Endomorfik, ektomorfik, czy mezomorfik? Dobierz trening i dietę adekwatnie do twojej sylwetki, a zaczniesz widzieć efekty

Endomorfik, ektomorfik, mezomorfik - somatotypy, scharakteryzują twoją sylwetkę. Zrób test i dopasuj trening do swojego typu figury. Od twojej budowy ciała może zależeć skuteczność ćwiczeń, które wykonujesz.

Typy budowy- somaotypTypy budowy- somaotyp Joanna Lipska

Endomorfik

To typ sylwetki, który niestety bardzo szybko przybiera na wadze. To potężna budowa ciała, grube kości, wolny metabolizm, który powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej - najczęściej w okolicach brzucha. Osoby o tym typie budowy mają również trudności z przybieraniem masy mięśniowej. Nie posiadają atletycznej budowy, a utrzymanie prawidłowej wagi i wyrzeźbienie mięśni wiąże się u nich z ogromną pracą.

Trening

Osoby o somatotypie endomorfika powinny trenować regularnie, jeśli zależy im na utrzymaniu prawidłowej wagi. Endomorficy powinni skupić się na dwóch rodzajach aktywności: wzmacnianiu i spalaniu. Ze względu na powolny przyrost masy mięśniowej trening siłowy powinien być podstawowym elementem w planie treningowym, ale nie mniej istotne powinny być również treningi cardio. 

Dieta

Endomorficy muszą się bardzo ograniczać i ściśle przestrzegać diety. Każde "sfolgowanie" może odbić się na ich wyglądzie, a wszystkie grzeszki zazwyczaj odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Warto skonsultować się z dietetykiem, który nauczy jak przestrzegać diety oraz wypracuje prawidłowe wzorce żywieniowe. 

Typy budowy- somaotypTypy budowy- somaotyp Joanna Lipska

Mezomorfik

Mezomorfik to budowa mieszana - łatwo przybierają na wadze,a le równie szybko pozbywają się zbędnych kilogramów. To samo dotyczy tkanki mięśniowej. Osoby o tym somatotypie zazwyczaj posiadają budowę atletyczna, szybko nabierają masy mięśniowej.

Trening

Kobiety o tym typie sylwetki powinny ostrożnie podchodzić do treningu siłowego. Mają ogromy potencjał - szybko zbudują mięśnie pośladków oraz brzucha, jednak równie szybko mogą nadmiernie rozbudować tkankę mięśniową na plecach czy ramionach, tracąc proporcje. W związku z tym, że mezomorficy również łatwo przybierają na wadzę, to nie powinni rezygnować z treningu spalającego. Ten typ budowy ciała szybko osiągnie rewelacyjną figurę stawiając na treningi łączące ze sobą elementy wzmacniania i spalania np tabata, treningi obwodowe. 

Dieta

Mezomorficy szybko tyją i szybko chudną, nie muszą, tak jak endomorficy ściśle trzymać się diety. Co nie oznacza, że mogą jeść wszystko. Cheatmeal od czasu do czasu im nie zaszkodzi, ale bez zdrowego odżywiania mogą przybrać na wadze w krótkim czasie. 

Typy budowy- somaotypTypy budowy- somaotyp Joanna Lipska

Ektomorfik

Ektomorfik to somatotyp, który charakteryzuje się chudą, drobną budową ciała. Osoby o takiej figurze są wątłe, nie posiadają zbyt wiele tkanki tłuszczowej, jak i tkanki mięśniowej. Mają trudności z przybieraniem na wadze. Bardzo ciężko jest im zbudować wysportowaną sylwetkę.

Endomorfik, ektomorfik, mezomorfik - czyli dieta a sylwetka

Trening

Ektomorficy powinni całkowicie zrezygnować z treningów spalających. Przynajmniej na okres budowy masy mięśniowej. Masę mięśniową pomoże im zbudować regularny trening siłowy. Budowa masy mięśniowej jest rozwiązaniem dla kobiet o tym somatotypie - dzięki treningowi mogą wypracować kobiece kształty. Rozbudowując mięśnie nóg, pośladków, czy ramion zachowają proporcje, podkreślą talię, kształtując figurę klepsydry. 

Dieta

Ektomorficy mają to szczęście, że mogą jeść niemalże wszystko, bez obaw o to, że przybiorą na wadze. Niestety ma to swoje plusy i minusy. By móc przybrac na wadze, wyrzeźbić sylwetkę i nadać jej krągłości, kobiety o tej budowie ciała muszą zadbac o to, by ich dieta była wysokokaloryczna. Niekiedy ektomorfikom zaleca się suplementy zawierające potężną ilość kalorii, wspomagające przybieranie na wadze. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.