Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta paleo, dieta Raw Food. Diety odchudzające są groźne dla zdrowia?

Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta paleo, dieta Raw Food... nowe diety odchudzające powstają jak grzyby po deszczu. Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl zebrał 5 najpopularniejszych diet i ocenił ich racjonalność. Okazuje się, że te najpopularniejsze potrafią nie tyle odchudzić, co wyniszczyć organizm.
dieta atkinsa gwiazdy dieta atkinsa gwiazdy dieta atkinsa gwiazdy

Dieta Atkinsa

Diety odchudzające. Wybierz najlepszą dla siebie!

Fanki: Kim Kardashian, Rihanna, Jennifer Aniston

Założenia: Dieta opracowana przez nowojorskiego kardiologa, Roberta Atkinsa, na początku lat 70, opiera się na niskiej zawartości węglowodanów w menu i spożywaniu głównie białek oraz tłuszczów. Dieta składa się z trzech etapów. W pierwszej fazie zbija się wagę, dostarczając organizmowi tylko 20 g węglowodanów dziennie. W następnych fazach zwiększa się stopniowo zawartość węglowodanów, ale docelowo nie powinny one przekroczyć 90 g dziennie.

Minusy: Dieta Atkinsa powoduje niedobory witamin (wykluczone owoce i część warzyw), magnezu i sodu. Zbyt duże spożycie tłuszczu prowadzi do podwyższenia cholesterolu, nadciśnienia, zawału serca, a nadmiar białka uszkadza wątrobę, osłabia kości, rozwija miażdżycę.

Ekspert: Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl

dieta dukana gwiazdy dieta dukana gwiazdy dieta dukana gwiazdy

Dieta Dukana

Fanki: Jennifer Lopez, Kate Hudson, Katarzyna Zielińska

Założenia: Wysokoproteinowa dieta Pierra Dukana skupia się na obniżeniu w jadłospisie poziomu węglowodanów i tłuszczów. Podobnie jak dieta Atkinsa, składa się z 3 etapów: po fazie wyłącznie białkowej wprowadza się stopniowo warzywa, następnie owoce, pełnoziarniste pieczywo. Dukan do końca życia poleca praktykowanie białkowych czwartków, czyli jednego dnia, np. czwartku, jedynie na białku.

Minusy: - Przy takiej ilości białek nerki i wątroba mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Niedożywiony mózg zacznie się domagać glukozy bólami głowy, a jelita będą dopominać się o błonnik zaparciami ? komentuje Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl. Warto też dodać, że Pierre Dukan za biznesowe podejście do diety stracił uprawnienia lekarskie we Francji, zauważa Wojdat.

dieta south beach gwiazdy dieta south beach gwiazdy dieta south beach gwiazdy

Dieta South Beach

Fanki: Jessica Alba, Kim Catrall, Eva Mendes

Założenia: Dieta nazywana też dietą południowych plaż, w której nie trzeba liczyć kalorii i gramów. Zasada diety polega na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowaniu wysoko przetworzonych węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Tak jak w poprzednich dietach wprowadza się ją etapami.

Minusy: Pozbawienie organizmu witamin i minerałów z warzyw i owoców oraz produktów zbożowych może doprowadzić do niedoborów i osłabienia organizmu w pierwszym etapie diety. Jeśli ta faza się przeciągnie, organizm może zostać zakwaszony, a nerki uszkodzone.

dieta raw food gwiazdy dieta raw food gwiazdy dieta raw food gwiazdy

Dieta Raw Food

Fanki: Demi Moore, Carmen Electra, Natalie Portman

Założenia: Dieta raw food (czyli surowego jedzenia) wyklucza obróbkę termiczną żywności. Jej zwolennicy utrzymują, że wszelka obróbka produktów obniża ich wartość odżywczą i przyczynia się do powstawania toksycznych substancji. W tej diecie je się głównie owoce, warzywa, orzechy i nasiona, oleje, przyprawy.

Minusy: - Jedzenie wyłącznie surowej żywności może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego ciała. W tej diecie brakuje nabiału i produktów zwierzęcych, białka i tłuszczów, a trzeba pamiętać, że niektóre witaminy rozpuszczają się właśnie tylko w tłuszczach, przestrzega dietetyk z DietBox.pl.

dieta paleo gwiazdy dieta paleo gwiazdy dieta paleo gwiazdy

Dieta Paleo

Fanki: Megan Fox, Adriana Lima, Robin Wright

Założenia: Dieta paleo cofa nas do czasów ludzi pierwotnych i ich pierwotnej kuchni. Dieta opiera się głównie na żywności, którą można upolować (mięso, ryby, owoce morza) lub zebrać (owoce, warzywa, jaja, orzechy, zioła). Nie uznaje natomiast produktów powstałych w procesie uprawy: nabiału, produktów zbożowych, cukru, ziemniaków, soli.

Minusy: - Podobno dieta paleo była najczęściej szukaną dietą odchudzającą w Google w 2013 r. Przypisuję to raczej jej oryginalności, a nie efektywności. Trudno jest mi wyobrazić sobie zbilansowaną dietę z taką ilością mięsa, a przy tym zupełnie bez nabiału i produktów wielozbożowych mówi Krzysztof Wojdat z DietBox.pl.

Jak zrobić zdrowe i niskokaloryczne śniadanie?
Obsesyjne odchudzanie, ciągłe kontrolowanie wagi, mierzenie i liczenie, wcale nie sprzyjają szczupłej sylwetce Obsesyjne odchudzanie, ciągłe kontrolowanie wagi, mierzenie i liczenie, wcale nie sprzyjają szczupłej sylwetce Shutterstock

Warto stosować diety odchudzające?

Każda dieta eliminująca jakiś składnik prowadzi do jego niedoborów, a to negatywnie wpływa na organizm. Z każdej powyższej diety można wyciągnąć dobrą radę: od Atkinsa wynieść obniżenie poziomu węglowodanów prostych, od Dukana nabiał, z diety południowych plaż żywność o niskim indeksie glikemicznym, z raw food znaczącą ilość warzyw i owoców, z paleo chude mięso i ryby. To połączenie to najlepsza dieta, mówi Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel DietBox.pl.

Więcej o:
Komentarze (11)
Dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta paleo, dieta Raw Food. Diety odchudzające są groźne dla zdrowia?
Zaloguj się
 • czy-de

  Oceniono 54 razy 26

  Beznadziejny artykuł. Jak można oceniać paleo, które powstało poprzez zaprzeczenie kretyńskiej współczesnej piramidzie żywieniowej poprzez pryzmat tejże piramidy? Węglowodanów czlowiekowi potrzeba mało, a zbóż nie potrzebuje wcale. Nabiału również. Ale dietetycy mają za wąskie umysły i nie wchodzą na pubmed tylko ryją na pamięć książki z lat 70. Jak można w świetle współczesnych badań pisać, że cholesterol wywołuje miażdzycę, przecież to jest kompromitacja

 • nmarci44

  Oceniono 52 razy 22

  Pan dietetyk, przede wszystkim promuje swoją firmę więc nie jest obiektywny w ocenie konkurencyjnych systemów dietetycznych. Ja 4 lata temu zastosowałem Dukana, (minus 25 kg) efekt utrzymuje się do dzisiaj. Mimo 50 lat, nigdy nie byłem w tak dobrej kondycji, robię rzeczy o których jako 40latek mogłem tylko pomarzyć. Oczywiście oprócz diety, trzeba się też ruszać, cudów nie ma, wszystkie elementy muszą być dograne.

 • an.noyed

  Oceniono 23 razy 21

  Swego czasu dietetycy zabronili spożywania jajek ze względu na cholesterol. Do tej pory część społeczeństwa jest przeświadczona, że jajka są be, a ponieważ jajko jest najlepszym i najtańszym źródłem wszelkich elementów odżywczych zawartych w żółtku no i samego białka, no to okazało się, że mądrzy dietetycy pozbawili społeczeństwo na wiele lat dobrego źródła pożywienia. Ponadto zabronili jeść tłusto, tłuszcz i cholesterol obwiniając o choroby związane z otyłością i cukrzycę. Zamiast tego zalecano różne produkty na bazie zbóż, płatki kukurydziane, no i przetworzoną na wiele sposobów pszenicę, których to przetworów w dodatku nie da się spożyć bez ogromnej ilości uzdatniaczy, czyli soli i cukru. Skutki są opłakane, otyłych i diabetyków jest coraz więcej.

 • szmuggi

  Oceniono 18 razy 8

  Kiedy dotrze to do wszystkich liczących na "dietę cud", że sama dieta nigdy nic nie da. Aby zmienić swój wygląd należy zmienić swoje życie i tylko połączenie mądrej diety z treningiem fizycznym jest w stanie coś zmienić na dobre. Otwórzcie ludzie oczy i przestańcie się okłamywać.

 • rudagejsza

  Oceniono 6 razy -2

  brakuje info o ostatnio popularnej diecie bezglutenowej. już nie mogę się doczekać jak wszyscy zdrow i,bez alergii kretyni za 20 lat będą mieć sieczkę z układu pokarmowego po tej diecie :D

 • foryou22

  Oceniono 39 razy -3

  Jest jeden skuteczny sposób aby dobrze wyglądać ,trzeba 2 razy mniej jeść niż sie jadło i 2 razy wiecej ćwiczyć !!!.

 • Osoba Polska

  Oceniono 12 razy -8

  Myślę, że wszystko zależy jak ktoś stosuje daną dietę i oczywiście, żeby na początek po prostu zmienić nawyki żywieniowe i to wystarcza, ale dla osób zaawansowanych część z tych diet ma sens www.facebook.com/pages/Dieta-ketogeniczna-I-low-carb/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX