Andrzej Wrona i Karol Kłos: "Trenujemy dwa razy dziennie przez 6 dni w tygodniu i nie mamy okresu poza sezonem..."

Andrzej Wrona i Karol Kłos to reprezentanci polskiej kadry w piłce siatkowej i nowi ambasadorzy marki Reebok. Podczas naszego spotkania Andrzej i Karol, którzy są nie tylko przyjaciółmi na boisku, ale i prywatnie opowiedzieli mi jak wygląda ich codzienny trening, dieta i kim jako dzieci chcieli zostać w przyszłości.

Marlena Ciborowska:  Jak wygląda Wasz trening na dzień przed meczem?

Andrzej Wrona: Najpierw mamy rozgrzewkę. Trzydzieści minut treningu funkcjonalnego, tak aby dogrzać wszystkie partie mięśniowe. A potem przechodzimy już do naszych piłek, gdzie pracujemy nad elementami techniki, taktyki. Przygotowujemy się już wtedy pod konkretnego rywala.

A jak wygląda Wasz trening na co dzień?

AW: W okresie przygotowawczym mamy trening wydolnościowy i wtedy bardzo dużo biegamy, ale nie specjalnie to lubimy. Wiemy natomiast, że jest nam to potrzebne, więc to robimy. Ponadto mamy rozciąganie, trening funkcjonalny i rollowanie.

Jak często trenujecie?

Karol Kłos: Przez sześć dni w tygodniu nawet dwa razy dziennie. Mamy też regenerację i odnowę biologiczną. Mam dwóch fizjoterapeutów. Na siłowni w ciągu tygodnia spędzamy około 3 godzin. Wykonujemy wtedy przysiady, wykroki, skoki na skrzynię. Oczywiście przysiad robimy ze sztangę o wadze około 90 kilogramów. Robimy też ćwiczenia na ramiona i klatkę piersiową, również z obciążeniem. To pomaga nam wzmocnić ręce i plecy.

Jakie jest wasze ulubione ćwiczenie na siłowni?

AW: Wbrew temu, co mówią wszyscy mężczyźni wcale nie biceps. My go nie robimy, ponieważ przeciąża bark. Nasze ulubione ćwiczenie to pełny przysiad, ponieważ angażuje wszystkie partie mięśniowe. To najlepsze ćwiczenie dla wzmocnienia nóg i kolan. Dzięki temu możemy skakać więcej, dłużej i wyżej.

Czy jesteś na specjalnej diecie?

AW: Ja mam pudełka. Oczywiście nie jem tych pudełek, tylko to co jest w pudełkach. Przez te kilka lat już wiemy, jak się czujemy po spożyciu określonych posiłków. Co nam jest potrzebne do tego, aby dobrze czuć się na treningu. W ogóle nie jemy fast foodów. Mam dietę 3500 kalorii, ale czasami jeszcze podjadam rożne przekąski. Oczywiście zdrowe takie, jak: koktajle, kulki mocy.

KK: Uprawiamy ten sam sport, więc moja dieta jest podobna do Andrzeja.

Czy w Waszym sporcie macie czas poza sezonem, kiedy możecie wyjechać na wakacje?

KK: Jeżeli należy się do reprezentacji, to nie ma okresu poza sezonem. Gdy kończy się okres meczy klubowych, rozpoczyna się sezon meczy w reprezentacji. Nie można sobie zaplanować wakacji wcześniej, bo wypada tydzień lub dwa wolnego, ale nie wiesz kiedy. Jesteśmy bardzo zapracowani, ale nie zmęczeni. Dzięki temu, że zdrowo się odżywiamy, dużo i mądrze trenujemy, regenerujemy się, chodzimy na odnowę biologiczną.

Jak długo można zawodowo grać w siatkówkę?

KK: To zależy na jakiej pozycji. W naszym przypadku do 35. roku życia. Do tego wieku gra się na zadowalającym poziomie.

Kim jako dzieci chcieliście zostać w przyszłości?

AW: Ja chciałem być strażakiem, dlatego że najfajniejsze są wozy strażackie. Radiowozy policyjne nie są zbyt atrakcyjne. I chciałem zjeżdżać po rurze, jak strażacy, którzy dostają nagłe wezwanie.

KK: Ja chciałem zostać bramkarzem, ale nie w klubie tylko na boisku. Bramkarzem piłkarskim.