Najczęstsze błędy treningu cardio

Trening cardio pozwala znacząco zwiększyć wytrzymałość, poprawia kondycję, a my czujemy jeszcze większą satysfakcję, kiedy widzimy, że wskazówka wagi pokazuje za każdym razem niższą wartość. Jednak, jak przy każdym innym treningu, musimy być czujni. Bardzo łatwo popełnić błędy, przez które nie tylko ćwiczenia nie przyniosą skutku, lecz także mogą nam wręcz zaszkodzić.

Cardio, czyli co?

Trening cardio to inaczej trening wytrzymałościowo lub tlenowy. Zakłada umiarkowanie intensywny wysiłek przez określony, dłuższy czas. Jest dedykowany dosłownie każdej grupie ćwiczących. Może być wykonywany zarówno przez dorosłych, jak i osoby starsze, a nawet dzieci! Jedynie kobiety w ciąży powinny zachować zdrowy rozsądek i koniecznie skonsultować się z lekarzem, czy mogą wykonywać tego typu ćwiczenia.

Cardio jest w zasadzie dość prostym treningiem. Jedyne, co musimy monitorować w trakcie to swoje tętno. Powinno się mieścić ono w określonych granicach. Dla każdego są one nieco inne. Różnią się w zależności od wieku, płci, wzrostu i masy ciała, a także tego, co chcemy osiągnąć poprzez trening.

A jak wyglądają ćwiczenia cardio? Najpopularniejsze jest oczywiście bieganie. A w zasadzie jogging, ponieważ cardio nie zakłada intensywnego wysiłku. Spokojny trucht wystarczy, byle trwał odpowiednią długość i zachowywał nasze tętno na ustalonym poziomie. Można biegać na świeżym powietrzu, można w domu lub w klubie fitness na bieżni. Jako cardio sprawdzi się także jazda na rowerze lub pedałowanie na rowerku stacjonarnym. W zasadzie możemy wykorzystywać także inne sprzęty, które znajdują się na siłowni, choćby maszynę do wiosłowania.

Cardio a odchudzanie

Dobrze przeprowadzone, regularnie wykonywane ćwiczenia cardio przynoszą spektakularne efekty. Zwiększona wytrzymałość, wydolność, lepsza praca serca, a więc szybsze transportowanie tlenu do organów czy mięśni. Oczywiście oprócz poprawy kondycji, zauważymy znaczny spadek wagi. Cardio spala tłuszcz, nie dlatego że jest bardzo intensywnym, męczącym treningiem, a dlatego, że to długotrwały wysiłek.

Podczas krótkiego treningu zwiększa się znacząco zapotrzebowanie organizmu na tlen. Dochodzi więc do procesów beztlenowych, a tkanka tłuszczowa spala się wyłącznie w procesach tlenowych. Kiedy ćwiczymy dłużej, nawet wybierając spokojniejszą aktywność, nasz organizm ma czas dostarczyć tyle tlenu, ile potrzebujemy, aby zacząć spalać tłuszcz.

Błędy podczas treningu cardio

Podstawowym błędem przy wyborze tego typu aktywności jest długość treningu. Niby wiemy, że ma być on dłuższy i spokojniejszy, ale w praktyce często o tym zapominamy. Ile więc powinien trwać trening cardio? Najlepiej ćwiczyć trzy razy w tygodniu po minimum 30 minut. Minimum! Optymalnym czasem trwania cardio będzie nawet godzina. Zacznijmy od pół godziny, a z czasem, wraz z rosnącą wytrzymałością, zwiększajmy ten czas, a nawet intensywność.

Co ważne, treningi też nie mogą być zbyt długie. Ćwiczenie byle jak, ale przez dwie godziny nie przyniesie upragnionych rezultatów. Naprawdę na początek wystarczy 30 minut cardio. Ważne, aby wykonywać wszystko poprawnie i skupiać się na pracy organizmu. Tu dochodzimy do kolejnego popularnego błędu - braku koncentracji na wysiłku.

Podczas treningu nie czytaj książki, nie oglądaj serialu na telefonie czy nie odpisuje na wiadomość w mediach społecznościowych. Skup się na celu i poczuj trud, który wkładasz w trening. Dzięki temu po pierwsze to będzie czas wyłącznie dla ciebie, a po drugie będziesz ćwiczyć znacznie intensywniej. Nic nie będzie cię rozpraszać.

Ponadto postaw na różnorodność treningu. Nawet cardio nie musi być nudne. Te same ćwiczenia, ta sama intensywność biegu, te same maszyny - to wszystko spowolni twoje postępy. Cardio nie powinno być treningiem skupionym wyłącznie na bieganiu po bieżni. Możesz przesiąść się na rowerek, orbitrek. Raz na jakiś czas pójdź na basen popływać. Nuda jest wrogiem każdego treningu. Nie tylko dlatego, że my stracimy zainteresowanie i czas ćwiczeń będzie nam się dłużyć, lecz także dlatego, że nasz organizm przyzwyczai się do konkretnych bodźców i będzie na nie wolniej reagować. Najlepiej więc zmieniać trening co kilka tygodni lub wykonywać trzy różne treningi w ciągu tygodnia.

Ostatni, ale nie znaczy, że najmniej ważnym wśród najpopularniejszych błędów w treningu cardio jest skupienie się wyłącznie na ćwiczeniach. Wydaje nam się, że skoro robimy regularnie - aż trzy razy w tygodniu! - to efekty powinny pojawić się od razu. Niestety tak nie będzie. Cardio, ani żaden inny trening, nic nam nie da, kiedy nie zmienimy trybu życia, nie wprowadzimy na stałe zdrowych nawyków i oczywiście nie połączymy wysiłku z odpowiednio zbilansowaną dietą .

Więcej o:
Copyright © Agora SA