Nike Unlimited Courage. Nieograniczona odwaga: Chris Mosier

Unlimited Courage to najnowszy klip wyprodukowany w ramach Nike. Wcześniej mogliśmy zobaczyć motywujące do podejmowania wyzwań spoty Unlimited Future oraz Unlimited You.

Cała kampania to seria krótkometrażowych filmów z udziałem najlepszych sportowców, kolejne jej części pojawią się jeszcze w sierpniu. Opowiadają o przeciętnych amatorach oraz światowej sławy mistrzach, którzy regularnie mierzą się z granicami swoich możliwości. Pokazują, że są oni gotowi pójść o krok dalej i zaprezentować swój nieograniczony potencjał - pokazać, na co ich stać.

Bohaterem Unlimited Courage jest wyjątkowy sportowiec, Chrisie Mosier. Spot opowiada o jego niezwykłej determinacji, aby stać się pierwszym transseksualnym zawodnikiem reprezentacji USA mężczyzn.

Chris Mosier zaczął startować w duathlonie i triatlonie w 2009 roku. Szukał nowych wyzwań po tym, jak ukończył swój pierwszy maraton. Chciał jeszcze wyżej podnieść stawianą sobie poprzeczkę. Triathlon to bardzo wymagający sport, ponieważ obejmuje aż trzy różne dyscypliny w ramach jednej konkurencji - wyjaśnia sportowiec. - Dla mnie to szczególny sprawdzian możliwości. Jednym  z etapów jest bowiem pływanie, w którym jestem najsłabszy, dlatego jest dla mnie największym wyzwaniem mentalnym.

W wieku czterech lat Mosier zdał sobie sprawę, że jego tożsamość płciowa (mężczyzna) i płeć biologiczna (kobieta) nie pasują do siebie. Rywalizując w żeńskich zawodach, nigdy do końca nie czuł się sobą. To pchnęło go do zmiany swojego życia.

- Wszystko, co udało mi się osiągnąć w ciągu ostatnich pięciu czy sześciu lat, kiedy to zdecydowałem się na zmianę płci, zawdzięczam nastawieniu ‘Just Do It’. Nie wiedziałem, czy będę konkurować z mężczyznami. Po prostu to zrobiłem. Każdy sukces, na który zapracowałem przez ostatnich kilka lat, potwierdza, że wszystko jest możliwe. Dzięki temu, że nie cofałem się przed niczym i nie narzucałem sobie żadnych ograniczeń, dużo nauczyłem się o sobie samym. Jednocześnie, udało mi się wiele wnieść w dyskusję na temat dopuszczenia do zawodów osób transseksualnych.

Na mistrzostwach krajowych w 2015 roku Mosier osiągał w duathlonie czas: 01:02:45.48, który zapewnił mu siódme miejsce w kategorii wiekowej mężczyzn 35-39 lat. Tym samym stał się pierwszym, otwarcie przyznającym się do transseksualności członkiem reprezentacji USA. Na jego sportowe osiągnięcie złożył się bieg na 5 km, 20 km wyścigu kolarskiego, a następnie kolejny bieg na 2,5 km. Swoim zwycięstwem kadrowicz rzucił wyzwanie międzynarodowym regulacjom dot. współzawodnictwa. W rezultacie podjęto prace nad przyjęciem nowych, mniej wykluczających wytycznych dotyczących udziału transseksualnych sportowców.

Bycie pierwszym transseksualnym mężczyzną w reprezentacji USA jest spełnieniem moich marzeń - mówi Mosier. - Zawsze chciałem, aby moje nazwisko widniało na koszulce. Reprezentowanie kraju na najwyższym poziomie w sporcie, który kocham, jest czymś niesamowitym. To dla mnie wyjątkowe przeżycie, a jednocześnie jedyna w swoim rodzaju szansa dla innych, aby zobaczyć własne odbicie w kimś, kto odnosi sukcesy jako transseksualny mężczyzna.

Aby poznać historie najbardziej rozpoznawalnych gwiazd sportu, wystarczy zajrzeć tutaj . Opisują one, czym jest determinacja, która prowadzi do zwycięstwa.