Chcesz regularnie ćwiczyć? Pij częściej piwo!

Okazuje się, że piwo lub jakikolwiek inny alkohol, pity z umiarem, może być świetnym motywatorem do ćwiczeń! Naukowcy nadal prowadzą badania, które potwierdzą tę zależność, jednak istnieje już wiele dowodów na to, że osoby spożywające alkohol od czasu do czasu, mają tendencję do częstszego ćwiczenia niż abstynenci.

PiwoPiwo Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Joga z... piwem!

Właściciel baru Bull Falls Browar w Wausau, w Stanach Zjednoczonych - Mike Zamzow - uważa, że połączenie ćwiczeń z piciem piwa jest świetnym pomysłem i przyciągnie wielu chętnych. Niedługo rusza program, który będzie oferował zajęcia kardio lub jogi połączone z... piciem tego trunku!

W trakcie ćwiczeń nie będzie przerw na popijanie, jednak każdy otrzyma piwo po treningu. Zamzow wpadł na ten pomysł, gdy usłyszał o zajęciach jogi w browarze Minnesota, które okazały się ogromnym sukcesem. Uważa, że takie zajęcia lepiej zmotywują ludzi do tego, by zrealizować swoje noworoczne postanowienie o regularnym ćwiczeniu.

"Oczywiście, mogą się znaleźć osoby, które stwierdzą, że taki rodzaj zajęć nie jest dla nich. Jednak kiedy po ćwiczeniach usiądą przy barze ze znajomymi, ci na pewno będą zachęcać tą osobę, żeby się nie poddawała i będą skutecznie ją motywować" - mówi Zamzow. "Tak na pewno się nie stanie po typowych zajęciach, po których każdy po prostu wsiada do swojego samochodu i odjeżdża do domu".

Pozytywna presja motywuje

Z całą pewnością coś jest, w tym co mówi Zamzow. Pozytywna presja okazała się być bardzo skutecznym motywatorem, co potwierdziły już wielokrotnie badania przeprowadzone w przeszłości.

"Świętowanie, dzielenie się i wspólne picie zimnego piwa po zajęciach sprawia, że ludzie zbliżają się do siebie. Zawsze po zakończeniu zajęć czekają na ten moment, który nastąpi tuż po nich, czyli aż zasiądą przy barze" - mówi Leigh Leasure - profesor i dyrektor laboratorium neurologii behawioralnej na Uniwersytecie Houston, która od lat prowadzi badania dotyczące zależności między ćwiczeniami, a piciem alkoholu.

Korzyści płynące z picia alkoholu

Istnieje wiele dowodów, które potwierdzają korzyści płynące z picia alkoholu (oczywiście z umiarem) chociażby dla naszego serca. Kieliszek czerwonego wina, wypijany każdego dnia, jest stałą pozycją w diecie śródziemnomorskiej, która bardzo często zalecana jest przez lekarzy.

Niektóre badania rozważają nawet alkohol - tu mowa o piwie - jako alternatywę dla innych napoi dla sportowców (o ile jest mniejsza zawartość alkoholu i dodany jest sód, który sprawia, że składniki odżywcze zawarte w cukrze i chmielu lepiej są wchłaniane przez nasz organizm).

Alkohol i trening działają na nasz mózg podobnie

Część badać mówi o tym, że picie alkoholu po treningu powoduje zmęczenie. Jednak okazuje się, że plusów jego picia może być więcej, mimo tego, że badań nad korzyściami picia alkoholu robi się mniej.

Jedna z teorii mówi, że alkohol i wysiłek fizyczny wpływają na te same obszary mózgu. "Istnieje wiele podobieństw w tym, jak mózg reaguje na ćwiczenia i alkohol" - mówi Leasure. Mózg uwalnia endorfiny i dopaminy w obu przypadkach. "To sprawia, że zastanawiam się nad tym, że zarówno ludzie, którzy piją alkohol, jak i ci po treningu czują się dobrze. Uważam, że jest to pole do dalszych badań" - twierdzi.

Tak się dzieje, jeżeli ludzie wykonują te dwie czynności z umiarem. W innym wypadku mózg nie reaguje w ten sam sposób, twierdzi Leasure. Ona i reszta współautorów badań zamierzają dalej sprawdzać zależność pomiędzy tymi dwoma czynnościami na studentach.

Ćwiczymy z poczucia winy?

Zastanawiające jest też to, czy ludzie nie mają większej motywacji do ćwiczeń, ponieważ mają poczucie winy. Kiedy planują pić alkohol albo już go pili przez całą noc, chcą potem zrobić coś dobrego dla swojego ciała i spalić te wszystkie kalorie. Nikt nie chce mieć piwnego brzucha. I wreszcie, ludzie spożywają alkohol po ciężkim wysiłku, to dla nich też forma odprężenia, a następnie motywacja do dalszych treningów.

"Najważniejsza rzecz to umiar" - podkreśla Leasure. "Ludzie powinni o tym wiedzieć, jeżeli chcą podjąć świadomą decyzję dotyczącą ćwiczenia i picia alkoholu" - mówi.

WIĘCEJ HISTORII PRZECZYTASZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.