Kocimiętka - na czym polega jej fenomen? Zastosowanie, cena i właściwości

Kocimiętka to roślina, która nie tylko ozdabia nasze ogrody, ale również ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Badania wykazały także duży wpływ tej rośliny na zwierzęta. Ile kosztuje kocimiętka, na co działa i jak ją stosować?

Co jest kocimiętka? 

To jedna z najbardziej popularnych roślin w ostatnim czasie. Jej kłosowate kwiatostany, z daleka przypominające kwitnącą lawendę, to nie tylko wspaniała ozdoba naszych ogrodów, ale również wspaniały lek w medycynie naturalnej. Nie bez powodu tą roślinę nazywa się potocznie kocimiętką, choć jej łacińska nazwa to Nepeta. Wiele osób nazywa ją również wabikiem na zwierzęta lub nawet ich narkotykiem. 

Jak kocimiętka działa na koty? 

Kocimiętka to roślina miododajna, która ma ogromny wpływ na zwierzęta, a w szczególności na koty. Roślina zawiera nepetalakton, który prawdopodobnie jest kocim feromonem. Kiedy kot wyczuwa zapach kocimiętki zaczyna się w niej tarzać, chwytać łapami, gryźć, a następnie głośno mruczy i miauczy. Bardzo wyczulone na jej działanie są koty w okresie rozrodczym, mniej małe i starsze osobniki. 

Kocimiętka na komary i owady 

Okazuje się, że kocimiętka skutecznie odstrasza także komary, muchy bolimuszki kleparki (Stomoxys calcitrans, które żywią się krwią dużych ssaków, np. koni), muchy domowe, i karaczany. 

Kocimiętka zastosowanie 

Roślinę możemy stosować nie tylko przy okazji zwierząt, ale ma ona również szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. W liściach kocimiętki znajdują się  liczne substancje chemiczne (m.in. olejki eteryczne, irydoid nepetalakton, garbniki, gorycze), dzięki którym ziele wykazuje działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, moczopędne, żółciopędne i uspokajające. Kocimiętkę stosuje się przy leczeniu przewlekłych chorób układu pokarmowego, nawracających stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. 

Ta roślina niweluje stres, poprawia koncentrację i odmładza!

Kocimiętka w kuchni

Ziele kocimiętki można również wykorzystać w kuchni. Jej młode liście doskonale komponują się z sałatkami, a suszone kwiaty mogą posłużyć nam za przyprawę do mięs lub podstawę do herbatek ziołowych. 

Uprawa kocimiętki 

Kocimiętki spotykane w naszych ogrodach to byliny o znikomych wymaganiach jeżeli chodzi o ich uprawę. Mogą rosnąć praktycznie w każdym rodzaju podłoże o ile ono nie jest zbyt suche lub zbyt mokre. Są odporne na niskie temperatury i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwitną przez całe lato o ile nie są posadzone w zbyt zaciemnionym miejscu. Do rozrostu potrzebują słońca. 

Cena kocimiętki 

W zależności od tego czy chcemy kupić krzew kocimiętki, czy produkt wykonany z niej ceny wahają się od 2 do 20 zł. Za sam krzew zapłacimy już w granicach 2-4 złotych, natomiast za spray dla kotów już 20 zł. 

Jakie suplementy wybrać by cieszyć się świetną formą i zdrowiem?

Nasze redaktorki ćwiczyły jak Gigi Hadid. Zobacz, jak wyglądał ich trening!