Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta paleo, dieta Raw Food. Diety odchudzające są groźne dla zdrowia?

07.10.2014 13:05
Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta paleo, dieta Raw Food... nowe diety odchudzające powstają jak grzyby po deszczu. Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl zebrał 5 najpopularniejszych diet i ocenił ich racjonalność. Okazuje się, że te najpopularniejsze potrafią nie tyle odchudzić, co wyniszczyć organizm.
1 dieta atkinsa gwiazdy dieta atkinsa gwiazdy dieta atkinsa gwiazdy

Dieta Atkinsa

Diety odchudzające. Wybierz najlepszą dla siebie!

Fanki: Kim Kardashian, Rihanna, Jennifer Aniston

Założenia: Dieta opracowana przez nowojorskiego kardiologa, Roberta Atkinsa, na początku lat 70, opiera się na niskiej zawartości węglowodanów w menu i spożywaniu głównie białek oraz tłuszczów. Dieta składa się z trzech etapów. W pierwszej fazie zbija się wagę, dostarczając organizmowi tylko 20 g węglowodanów dziennie. W następnych fazach zwiększa się stopniowo zawartość węglowodanów, ale docelowo nie powinny one przekroczyć 90 g dziennie.

Minusy: Dieta Atkinsa powoduje niedobory witamin (wykluczone owoce i część warzyw), magnezu i sodu. Zbyt duże spożycie tłuszczu prowadzi do podwyższenia cholesterolu, nadciśnienia, zawału serca, a nadmiar białka uszkadza wątrobę, osłabia kości, rozwija miażdżycę.

Ekspert: Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl

2 dieta dukana gwiazdy dieta dukana gwiazdy dieta dukana gwiazdy

Dieta Dukana

Fanki: Jennifer Lopez, Kate Hudson, Katarzyna Zielińska

Założenia: Wysokoproteinowa dieta Pierra Dukana skupia się na obniżeniu w jadłospisie poziomu węglowodanów i tłuszczów. Podobnie jak dieta Atkinsa, składa się z 3 etapów: po fazie wyłącznie białkowej wprowadza się stopniowo warzywa, następnie owoce, pełnoziarniste pieczywo. Dukan do końca życia poleca praktykowanie białkowych czwartków, czyli jednego dnia, np. czwartku, jedynie na białku.

Minusy: - Przy takiej ilości białek nerki i wątroba mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Niedożywiony mózg zacznie się domagać glukozy bólami głowy, a jelita będą dopominać się o błonnik zaparciami ? komentuje Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl. Warto też dodać, że Pierre Dukan za biznesowe podejście do diety stracił uprawnienia lekarskie we Francji, zauważa Wojdat.

3 dieta south beach gwiazdy dieta south beach gwiazdy dieta south beach gwiazdy

Dieta South Beach

Fanki: Jessica Alba, Kim Catrall, Eva Mendes

Założenia: Dieta nazywana też dietą południowych plaż, w której nie trzeba liczyć kalorii i gramów. Zasada diety polega na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowaniu wysoko przetworzonych węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Tak jak w poprzednich dietach wprowadza się ją etapami.

Minusy: Pozbawienie organizmu witamin i minerałów z warzyw i owoców oraz produktów zbożowych może doprowadzić do niedoborów i osłabienia organizmu w pierwszym etapie diety. Jeśli ta faza się przeciągnie, organizm może zostać zakwaszony, a nerki uszkodzone.

4 dieta raw food gwiazdy dieta raw food gwiazdy dieta raw food gwiazdy

Dieta Raw Food

Fanki: Demi Moore, Carmen Electra, Natalie Portman

Założenia: Dieta raw food (czyli surowego jedzenia) wyklucza obróbkę termiczną żywności. Jej zwolennicy utrzymują, że wszelka obróbka produktów obniża ich wartość odżywczą i przyczynia się do powstawania toksycznych substancji. W tej diecie je się głównie owoce, warzywa, orzechy i nasiona, oleje, przyprawy.

Minusy: - Jedzenie wyłącznie surowej żywności może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego ciała. W tej diecie brakuje nabiału i produktów zwierzęcych, białka i tłuszczów, a trzeba pamiętać, że niektóre witaminy rozpuszczają się właśnie tylko w tłuszczach, przestrzega dietetyk z DietBox.pl.

5 dieta paleo gwiazdy dieta paleo gwiazdy dieta paleo gwiazdy

Dieta Paleo

Fanki: Megan Fox, Adriana Lima, Robin Wright

Założenia: Dieta paleo cofa nas do czasów ludzi pierwotnych i ich pierwotnej kuchni. Dieta opiera się głównie na żywności, którą można upolować (mięso, ryby, owoce morza) lub zebrać (owoce, warzywa, jaja, orzechy, zioła). Nie uznaje natomiast produktów powstałych w procesie uprawy: nabiału, produktów zbożowych, cukru, ziemniaków, soli.

