Wybielanie zębów - najlepsze metody

Promienny, biały uśmiech wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Odmładza, rozświetla twarz, a także może zadecydować o powodzeniu niejednej rozmowy biznesowej czy randki. Jakie metody wybielania zębów są najskuteczniejsze i z jakimi wydatkami się one wiążą? Pytamy ekspertów związanych z shop-dent.pl.
Brak szczoteczki do zębów i wizyta u dentysty rzadziej niż raz w roku sprawiają, że Polacy mogą się pochwalić ani zdrowym, ani pięknym uśmiechem Brak szczoteczki do zębów i wizyta u dentysty rzadziej niż raz w roku sprawiają, że Polacy mogą się pochwalić ani zdrowym, ani pięknym uśmiechem Shutterstock

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa

Spośród prawie 4 milionów Polaków, którzy przyznają się do tego, że na co dzień zębów nie myją, zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dr Laskus, panowie kiepsko wypadają również w zestawieniach pokazujących częstotliwość stosowania płynów do płukania ust (robi to tylko co czwarty mężczyzna) oraz nici dentystycznych (tylko 11% badanych uważa to za przydatne).

Materiał został przygotowany we współpracy z serwisem www.shop-dent.pl.

Pasta do zębów Pasta do zębów Shutterstock

Wybielanie zębów w domu

Nie bez znaczenia jest też to, czym myjemy zęby. Szczoteczka do zębów tylko z pozoru jest przedmiotem trywialnym. W rzeczywistości bardzo dużo zależy od jej jakości. Jeżeli myślimy o wybielaniu zębów, dobrze jest zwiększyć wydatek z kilku do kilkunastu złotych i zaopatrzyć się w dobrej marki szczoteczkę wybielającą, najlepiej z jonami srebra zawartymi we włosiu.

Nanocząsteczki srebra zwiększają skuteczność w zwalczaniu rozwoju bakterii oraz wybielaniu szkliwa. Jeszcze lepiej jest zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej, czyli takiej, której włosie porusza się ok. 30 tysięcy razy na minutę (a nawet szybciej), by skutecznie czyścić powierzchnię zębów i przestrzenie międzyzębowe. Szczególnie korzystną inwestycją jest nabycie sonicznej szczoteczki wybielającej (niedawno na polskim rynku pojawił się taki model marki WhiteWash, koszt to ok. 300 zł).

Wybielanie zębów w domu można zacząć od stosowania past wybielających. Aby wybrać najlepszą do siebie pastę, musimy najpierw przeanalizować, jaki jest stopień jej ścieralności, informuje nas o tym współczynnik RDA. Zdecydowanie lepiej unikać past ściernych, czyli takich, których współczynnik ścieralności RDA przybiera wartość między 100 a 150, bo niszczą one szkliwo.

Lepiej będzie, jeśli pomyślimy o paście, która rozjaśnia szkliwo, dzięki działaniu substancji aktywnych, takich jak nadtlenek karbamidu, tlenek tytanu, dwutlenek krzemu lub cząsteczki srebra. Warto wybrać pastę z bromeliną (np. R.O.C.S), która skutecznie usunie kamień nazębny, nie zdzierając przy okazji szkliwa. Można też zakupić pastę zawierającą ksylitol, czyli naturalny cukier z brzozy wpływający na remineralizację zębów. Jeżeli używamy szczoteczki sonicznej, należy wybrać pastę o niskim współczynniku ścieralności RDA, gdyż taka szczoteczka wykonuje więcej ruchów, niż manualna, zatem stosowanie mocnych past może powodować nadwrażliwość. Ceny past wiodących marek (np. R.O.C.S., WhiteWash, Opalescence, BLANX, YOTUEL) wahają się od kilkunastu do trzydziestu kilku złotych.

Używanie past wybielających może nadmiernie ścierać i podrażniać szkliwo, dlatego najlepiej używać ich naprzemiennie ze zwykłymi pastami, bądź ograniczyć ich stosowanie do 2 razy w tygodniu. Ponadto warto uzupełnić codzienne mycie zębów o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

wybielanie zębów wybielanie zębów shutterstock

Gumy i akcesoria wybielające

Jeśli chcesz przed ważnym spotkaniem czy randką poprawić wygląd zębów dobrym rozwiązaniem będzie użycie ołówka do usuwania przebarwień z powierzchni zębów (ma go w swojej ofercie firma R.O.C.S., koszt to ok. 24 zł), bądź pędzelka do wybielania przy użyciu nakładanego miejscowo żelu (kosztuje od 40 do 50 zł).

Można też na co dzień używać wybielającej gumy do żucia, np. gumy Yotuel zawierającej ksylitol i fluorek sodu, które skutecznie walczą z próchnicą, a przy okazji wspomagają wybielanie zębów i ochronę dziąseł.

nakładka wybielająca nakładka wybielająca nakładka wybielająca

Paski i żele wybielające

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na dokładne wybielanie zębów jest stosowanie żeli aplikowanych bezpośrednio na zęby przy użyciu nakładek. Znajdziesz je w ofercie takich marek, jak: Biała Perła, R.O.C.S. lub Opalescence. One wraz z nakładkami kosztują ok. 70 zł, a ich najwyższa skuteczność w rozjaśnianiu zębów idzie w parze z ochroną dziąseł i profilaktyką przeciwpróchniczą. Efekt uzyskiwany jest dzięki działaniu substancji aktywnych, czyli nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru. Użycie nakładek jest bardzo proste: umieszcza się je na zębach na noc przez ok. 10 dni. Należy jednak pamiętać, że wybielanie zębów przy użyciu żelu jest możliwa tylko po konsultacji ze stomatologiem, a indywidualni klienci nie mogą samodzielnie zakupić żelu do domowego stosowania. Wyjątkiem jest dziesięciodniowy system wybielający marki Biała Perła.

Wygodnym sposobem na szybkie wybielenie zębów może być też użycie specjalnych pasków wybielających. Nosi się je na zębach godzinę dziennie przez ok. 2 tygodnie. Paski wybielające swoją skuteczność zawdzięczają nadtlenkowi wodoru, jednak ich stosowanie również musi poprzedzić konsultacja stomatologiczna. Koszt kompletu pasków (28 sztuk, czyli po 14 na każdy łuk zębów) marki WhiteWash to ok. 200 zł.

Wybielanie zębów Wybielanie zębów Shutterstock

Wybielanie zębów u dentysty

Najszybciej wybielimy zęby u dentysty. Zabieg polega na pokryciu ich powierzchni żelem o wysokim stężeniu substancji wybielających (nadtlenku karbamidu lub wodoru), aktywowanych za pomocą światła lampy. Zabieg jest szybki i zupełnie bezbolesny, gwarantuje uzyskanie natychmiastowego efektu (rozjaśnienia zębów o kilka odcieni), jednak trzeba przygotować się na wydatek ok. 1 tys. złotych. Nawet, jeśli w cenniku u stomatologa widnieje niższa cena (od 300 do 600 zł), trzeba przygotować się na to, że zabieg trzeba będzie powtórzyć. Standardowo przeprowadza się trzy serie wybielania.

Nabiał Nabiał Shutterstock

Biała dieta po wybielaniu

Nawet najlepsze systemy wybielające, złożone z wysokiej jakości żeli i nakładek, ani wybielanie uśmiechu na fotelu dentystycznym nie gwarantują sukcesu, jeżeli nie będziemy pamiętać o codziennej higienie, stosowaniu dobrych past i płynów do płukania ust, a także nici dentystycznych lub irygatorów.

Efekt białych zębów łatwo zaprzepaścić, jeżeli pijemy za dużo kawy lub palimy papierosy. W okresie, w którym stosujemy preparaty wybielające, a także podczas pierwszych kilku dni po wybieleniu zębów w gabinecie dentystycznym, powinniśmy stosować się do zaleceń białej diety: nie jemy niczego, co mogłoby pofarbować zęby, a zwłaszcza wystrzegamy się kawy, czarnej herbaty, czerwonego barszczu, kolorowanych napojów i czerwonego wina. Efekt wszelkiego typu zabiegów rozjaśniających zęby przedłuży stosowanie wybielających past i płynów do ust, a także żucie gumy z ksylitolem.

Materiał został przygotowany we współpracy z serwisem www.shop-dent.pl.