Amerykański wspinacz odciął sobie uwięzioną pod głazem rękę, ale uratował życie. Aron Ralston nie porzucił pasji i wciąż się wspina

Przez pięć dni próbował wydostać rękę, ale kiedy stało się jasne, że mu się nie uda, podjął dramatyczną decyzję. Miłość do wspinaczki była silniejsza niż ograniczenia, przed jakimi później stanął.

Kobieta, dla której nie ma barier. W wieku 15 lat amputowali jej nogę, teraz ma 29 i jest utytułowaną paraolimpijką

5 dni walki o życie

26 kwietnia 2003 roku, 28-letni wówczas Aron Ralston wybrał się do kanionu Blue John, który znajduje się w stanie Utah, na terenie Canyonlands National Park, gdzie oddawał się swojej wielkiej pasji – wspinaczce. Nikomu nie powiedział o swoich planach. Kiedy więc duży głaz przygniótł wspinaczowi prawe przedramię i uwięził w kanionie, wiedział, że jest zdany całkiem na siebie i nikt mu nie pomoże. Pogodził się z tym, że czeka go niechybna śmierć, napisał na kamiennej ścianie imię, nazwisko, datę urodzenia i przewidywaną datę śmierci. Momenty zwątpienia przerywały rozpaczliwe próby uwolnienia się z pułapki. Przez 5 dni Aron bezskutecznie próbował wyswobodzić rękę, w końcu podjął decyzję o jej amputacji. Złamał kość, tkanki miękkie przeciął tępym ostrzem scyzoryka, a ścięgna wbudowanymi w niego kombinerkami. Po wyswobodzeniu się, musiał jeszcze przebyć kilkanaście kilometrów do swojego auta, po drodze zjeżdżając ze stromej ściany. Na swojej drodze spotkał na szczęście holenderskich turystów, którzy napoili go, nakarmili i wezwali pomoc. Aron został ewakuowany przez helikopter. 

Mimo wypadku, mężczyzna nie zrezygnował ze sportu

Aron nie porzucił wspinaczki. Skremował rękę, która została wydobyta przez pracowników parku, rozrzucił prochy w miejscu wypadku i w ten symboliczny sposób rozpoczął nowy rozdział w swoim życiu. Wyposażony w specjalną protezę ręki, w 2005 roku (zimą) wspiął się samotnie na 59 gór w Kolorado o łącznej wysokosci ponad 4267 metrów. Brak ręki nie przeszkadza mu także w uprawianiu innych dyscyplin sportu, m.in. w narciarstwie. 

Gdy miała 13 lat, rekin odgryzł jej ramię. Amerykańska surferka nie rozstała się jednak z deską i do dziś powiększa swój sportowy dorobek

127 godzin

Swój wypadek i przeżycia z nim związane Ralston opisał w książce Between a Rock and a Hard Place, która została wydana w 2004 rokuHistoria wspinacza stała się inspiracją dla brytyjskiego reżysera Danny'ego Boyle'a do nakręcenia doskonałego filmu pod tytułem 127 godzin, w którym w rolę wspinacza wcielił się James Franco.

12 listopada - "nadprogramowy" dzień wolny. Wykorzystaj go najbardziej efektywnie. Plan godzina po godzinie

 
Więcej o:
Komentarze (6)
Amerykański wspinacz odciął sobie uwięzioną pod głazem rękę
Zaloguj się
 • pstryk28

  Oceniono 7 razy 5

  59 gór o łącznej wysokości 4267m, czyli trochę ponad 72m na górę. WOW...
  Pana autora, który spłodził powyższe dzieło dziennikarskie odsyłam do źródła i sprawdzenie raz jeszcze co tam napisali.

 • mgz

  Oceniono 2 razy 2

  aarona mi nie szkoda

 • 4ted

  Oceniono 4 razy 2

  Dziennikarzyna nawet się nie zastanowił nad tym "59 gór w Kolorado o łącznej wysokosci ponad 4267 metrów", nie miał już czasu na sprawdzanie takich detali, w końcu myfitness to nie jest płatna jednostka agory.
  W Kolorado, o ile mnie pamięć nie myli, są 54 szczyty o wysokości powyżej 4000m!

 • kresedebarg

  Oceniono 1 raz 1

  teraz musi uważać aby noga mu się nie zaklinowała

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 1 raz 1

  Żenujący poziom artykułu podpisanego "Redakcja". Tytaniczne mózgi tam musicie mieć, że udało się wam wspólnie takiego gniota spłodzić.

 • natassja

  0

  Niesłychany hart ducha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX