W czym są węglowodany

Fot. shutterstock

Dlaczego warto wyeliminować z diety cukier?

Węglowodany (inaczej nazywane też cukrami i sacharydami) to organiczne związki chemiczne składające się z atomów węgla, wodoru oraz tlenu. Pod względem chemicznym dzielą się one na cukry proste (monosacharydy) oraz cukry złożone (disacharydy i wielocukry). Do węglowodanów prostych zaliczamy np. glukozę (zawierającą jedną jednostkę cukrową), a do węglowodanów złożonych skrobię (zawiera ona kilkaset, a nawet kilka tysięcy jednostek cukrowych).

Patrząc na węglowodany bardzo ogólnie, można przyjąć, że dobre węglowodany to cukry złożone, a złe to cukry proste. Podział ten jest jednak nie do końca słuszny i znacznie uproszczony.

Według niego dobre węglowodany to te nieprzetworzone, zawierające dużo witamin, składników mineralnych oraz błonnika (np. pieczywo z pełnego przemiału, kasze gruboziarniste, płatki zbożowe, warzywa). Do złych węglowodanów zaliczyć można wszystkie wysoko przetworzone produkty, czyli produkty o znacznej wartości energetycznej, a znikomej wartości odżywczej (np. ciastka, słodzone napoje, drożdżówki, jasne pieczywo i inne produkty z białej mąki).

Coraz popularniejszy jest podział węglowodanów w oparciu na indeksie glikemicznym (indeks glikemiczny to miara określająca wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu węglowodanowego). Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują wysokie wyrzuty insuliny do krwi. To napędza apetyt.

Komentarze (48)
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 94 razy 40

  "Mądrości" rodem z rzyci. Nie dość, że językowo koślawe (węglowodanów w 100g pokarmu może być tylko "ilość", nigdy "liczba"; kalorii zresztą też; to, że wyraża się to liczbowo, jeszcze nic nie znaczy), to jeszcze merytorycznie słabiuśkie (pokarm nie może "być" dobrymi węglowowodanami). Generalnie - przez gimbazę, dla gimbazy.

 • Jakub Abramczuk

  Oceniono 73 razy 23

  Pierwszy slajd. Pierwszy akapit "Węglowodany powinny być podstawowym składnikiem każdej racjonalnej diety, nawet diety odchudzającej, ponieważ są podstawowym źródłem energii dla większości komórek naszego organizmu" i tekst jest do zaorania. BZDURA.

  Tłuszcz jest PODSTAWOWYM paliwem organizmu

 • niewysoka

  Oceniono 21 razy 15

  Artykuł jest sponsorowany, bez wątpienia. Choć niekoniecznie bezpośrednio. Ludzie zaczynają nabierać rozumu, więc panika - kto kupi te hałdy słodkich bułeczek i herbatników, które zalegają w każdym sklepie?

 • s0ap

  Oceniono 22 razy 10

  Węglowodany to bardzo szerokie pojęcie.
  Niezdrowy jest głównie cukier rafinowany we wszelkich postaciach (np. słodzone napoje).
  Węglowodany typu kasza, ryż, ziemniaki, makaron w rozsądnych ilościach jeszcze nikomu nie zaszkodziły.

 • wal.smialo

  Oceniono 25 razy 9

  "Jeśli chcemy schudnąć, to musimy obniżyć całodzienną wartość kaloryczną posiłków." - otóż wcale NIE musimy.

  Sprawdziłem na sobie. Wystarczyło przesiąść się na posiłki o niskim indeksie glikemicznym i w ciągu 2 miesięcy ze sporej nadwagi wróciłem do prawidłowego indeksu masy ciała (BMI). I to wszystko bez głodzenia się, liczenia kalorii i wylewania potów na siłowni.

 • persentation1

  Oceniono 20 razy 8

  Chciałem spytać Lewandowską, co sądzi o węglowodanach, ale mnie nie stać.

 • lloween

  Oceniono 32 razy 8

  skoro art słaby to może ktoś poza narzekaniem doda coś lepszego od siebie ?

 • alter_globalista

  Oceniono 15 razy 5

  Ostatnie badania dowiodły, że schłodzony makaron, a potem podgrzany wywołuje słabą odpowiedź insulinową, jak węglowodany złożone. Odsyłam do discovery news.ru

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane