Asany jogi terapią antydepresyjną. Czy joga może stać się lekarstwem na depresję?

Czy asany na niepokój i depresję rzeczywiście są w stanie pomóc osobom borykającym się z problemami o podłożu psychologicznym? A może to zwyczajny zabieg marketingowy, którym trenerzy chcą przyciągnąć kolejnych klientów?

13 rzeczy, których nie wiedziałaś o Yoga Beat

Joga cieszy się dziś wielką popularnością na całym świecie. Na treningi chętnie uczęszczają zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku, a nawet dzieci. Warto podkreślić jednak, że joga to nie tylko praca nad ciałem, ale także praca nad samym sobą w ujęciu holistycznym. Jej celem jest harmonia, spokój ciała i duszy. Dla wielu pasjonatów joga staje się wręcz drogą duchową i metodą pozyskiwania energii życiowej, a nawet samym sensem życia.

Niektóre sceptycznie nastawione do jogi osoby mylnie uznają ją ze religię, tymczasem jest to filozofia. W Europie joga przybrała formę treningową, jednak jej pierwotnym celem jest zjednoczenie z własnym "ja". 

Zobacz więcej: Heidi Williams. Joga pomogła jej wygrać z ciężką depresją!

W jaki sposób joga może wpłynąć na psychikę?

O wypowiedź poprosiliśmy trenerkę jogi Karolinę Erdmann z Yoga Beat Studio:

Joga to trening ciała i umysłu. Wzmacnia i jednocześnie odpręża nasze mięśnie. Dzięki pozycjom z głową skierowaną ku dołowi, więcej krwi dopływa do mózgu, co odświeża nasz umysł, dodaje energii, pobudza myślenie. Joga jest treningiem, w którym jesteśmy ze sobą bardzo blisko. Tu i teraz, na macie, poszukujemy równowagi i wewnętrznej harmonii. Ten rodzaj wysiłku ma szczególne właściwości dzięki temu, że praktyka jogi powoduje wzrost produkcji GABA (kwasu gamma-aminomasłowego). Jest to neuroprzekaźnik odpowiadający za zmniejszenie pobudliwości komórek nerwowych, co oznacza przywrócenie równowagi układu nerwowego. Działanie to może być niezwykle korzystne dla osób borykających się z depresją czy stanami lękowymi.

Co na to nauka? 

Według badań przeprowadzonych w Uniwerystecie w w Wirginii wynika, że elementy jogi mogą pomóc w walce z depresją. Jak wynika z raportu, uczestnicy trenujący jogę stwierdzili, że po ośmiu tygodniach zajęć, lepiej radzą sobie ze stresem, z którym do tej pory borykali się, dzięki sesjom jogi lepiej radzą sobie z objawami depresji.

Kolejne badania przeprowadzone na Wydziale Psychiatrii na Uniwersytecie Islamskim, w którym przebadano 65 kobiet pod kątem depresji i zaburzeń lękowych, potwierdziły, że u grupy eksperymentalnej poddanej regularnym, dwumiesięcznym treningom jogi, nastąpiło znaczne zmniejszenie poczucia lęku. Badania te sugerują, że joga może być terapią uzupełniającą dla terapii medycznej w leczeniu zaburzeń lękowych oraz depresji. 

 
Więcej o:
Komentarze (17)
Asany jogi terapią antydepresyjną. Czy joga może stać się lekarstwem na depresję?
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko różaniec i modlitwa - nikt nie będzie robił konkurencji naszym sposobom ...

 • 1852m

  Oceniono 2 razy 2

  Za chwilę kościół rzymsko-pedofilski ogłosi że joga jest zaproszeniem szatana do swojego serca (czy jakoś tam). Go jest to nie zgodne z nauką kościoła, pogańskie, wschodnie itd. Co innego jak by dobrodziej poświęcił, pobłogosławił, wetknął kropidło tu i tam...

 • plkibic

  Oceniono 1 raz 1

  Kazdy sport to sposob na depresje, a najlepsze bieganie, poza tym uodparnia jak nic innego

 • 3miastoorg

  Oceniono 3 razy 1

  W badaniach powinna być też grupa kontrolna, która uprawia inny sport, niż Joga.

 • mareknej

  Oceniono 1 raz -1

  Tego typu ćwiczenia asany nie są jogą. Człowiek który uprawia zwany jest fakirem a nie joginem. W Indiach i Tybecie takie ćwiczenia uprawiają osoby z najniższej kasty zwani niedotykalnymi. Głównie są to bez jakiegokolwiek wykształcenia analfabeci. Natomiast inteligencja uprawia prawdziwe sztuki jogi. Wspomnę jeszcze że te ćwiczenia szczególnie są szkodliwe dla ludzi żyjących a europie. Przeszkodą jest nasza kultura sposób odżywiania i nawet genetyka. Ponadto, gdy pomimo braku wiedzy skuszeni reklamą ćwiczą to narażają się na poważne konsekwencje fizyczne i umysłowe.

 • wolak007

  Oceniono 1 raz -1

  Nic tak nie leczy jak dobra ofiara dla ojca samiwieciekogo!...

 • wielkigatsby33

  Oceniono 3 razy -1

  oga to szeroki, niemal nieskończony rezerwuar dobrodziejstw. Od praktyk stricte fizycznych, poprzez doskonalenie umysłu i transformację psychiki, na rozwoju duchowym i mistyce kończąc.
  Tutaj bardzo solidnie wyjaśniony temat tej najbliższej Zachodowi hatha jogi, w której dużo się ćwiczy.
  layah.org, stronka, dzięki której można się bardzo dużo dowiedzieć o wszelkiej formie jogi.

 • wielkigatsby33

  Oceniono 3 razy -1

  Joga to szeroki, niemal nieskończony rezerwuar dobrodziejstw. Od praktyk stricte fizycznych, poprzez doskonalenie umysłu i transformację psychiki, na rozwoju duchowym i mistyce kończąc.
  Tutaj bardzo solidnie wyjaśniony temat tej najbliższej Zachodowi hatha jogi, w której dużo się ćwiczy.

 • drag3

  Oceniono 4 razy -2

  Znowu ten zachodni, naukowy bełkot. Niewątpliwie prawdziwy, ale jednak bełkot. Przede wszystkim joga nie jest treningiem - jest praktyką. Nie tylko asany są w jodze. Koncentracja, skupienie na oddechu, do tego ahimsa i satya w trakcie praktyki, wycofanie zmysłów do wnętrza swego ciała - to wszystko powoduje, że robimy coś dobrego dla siebie. Nic magicznego, chyba że magiczna jest wolność podjęcia decyzji, by praktykować jogę. Zbyt wiele jest szkół asan, a za mało szkół jogi. Toć joga to subtelny akt woli :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX