Zdrowe paznokcie. Najlepsze sposoby na ich pielęgnację

Dieta jest podstawą nie tylko zdrowego wyglądu, ale także samopoczucia. Kiedy zadbamy o dłonie i zastosujemy w swoim jadłospisie podstawowe składniki odżywcze, bez wstydu będziemy cieszyć się ich piękną urodą.
Źródła białka Źródła białka shutterstock.com

Białko odpowiada za zdrowe paznokcie

Podstawą zdrowych paznokci jest dieta bogata w białko. Budulec paznokci, keratyna, składa się z dwóch aminokwasów - metioniny i produkowanej z niej cysteiny. Nie wytwarzamy metioniny i to właśnie ją musimy dostarczyć wraz z codzienną dietą. Białko znajdziesz w mięsie, drobiu, rybach, jajkach i nabiale, a także w soi, otrębach i zarodkach pszennych, płatkach owsianych, nasionach słonecznika, sezamie i siemieniu lnianym.

Owsianka czy amarantus? Owsianka czy amarantus? fot. Shutterstock

Niedobór żelaza powoduje podłużne wgłębienia na paznokciach

W diecie powinno być minimum 15 mg żelaza u mężczyzn, a nawet 20 mg u kobiet. Żelazo z produktów zwierzęcych - mięsa, podrobów, ryb czy mleka - wchłania się w 25 proc., z produktów roślinnych - zielonych warzyw liściastych, orzechów czy strączków - tylko w 5 proc. Przyswajalność żelaza zwiększa witamina C. Jak wygląda dzienna porcja żelaza? 3 łyżki otrębów pszennych dodanych do porannej owsianki, porcja (100 g) wątróbki wołowej, szklanka ugotowanego szpinaku, 4 jajka.

Dieta redukcyjna nie jest zdrowa dla naszych paznokci Dieta redukcyjna nie jest zdrowa dla naszych paznokci fot. Shutterstock

Wapń nie wpływa na ładny wygląd paznokci

Niedobory wapnia, cynku, witaminy E czy B nie dają widocznych zmian na paznokciach. Ale oczywiście - jeśli stosujesz dietę eliminacyjną polegającą na wyłączeniu niektórych produktów z jadłospisu albo twoja dieta jest nieurozmaicona i nie dostarczasz wszystkich składników odżywczych - objawi się to zarówno łamliwymi, kruchymi paznokciami, jak i szeregiem innych zmian w organizmie.

Witaminę C mają nie tylko owoce cytrusowe Witaminę C mają nie tylko owoce cytrusowe Shutterstock

Witamina C chroni przed łamliwością paznokci

Witamina C jest konieczna do syntezy białka z aminokwasów proliny i lizyny. Bez niej skóra traci jędrność, a paznokcie są łamliwe. Poza tym organizm lepiej wykorzystuje żelazo, jeśli jego spożyciu towarzyszy witamina C. Najlepszym źródłem witaminy C są owoce jagodowe (szczególnie czarna porzeczka), cytrusy, papryka oraz owoce róży.

Warto stosować odżywki do paznokci Warto stosować odżywki do paznokci Fot. Pinterest

Odżywki z keratyną sprawiają, że paznokcie rosną mocne

Keratyna jest składnikiem, który naturalnie występuje w paznokciach. Wszelkie odżywki tylko przykrywają paznokieć, a ich składniki nie przenikają do środka. Żeby tak się stało, musiałyby być wzbogacone w kwas salicylowy, który umożliwiłby penetrację paznokcia, ale i tak efekt byłby znikomy.

Warto jednak stosować takie odżywki, gdy paznokcie są cienkie i się rozdwajają - wtedy odżywki scalają paznokieć, sprawią, że będzie rósł mocny.

Warto zainwestować w zdrowie swoich paznokci i chodzić tylko do sprawdzonych salonów kosmetycznych Warto zainwestować w zdrowie swoich paznokci i chodzić tylko do sprawdzonych salonów kosmetycznych Jak prawidłowo piłować paznokcie

Bezpieczny manikiur

Podczas manikiuru jesteśmy narażeni na zakażenia bakteryjne, dlatego zanim położysz dłonie na ręczniku, zwróć uwagę, czy jest świeżo uprany.

Na początku zabiegu kosmetyczka powinna umyć przy tobie ręce, następnie spryskać swoje i twoje dłonie sprejem dezynfekującym.

Zabieg powinien być wykonywany przez nią w rękawiczkach.

Zwróć uwagę na to, czy wszystkie narzędzia są sterylizowane z wykorzystaniem autoklawu. To maszyna, która wyglądem przypomina mikrofalę.

Masz prawo zapytać, jak sterylizowane są narzędzia, i poprosić o pokazanie autoklawu kosmetycznego.

Jeśli gabinet nie posiada własnego aparatu, właściciel powinien mieć podpisaną umowę na sterylizowanie narzędzi z innym gabinetem, np. stomatologicznym.

W niektórych salonach praktykowana jest dezynfekcja przez zanurzenie narzędzi w płynnym środku dezynfekującym. Jest ona jednak znacznie mniej skuteczna niż autoklaw. Na dodatek cążki czy pilniki powinny być płukane takim środkiem przez minimum 20 minut. Czy tak jest, klient nie jest w stanie sprawdzić.

Chorobami paznokci łatwo się zarazić, jeśli manikiur jest zbyt dokładny: infekcjom sprzyja mocne odsuwanie lub brutalne wycinanie skórek, czasem do krwi, czyszczenie płytki paznokcia frezarką, zbyt krótkie obcinanie paznokci.

Jeśli widzisz, że kosmetyczka stosuje takie metody, przerwij zabieg i podziękuj za usługę.