Minusy: - Podobno dieta paleo była najczęściej szukaną dietą odchudzającą w Google w 2013 r. Przypisuję to raczej jej oryginalności, a nie efektywności. Trudno jest mi wyobrazić sobie zbilansowaną dietę z taką ilością mięsa, a przy tym zupełnie bez nabiału i produktów wielozbożowych mówi Krzysztof Wojdat z DietBox.pl.

Jak zrobić zdrowe i niskokaloryczne śniadanie?
6 Obsesyjne odchudzanie, ciągłe kontrolowanie wagi, mierzenie i liczenie, wcale nie sprzyjają szczupłej sylwetce Obsesyjne odchudzanie, ciągłe kontrolowanie wagi, mierzenie i liczenie, wcale nie sprzyjają szczupłej sylwetce Shutterstock

Warto stosować diety odchudzające?

Każda dieta eliminująca jakiś składnik prowadzi do jego niedoborów, a to negatywnie wpływa na organizm. Z każdej powyższej diety można wyciągnąć dobrą radę: od Atkinsa wynieść obniżenie poziomu węglowodanów prostych, od Dukana nabiał, z diety południowych plaż żywność o niskim indeksie glikemicznym, z raw food znaczącą ilość warzyw i owoców, z paleo chude mięso i ryby. To połączenie to najlepsza dieta, mówi Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel DietBox.pl.

Komentarze (11)
Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta paleo, dieta Raw Food. Diety odchudzające są groźne dla zdrowia?
Zaloguj się
 • czy-de

  Oceniono 54 razy 26

  Beznadziejny artykuł. Jak można oceniać paleo, które powstało poprzez zaprzeczenie kretyńskiej współczesnej piramidzie żywieniowej poprzez pryzmat tejże piramidy? Węglowodanów czlowiekowi potrzeba mało, a zbóż nie potrzebuje wcale. Nabiału również. Ale dietetycy mają za wąskie umysły i nie wchodzą na pubmed tylko ryją na pamięć książki z lat 70. Jak można w świetle współczesnych badań pisać, że cholesterol wywołuje miażdzycę, przecież to jest kompromitacja

 • nmarci44

  Oceniono 52 razy 22

  Pan dietetyk, przede wszystkim promuje swoją firmę więc nie jest obiektywny w ocenie konkurencyjnych systemów dietetycznych. Ja 4 lata temu zastosowałem Dukana, (minus 25 kg) efekt utrzymuje się do dzisiaj. Mimo 50 lat, nigdy nie byłem w tak dobrej kondycji, robię rzeczy o których jako 40latek mogłem tylko pomarzyć. Oczywiście oprócz diety, trzeba się też ruszać, cudów nie ma, wszystkie elementy muszą być dograne.

 • an.noyed

  Oceniono 23 razy 21

  Swego czasu dietetycy zabronili spożywania jajek ze względu na cholesterol. Do tej pory część społeczeństwa jest przeświadczona, że jajka są be, a ponieważ jajko jest najlepszym i najtańszym źródłem wszelkich elementów odżywczych zawartych w żółtku no i samego białka, no to okazało się, że mądrzy dietetycy pozbawili społeczeństwo na wiele lat dobrego źródła pożywienia. Ponadto zabronili jeść tłusto, tłuszcz i cholesterol obwiniając o choroby związane z otyłością i cukrzycę. Zamiast tego zalecano różne produkty na bazie zbóż, płatki kukurydziane, no i przetworzoną na wiele sposobów pszenicę, których to przetworów w dodatku nie da się spożyć bez ogromnej ilości uzdatniaczy, czyli soli i cukru. Skutki są opłakane, otyłych i diabetyków jest coraz więcej.

 • szmuggi

  Oceniono 18 razy 8

  Kiedy dotrze to do wszystkich liczących na "dietę cud", że sama dieta nigdy nic nie da. Aby zmienić swój wygląd należy zmienić swoje życie i tylko połączenie mądrej diety z treningiem fizycznym jest w stanie coś zmienić na dobre. Otwórzcie ludzie oczy i przestańcie się okłamywać.

 • rudagejsza

  Oceniono 6 razy -2

  brakuje info o ostatnio popularnej diecie bezglutenowej. już nie mogę się doczekać jak wszyscy zdrow i,bez alergii kretyni za 20 lat będą mieć sieczkę z układu pokarmowego po tej diecie :D

 • foryou22

  Oceniono 39 razy -3

  Jest jeden skuteczny sposób aby dobrze wyglądać ,trzeba 2 razy mniej jeść niż sie jadło i 2 razy wiecej ćwiczyć !!!.

 • Osoba Polska

  Oceniono 12 razy -8

  Myślę, że wszystko zależy jak ktoś stosuje daną dietę i oczywiście, żeby na początek po prostu zmienić nawyki żywieniowe i to wystarcza, ale dla osób zaawansowanych część z tych diet ma sens www.facebook.com/pages/Dieta-ketogeniczna-I-low-carb/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX