5 zamienników cukru, które są od niego zdrowsze i lepsze

Cukier zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy, i chorób serca. Nie bez przyczyny wielu nazywa go białą śmiercią. Czym można go zamienić? Już teraz zapomnij o sztucznych słodzikach, które w większości przypadków zawierają aspartam , a ten z kolei wciąż budzi sporo kontrowersji na temat tego czy jest szkodliwy czy też nie. Poznaj 5 zdrowych zamienników cukru, które są od niego zdrowsze i lepsze.

Syrop klonowy

W Polsce wciąż nie jest jeszcze tak bardzo popularny jak w Stanach Zjednoczonych, ale powoli syrop klonowy również podbija i nasze serca. Syrop klonowy pozyskuje się z drzew rosnących w Ameryce Północnej. Ze względu na swój wyjątkowo słodki smak może z powodzeniem zastąpić klasyczny cukier. Poza tym syrop klonowy ma zdecydowanie mniej kalorii i jest dużo zdrowszy. W syropie klonowym nie znajdziemy konserwantów, a same witaminy takie jak B2, B5, B6, a także niacyne, biotyne, kwas foliowy,Ponadto syrop klonowy zawiera również wapń, potas, magnez, mangan, fosfor i kilkadziesiąt przeciwutleniaczy.

Miód

Jeżeli zastanawiacie się czy miód zawiera kalorie, odpowiedź jest prosta – tak! Dlaczego więc jest zamiennikiem cukru? Otóż jedna łyżeczka ( około 40 kcal) nie tylko nadaje słodyczy ulubionej herbacie, ale dodatkowo dostarcza naszemu organizmowi witamin (B i C), mikroelementów (potasu, cynku, fosforu, żelaza, wapnia, magnezu), a także niesamowicie wzmacnia organizm. Jaki miód najlepiej wybrać? Zdecydowanie ten naturalny, a nie sztuczny. Żeby nie dać się oszukać należy czytać etykiety, a także kupować miód w sprawdzonych źródłach. Jeżeli szukacie naprawdę słodkiego miodu wypróbujcie miód rzepakowy.

Erytrytol

Choć sama nazwa brzmi poważnie i strasznie, nie ma się czego bać. To jeden z najmniej kalorycznych zamienników cukru. Jeden gram erytrytolu zawiera zaledwie 0,2 kcal. Podobnie do ksylitolu jest cukrem brzozowym z jednym małym wyjątkiem erytrytol nie powoduje efektu przeczyszczającego. Ze względu na swoją budowę chemiczną, erytrytol zwany jest także alkoholem. Spokojnie nie da się nim upić, a jedynie posłodzić ulubione potrawy.

Stewia

Stewia jest około 160-200 razy słodsza od zwykłego cukru. Dlaczego warto zamienić cukier na stewię? Przede wszystkim nie zawiera ona kalorii, a dodatkowo nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Poza tym nie powoduje próchnicy, a także ma właściwości bakteriobójcze. Zawiera również witaminy C, kwas foliowy, minerały: wapń, potas, magnez, żelazo i antyoksydanty.

Ksylitol

Inaczej zwany cukrem brzozowym. Ksylitol posiada aż 14-krotnie niższy indeks
glikemiczny niż zwykły cukier. Jedną z największych zalet ksylitolu jest fakt, że
bardzo wolno podnosi poziom glukozy we krwi. Poza tym ksylitol zawiera prawie 40%
kalorii mniej niż biały cukier stołowy. Ten zamiennik szczególnie polecany jest
wszystkim tym, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Zobacz też: Co jeść, aby nie przytyć? [MAURICZTIP]

Więcej o:
Copyright © Agora SA