny

Do przyrządzenia faworków w wersji bardziej dietetycznej, potrzebujemy:

żółtka jaj (2 sztuki),

200 g mąki tortowej,

100 g jogurtu naturalnego,

1 łyżeczkę cukru waniliowego,

pół łyżeczki soli,

aromat waniliowy w płynie 

cukier puder do posypania gotowych ciastek

Ciasto zagniatamy i wałkujemy na cienkie placki, z których wykrawamy faworki. Są to faworki pieczone w piekarniku zamiast w głębokim tłuszczu. Należy je smażyć w temperaturze 180 stopni Celsjusza na termoobiegu, przez około 10 minut. Jeden duży faworek w wersji dietetycznej ma zaledwie 32 kcal.

Faworki na piwie

Chcąc uzyskać kruche, delikatne faworki, również w wydaniu light, wybierzmy przepis na faworki na piwie. Do ich wykonania potrzebujemy 4 żółtka, 2 szklanki mąki tortowej, pół szklanki piwa jasnego, 1 łyżeczkę masła i szczyptę soli. Dodatek piwa sprawia, że faworki są napełnione gazem, przez co będą lekkie i przy pieczeniu lub smażeniu pojawią się charakterystyczne bąble z powietrzem. Dzięki zamianie śmietany na piwo, stają się one też mniej kaloryczne niż tradycyjny chrust. Jeśli nie będziemy posypywać je cukrem pudrem, śmiało posłużą nam nie tylko do kawy, ale również jako znakomita przekąska do piwa.

Produkty, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i masz je w zasięgu ręki [fitNEWS]

Więcej o:
Copyright © Agora SA