Odżywki białkowe. Czy są niezbędne jeśli chodzisz na siłownię?

Odżywka białkowa służy do wzbogacenia diety osoby trenującej w białko, które jest podstawowym budulcem naszych mięśni. Panuje opinia, że bez niej nasze mięśnie nie będą rosły. Jak jest naprawdę?

Odżywka białkowa - czy jest niezbędna?

Po odżywki białkowe najczęściej sięgają wyczynowi sportowcy, ale także amatorzy, którzy bardzo intensywnie trenują. Osoby te zaraz po skończonym treningu spożywają odżywki (np. w postaci koktajlu) by uzupełnić białka, które uległy rozpadowi podczas intensywnych ćwiczeń. Jeśli natomiast nie trenujesz zbyt dużo, a twoje zapotrzebowanie na białko nie jest aż tak wysokie, to spokojnie możesz obyć się bez odżywki a wystarczającą ilość białka z pewnością będziesz w stanie dostarczyć z pożywienia. Nie jest niezbędna, natomiast warto ją włączyć do swojej diety ze względu na swoje walory smakowe, możliwość wykorzystania jej do różnych posiłków oraz jej pozytywny wpływ na hamowanie apetytu.

Odżywka białkowa - koncentrat, izolat czy hydrolizat?

Wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje białek serwatkowych. WPC, czyli koncentrat białka. Jest to najtańsza i najmniej przetworzona wersja zawierająca w swoim składzie 80 proc. białka. WPI, to izolat białka serwatkowego. Zawiera więcej białka na 100 g niż koncentrat (powyżej 80 proc.)  oraz pozbawiony jest laktozy i tłuszczu. WPH, czyli hydrolizat. Jest zdecydowanie droższy niż koncentrat czy izolat, ale jednocześnie jest to najbardziej oczyszczone białko. Nie zawiera substancji słodzących oraz cechuje się największą wchłanialnością. Ilość białka w hydrolizacie wynosi od 90 do 100 proc. Jeśli nie cierpisz na nietolerancje oraz uprawiasz sport rekreacyjnie, a odżywkę białkową stosujesz głównie ze względu na walory smakowe wybierz WPC. Jeśli natomiast trenujesz bardzo intensywnie, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór hydrolizatu, czyli WPH.

Odżywka białkowa - alternatywy dla osób na diecie wegańskiej lub z nietolerancjami i alergiami

Są osoby, które zmagają się różnymi alergiami oraz przebywają na dietach roślinnych, które wykluczają spożywanie białka pochodzenia zwierzęcego. Dla takich osób dostępny jest wachlarz odżywek roślinnych, które wcale nie odbiegają wartościami spożywczymi od tych serwatkowych.

Białko z grochu: Ma więcej białka niż serwatka, zawiera także aminokwasy rozgałęzione, a dodatkowo jest hipoalergiczny więc nie ma mowy o nietolerancji.

Białko konopne: Zawiera 18 aminokwasów, błonnik, a także 20 różnych minerałów i mikroelementów. To istny hit wśród białek.

Białko ryżowe: Cechuje się taką samą skutecznością co białko serwatkowe, natomiast zawiera mniej soli i tłuszczów oraz nie posiada alergenów. 

Białko sojowe: podobnie jak serwatka zawiera komplet aminokwasów egzogennych i cechuje się szybką wchłanialnością. Jednak ze względu na zawarte w nim fitoestrogeny, które obniżają poziom testosteronu, nie zaleca się przyjmowania białka sojowego przez mężczyzn

Zobacz także: Koktajle białkowe - super budulec mięśni po treningu [3 PRZEPISY]

Więcej o:
Copyright © Agora SA